Bakı Ali Neft Məktəbində Qarabağın təbii sərvətləri müzakirə olundu
Bakı Ali Neft Məktəbi, Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyinin birgə təşkilatçılığı ilə “Qarabağın təbii sərvətləri" mövzusunda vebinar keçirilib.⠀
“ZOOM” platforması üzərindən keçirilən vebinarda Qarabağın zəngin təbii sərvətləri barədə geniş müzakirələr aparılıb.
Müxtəlif yerli, transmilli şirkətlərdən, təhsil müəssisələrindən, idarə və təşkilatlardan 700 nəfərin iştirak etdiyi vebinarda Bakı Ali Neft Məktəbinin rektoru Elmar Qasımov, Milli Məclisin Təbii ehtiyatlar, energetika və ekologiya komitəsinin sədri, Millət vəkili Sadiq Qurbanov, Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyinin Milli Geoloji Kəşfiyyat Xidmətinin rəisi Əli Əliyev və Bakı Ali Neft Məktəbinin Neft-Qaz mühəndisliyi kafedrasının dosenti Qəşəm Zeynalov məruzəçi qismində çıxış ediblər.
Bakı Ali Neft Məktəbinin rektoru Elmar Qasımov çıxışında bildirib ki, Ermənistanın Azərbaycan torpaqlarını zəbt etməsinin əsas səbəblərindən biri də bu ərazilərin təbii sərvətlərlə, o cümlədən su, meşə, torpaq ehtiyyatları ilə zəngin olmasıdır.
Rektor qondarma Dağlıq Qarabağ rejimi tərəfindən qəbul edilən təbii sərvətlər və onun istifadəsinə dair bir çox fərman və sərəncamların təbii sərvətlərlin talanmasına xidmət etdiyini qeyd edib.
“Ümumiyyətlə, Dağlıq Qarabağ termini işlədilməməlidir. Bu terminin nə coğrafi, nə də, tarixi əsası var. Azərbaycanın Qarabağ bölgəsi deyilməlidir. Biz təklif edirik ki, hər bir ali məktəb öz profilinə uyğun olaraq istiqamətlər üzrə Qarabağın tarixini, turizim və logistik imkanlarını və.s məsələləri araşdırsınlar” – deyə E.Qasımov qeyd edib.
Milli Məclisin Təbii ehtiyatlar, energetika və ekologiya komitəsinin sədri, Millət vəkili Sadiq Qurbanov milyardlarla ABŞ dolları gəlir gətirən mineral-xammal ehtiyatlarımızın ermənilər tərəfindən asanlıqla talan edildiyini qeyd edib.
O, faydalı qazıntıların talanı nəticəsində dəymiş zərərin məbləğinin dəqiq araşdırmalar nəticəsində müəyyən olunacağını bildirib.
Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyinin Milli Geoloji Kəşfiyyat Xidmətinin rəisi Əli Əliyev isə bildirib ki, Ermənistan tərəfindən işğal edilmiş Azərbaycan Respublikası ərazilərində işğaladək olan dövrdə ehtiyatları təsdiq olunmuş 163 müxtəlif növ faydalı qazıntı yatağı, o cümlədən: 4 qızıl, 7 civə, 2 mis, 1 qurğuşun və sink, 1 daş kömür, 7 gəc, 4 vermikulit, 1 soda istehsalı üçün xammal, 12 əlvan və bəzək daşları (obsidian, mərmərləşmiş oniks, yəşəm və s.), 10 mişar daşı, 21 üzlük daşı, 10 gil, 21 sement xammalı, 8 müxtəlif növ tikinti daşları, 6 əhəng xammalı, 11 qum-çınqıl, 4 tikinti qumu, 1 perlit, 8 pemza-vulkan külü, 16 yeraltı şirin su və 10 mineral su yatağı mövcud olub.
Xidmət rəisi Azərbaycan Respublikasının erməni silahlı qüvvələri tərəfindən işğal olunmuş ərazilərində ümumiyyətlə, 561 yataq və perspektivli minerallaşma sahəsinin müəyyən edildiyini diqqətə çatdırıb.
