Prezidentin köməkçisi Bakı Ali Neft Məktəbində
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin köməkçisi, Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Administrasiyasının Xarici siyasət məsələləri şöbəsinin müdiri Hikmət Hacıyev Bakı Ali Neft Məktəbinin (BANM)  kampusunu ziyarət edib. O, Ali Məktəbdə yaradılmış tədris şəraiti, maddi-texniki baza, sosial infrastruktur və tədqiqat mühiti ilə yaxından tanış olub. Bakı Ali Neft Məktəbinin rektoru Elmar Qasımov yüksək keyfiyyətli tədris üçün yaradılan şərait, innovasiyaların təhsildə tətbiqi, gələcək perspektivlər barədə qonağa ətraflı məlumat verib. Bakı Ali Neft Məktəbinin tədris otaqlarına, tədqiqat laboratoriyalarına, İnnovasiya Mərkəzinə, müasir texnoloji kitabxanasına, çoxprofilli konfrans zallarına, neft tarixinə dair nadir eksponatların yer aldığı muzeyə baxış keçirilib.
Daha sonra Hikmət Hacıyev BANM-in tələbə, professor-müəllim heyəti və əməkdaşlarının iştirak etdiyi görüşə qatılıb. Karantin qaydalarına uyğun şəkildə sadəcə bir qisim iştirakçı ilə təşkil edilən canlı görüş paralel olaraq onlayn formatda da yayımlanıb. Onlayn görüşə 900-dək iştirakçı qatılıb.
İlk olaraq tədbir iştirakçılarını salamlayan rektor Elmar Qasımov 44 günlük Vətən müharibəsində Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin komandanlığı ilə qazanılan Böyük zəfərdə ölkəmizin informasiya müharibəsindəki üstünlüyündən də bəhs edib. O, geniş miqyasda təşkilatlanmış formada həyata keçirilən təbliğat-təşviqat, informasiya mübadiləsi, ordunun və xalqın ruh yüksəkliyinin qorunub saxlanılmasında düzgün informasiya siyasətinin həyata keçirildiyini və Hikmət Hacıyevin bu işdə xüsusi rolunu qeyd edib.
Daha sonra çıxış edən Azərbaycan Respublikası Prezidentinin köməkçisi, Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Administrasiyasının Xarici siyasət məsələləri şöbəsinin müdiri Hikmət Hacıyev bildirib ki, ölkə başçısının yürütdüyü gənclər siyasətinin və təhsilə olan qayğısının nəticəsində bu gün Bakı Ali Neft Məktəbində müasir tədrisin komponentlərini özündə birləşdirən istər tədris metodologiyası baxımından, istər infrastruktur nöqteyi-nəzərindən çox mükəmməl bir ab-hava mövcuddur. O, hər zaman Bakı Ali Neft Məktəbinin fəaliyyətini, əsasən də, tələbə qəbulu imtahanları zamanı yüksək bal toplayan abituriyentlərin BANM-i seçməsini  xüsusi diqqətlə izlədiyini vurğulayıb. “Bu gün şahidi oldum ki, burada təhsil almaq üçün bütün mükəmməl şərait yaradılıb. Bizim təhsil aldığımız dövrlə müqayisədə sizə potensialınızı tam şəkildə ifadə etmək üçün çox gözəl mühit yaradılıb. Bakı Ali Neft Məktəbində Azərbaycanın gələcək mühəndisləri, innovativ inkişafına təkan verə biləcək gəncləri  görməkdən və onlar arasında gender bərabərliyinin qorunmasından əlahiddə olaraq şadam. Biz öyrəşmişdik ki, mühəndislər arasında daha çox kişiləri görək, amma bu gün qadın mühəndislərin də olması olduqca qürurvericidir. Bildiyiniz kimi, dünya elm və innovasiyalar əsasında inkişaf edir və elmdə, innovasiyada qalib olan ölkələr digər sahələrdə də qalibiyyətlərini təmin edirlər. Bu sahədə dünya ölkələrində kəskin və ciddi rəqabət müşahidə olunur. Artıq hər bir ölkənin potensialı tapılan neftin, daş kömürün həcmi ilə deyil, məhz insan resurslarının potensialı ilə ölçülür. Buna görə də, hesab edirəm ki, 650-700 bal toplayaraq bu məbədə qəbul olunan tələbələr ölkəmizin innovativ inkişafını təmin edənlər olacaqlar. Mən istərdim ki, sizin aranızda Azərbaycanın ilk “Nobel” mükafatı lauretçıları da olsun”, – deyə H.Hacıyev tələbələrlə tövsiyələrini də bölüşüb.
