Avrasiya Universitetlər Birliyinin prezidenti BANM-də olub
Avrasiya Universitetlər Birliyinin (EURAS) prezidenti, Türkiyənin İstanbul Aydın Universitetinin təsisçisi professor Mustafa Aydın rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti ilə Bakı Ali Neft Məktəbində (BANM) olub və Ali Məktəbin rektoru Elmar Qasımovla görüş keçirib.
Görüş zamanı BANM-in rektoru Elmar Qasımov qonaqları salamlayıb və onları Ali Məktəbdə görməkdən məmnunluq ifadə edib. E.Qasımov qonaqlara BANM-in fəaliyyəti, üç il ərzində əldə etdiyi nailiyyətləri, beynəlxalq əlaqələri və BANM-də tədris prosesinin təşkili haqqında ətraflı məlumat verib. Rektor BANM-də dünya standartlarının tələblərinə cavab verən yüksəkixtisaslı ingilisdilli mütəxəssislər hazırlandığını qeyd edib. Görüşdə E.Qasımov həmçinin, BANM-də təhsil və təlim prosesində beynəlxalq standartların tətbiqinə dair verilən xüsusi önəmdən və tələbələr üçün istehsalat təcrübəsinin təşkilindəki müxtəlif beynəlxalq şirkətlərinin rolundan bəhs edib. O, Ali məktəbin Avrasiya Universitetlər Birliyinə üzv olan universitetlər ilə müxtəlif istiqamətli layihələr çərçivəsində əməkdaşlıq etməyə maraqlı olduğunu bildirib.
Öz növbəsində, EURAS-ın prezidenti, professor Mustafa Aydın BANM-ə aldığı dəvət üçün rektor E.Qasımova təşəkkürünü bildirib. O, rəhbərlik etdiyi qurum haqqında geniş məlumat verib. M.Aydın EURAS-ın 2008-ci ildə İstanbulda təsis edildiyini və Avropa, Asiya və Yaxın Şərq regionlarından olan 80-dən artıq universiteti özündə birləşdirdiyini qeyd edib. Professor EURAS-ın həyata keçirdiyi layihələr, üzv universitetlər arasında mübadilə proqramları, birgə elmi tədqiqatlar, nəşrlər, professor-müəllim və tələbə heyətinin mübadiləsi, təqaüdlü proqramlar, yay təcrübəsi və məktəbləri haqqında ətraflı danışıb. Bundan başqa M.Aydın EURAS-ın birləşdirdiyi universitetlər arasında işbirliyinin gücləndirilməsini və yeni layihələrin həyata keçirilməsinin nəzərdə tutduğunu bildirərək, BANM ilə də gələcəkdə bu istiqamətdə əməkdaşlıqda maraqlı olduğunu vurğulayıb.
Görüşün sonunda tərəflər arasında gələcək əməkdaşlıq imkanları və perspektivləri ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb. Sonda görüşdən qarşılıqlı məmnunluq ifadə olunub.

BHOS rector Elmar Gasimov heartily welcomed guests saying he was pleased to see EURAS delegation at BHOS. E. Gasimov informed guests of organization of education program, international relations of BHOS and achievements gained by higher school within three years. BHOS rector emphasized that BHOS is educating highly qualified English speaking specialists according to international standards. E. Gasimov also touched upon significance of applying international standards within education and internship process and stressed the role of BHOS students’ internship experience being gained at various international companies. BHOS rector underlined that it would be interesting to cooperate with universities, EURAS members, in frames of the said Union, joining projects with diverse directions.
In his turn, EURAS President Mustafa Aydin thanked BHOS rector Elmar Gasimov for invitation to visit BHOS. EURAS President informed in details of the organization he heads. He said that EURAS was founded in 2008 in Istanbul and united more than 80 universities from Europe, Asia and Middle East. Professor also informed of projects realized by EURAS, exchange programs between member universities, joint scientific researches, publications, teachers’ exchange and students’ exchange, scholarship programs, summer internship and schools offered by EURAS. Moreover, while taking into consideration enhancement of joint work of EURAS universities and realization of new projects, M. Aydin particularly stressed how interesting future cooperation with BHOS in these directions would be.
View exchange on future cooperation opportunities and perspectives between parties followed the meeting. Both parties expressed their contentment by the meeting they held.