Vebinarda qeyd edilib ki, Azərbaycan Respublilasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin tapşırığına əsasən, işğal olunmuş ərazilərimizdə Ermənistanın Azərbaycana vurduğu zərərlərin- vətəndaşların mülkiyyəti, infrastruktur, mədəniyyət abidələri və s. ilə yanaşı, həm də Azərbaycana məxsus təbii resursların qeyri-qanuni istismarı haqqında kompleks qiymətləndirilmə aparılır. Məqsəd talan siyasətini həyata keçirən düşmən ölkənin siyasi rəhbərliyinin məsuliyyətə cəlb olunması ilə bağlı bütün lazımi tədbirləri həyata keçirməkdir.

Baku Higher Oil School holds discussions on Natural resources of Karabakh
Baku Higher Oil School, jointly with the Ministry of Ecology and Natural Resources, held a webinar on the topic "Natural Resources of Karabakh".
The webinar, which was held on the ZOOM platform, with the participation of 700 representatives of various local, transnational companies, educational institutions, departments and organizations, widely discussed the rich natural resources of Karabakh. ⠀
The speakers at the event were Rector of Baku Higher Oil School Elmar Gasimov, Chairman of the Committee on Natural Resources, Energy and Ecology, MP Sadig Gurbanov, Head of the National Geological Exploration Service of the Ministry of Ecology and Natural Resources Ali Aliyev, and Associate Professor of the Petroleum Engineering Department of Baku Higher Oil School Gasham Zeynalov.
Speaking at the webinar, Rector of Baku Higher Oil School Elmar Gasimov said that “one of the main reasons for the occupation of Azerbaijani lands by Armenia is that these regions are rich in natural resources, including water, forest and land resources.”
The rector noted that the so-called "Nagorno-Karabakh regime" adopted many decrees and orders aimed at plundering the natural resources of our country.
“The term ‘Nagorno-Karabakh’ should not be used at all. This term has neither geographical nor historical basis. One must say: ‘The Karabakh region of Azerbaijan’. We propose that each university in the country is engaged in research in a certain direction, in accordance with its profile, including such areas as studying the history of Karabakh, identifying opportunities for the development of tourism, logistics, etc. in this region,” Elmar Gasimov added.
Chairman of the Committee on Natural Resources, Energy and Ecology, MP Sadig Gurbanov noted that the Armenians easily plundered our mineral resources, illegally profiting billions of US dollars.
He stressed that investigations are underway to determine the exact amount of damage caused to our country as a result of the plundering of mineral resources.
Head of the National Geological Exploration Service of the Ministry of Ecology and Natural Resources Ali Aliyev said that in the pre-occupation period, 163 different types of mineral deposits were registered in the territories of the Republic of Azerbaijan occupied by Armenia, including: 4 gold, 7 mercury, 2 copper, 1 lead and zinc, 1 coal, 7 gypsum, 4 vermiculite, 1 raw material for production soda, 12 colored and decorative stones (obsidian, marble onyx, jasper, etc.), 10 sawn stones, 21 facing stones, 10 clay, 21 cement raw materials, 8 different types of building stones, 6 limestone raw materials, 11 sand and gravel rocks, 4 building sand, 1 perlite, 8 pumice-volcanic ash, 16 underground fresh waters and 10 mineral waters.
Ali Aliyev noted that “561 promising deposits of different types of minerals have been identified in the territories of the Republic of Azerbaijan that were formerly occupied by the armed forces of Armenia”.
It was noted at the webinar that, on the instructions of the President of the Republic of Azerbaijan, Mr. Ilham Aliyev, a comprehensive assessment of the damage caused by Armenia to Azerbaijan as a result of the illegal exploitation of natural resources is being carried out in the territories liberated from the occupation.
The goal is to take all necessary measures to bring to justice the political leadership of the hostile country, which pursued a policy of plundering Azerbaijan's natural resources.