O, Böyük Zəfərin qazanılmasında Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 17 illik hakimiyyəti dövründə yetişən, ölkə başçısından ilhamlanan  gənclərin rolundan danışarkən tələbə-mühəndisləri Ermənistanın vandalizm siyasətinin fəsadlarının aradan qaldırılması üçün innovativ həllər təklif etməyə səsləyib.
Tədbirin gedişatında Hikmət Hacıyevə Baki Ali Neft Məktəbinin “Fəxri qonağı” plaketi təqdim olunub.
Daha sonra Prezidentin köməkçisi BANM-in təşkil etdiyi “Vətən yaxşıdır” onlayn bədii qiraət müsabiqəsinin qalibinə diplom və mükafatını təqdim edib.

Assistant to the President of Azerbaijan, Head of Foreign Policy Affairs Department of the Presidential Administration Hikmat Hajiyev visited the campus of Baku Higher Oil School.
He got acquainted with the educational conditions, material and technical base, social infrastructure and research environment created there.
Rector of Baku Higher Oil School Elmar Gasimov gave the guest detailed information about the conditions created in the campus for providing quality education, the application of innovations in the education system and prospects for the future.
Hikmat Hajiyev examined the classrooms of Baku Higher Oil School, research laboratories, the Innovation Center, a modern technological library, multi-profile conference halls, and a museum with rare exhibits on oil history.
Then he took part in a meeting with students, teachers and staff of BHOS. Under the quarantine rules, the meeting was broadcast both live and online. The online meeting was attended by about 900 people.
Welcoming the participants, Rector Elmar Gasimov also spoke about the superiority of Azerbaijan in the information war, which also made a significant contribution to the Great Victory achieved by our country in the 44-day Patriotic War under the command of President Ilham Aliyev.
He noted that the right information policy, carried out with the use of large-scale propaganda, contributed to the strengthening of the morale of the army and the people and that Hikmet Hajiyev played a special role in this matter.
Speaking at the meeting, Assistant to the President of Azerbaijan, Head of Foreign Policy Affairs Department of the Presidential Administration Hikmat Hajiyev said that thanks to the youth policy pursued by the President and his concern for education, Baku Higher Oil School today combines the components of modern education.
“There is a great atmosphere here, both in terms of teaching methods and infrastructure. I have always closely followed the activities of Baku Higher Oil School and I noticed that the majority of applicants who receive high scores in entrance exams choose BHOS.Today I witnessed that all ideal conditions for learning have been created here. Compared to the previous period, a wonderful environment has been created for you to reach your full potential. I am especially glad to see future engineers of Azerbaijan at Baku Higher Oil School, young people who can contribute to the innovative development of Azerbaijan and I am also glad to witness how gender equality is ensured among them. Previously, most engineers were men, but today we can be proud of having many women engineers. As known, science and innovation move the world forward, and countries that have achieved success in science and innovation achieve success in other areas as well. In this area, there is fierce and serious competition among countries in the world. The potential of a country is no longer measured by the volume of its oil and coal, but by the potential of human resources. Therefore, I think that students admitted to this university with 650-700 score will be the ones who will ensure the innovative development of our country. I would like to have the first Nobel laureates of Azerbaijan among you,” he said.
Hikmat Hajiyev shared his recommendations with the students. Speaking about the role of young people who grew up during the 17-year rule of the President of the Republic of Azerbaijan in winning the Great Victory, he called on engineering students to offer innovative solutions to eliminate the consequences of Armenia's vandalism policy.
During the event, Hikmat Hajiyev was presented with a plaque "Guest of Honor" of Baku Higher Oil School. Then the President’s Assistant presented a diploma and an award to the winner of the online art reading competition “The Homeland is Good”, organized by BHOS.