Bakı Ali Neft Məktəbində beynəlxalq Petrobowl yarışının universitetlərarası çempionatı keçirilib
Bakı Ali Neft Məktəbinin (BANM) Neft Mühəndisləri Cəmiyyətinin Tələbə Bölməsi tərəfindən beynəlxalq “Petrobowl” yarışının universitetlərarası çempionatı təşkil edilib.
İlk onlayn çempionatda Bakı Ali Neft Məktəbini, eləcə də yerli və xarici universitetləri təmsil edən 18 komanda iştirak edib. Eyni zamanda, Azərbaycan, Pakistan, Yunanıstan, Əlcəzair və Rusiya ali təhsil müəssisələrindən də tələbələr yarışa qatılıb.
Neft sənayesinə aid sualları əhatə edən intellektual yarışmada suallara ən tez və doğru cavab verən komandalar qalib gələrək növbəti tura vəsiqə qazanıb. Mübarizənin sonunda üç komanda qalib elan edilib.
Yarışda BANM-in “Wildcatters” komandası 121 bal toplayaraq yarışın qalibi olub.
“Wildcatters”  komandasının üzvləri Neft-Qaz mühəndisliyi ixtisasının tələbələri Xalid Orucov, Rəhimə Abbasova, Eldar Əsgərov və Elnur Əskərovdur.
Fransız-Azərbaycan Universitetinin (UFAZ) “Wingineers” və Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universitetinin (ADNSU) “Alpha Team” komandaları müvafiq olaraq II və III yerləri bölüşüblər.
Qeyd edək ki, SPE International - Beynəlxalq Neft Mühəndisləri Birliyinin tələbələrin inkişafı üzrə həyata keçirdiyi proqramlardan biri beynəlxalq "PetroBowl" yarışmasıdır. Bu yarışmada tələbələr komanda şəklində iştirak edirlər. Yarışma bir neçə mərhələdən ibarətdir və hər bir mərhələdə iştirakçı komandalar texniki və qeyri-texniki suallara cavab verirlər. Yarışma 2002-ci ildən bəri öz miqyasına və populyarlığına görə seçilir. 2015-ci ildə yarışmanın 6 regionda təşkil olunması ilə beynəlxalq statusu təmin olunub.
Beləliklə, "PetroBowl" Çempionatı hər il beynəlxalq səviyyədə müxtəlif ölkələrdə keçirilir və səkkiz regiondan səkkiz komanda bu yarışda iştirak edir. Regionlardan hansı komandanın beynəlxalq yarışa vəsiqə qazanacığı "PetroBowl" Regional Çempionatında müəyyən edilir.

Society of Petroleum Engineers of Baku Higher Oil School (BHOS) organized the interuniversity championship of the International Competition Petrobowl.
18 teams representing BHOS, local and foreign universities participated in the championship, which was held online for the first time.
Thus, students from universities in Pakistan, Greece, Algeria and Russia took part in the competition.
The teams that answered oil industry-related questions most quickly and correctly advanced to the next round of the competition.
The following teams won the top three places based on the results of the interuniversity championship:
The BHOS team “Wildcatters” took the first place with 121 points. The members of this team are students of the Petroleum Engineering Department Khalid Orudzhev, Rahima Abbasova, Eldar Askerov and Elnur Askerov.
The team “Wingineers” of the French-Azerbaijani University (UFAZ) and the team “Alpha Team” of the Azerbaijan State Oil and Industry University (ASOIU) shared the second and third places respectively.
Note that the International Competition Petrobowl is one of the programs implemented by the International Society of Petroleum Engineers (SPE) to develop students. Students participate in this competition in a team format. Petrobowl consists of several stages, at each of which the participating teams answer technical and non-technical questions.
The competition, which has been held since 2002, is notable for its scale and popularity. In 2015, PetroBowl was held in six regions and received an international status.
The PetroBowl Championship is held annually in different countries at the international level with the participation of eight teams from eight regions. The Regional Championship PetroBowl is held to determine which teams from the regions will participate in the International Competition Petrobowl.