BANM-in startap layihələri beynəlxalq müsabiqənin əsas mükafatlarını qazandı
Bakı Ali Neft Məktəbinin (BANM) 2 startap layihəsi VI Çin Beynəlxalq “İnternet+ İnnovasiya və Sahibkarlıq” müsabiqəsində əsas mükafatlara layiq görülüb. Belə ki, beynəlxalq yarışda 3291 layihə arasından BANM-in İnnovasiya və Tədqiqatlar Mərkəzinin “Biofactant” startap layihəsi gümüş və “Climasel” startap layihəsi isə bürünc mükafatı qazanıb.
2015-ci ildən Çin Təhsil Nazirliyinin ev sahibliyi ilə keçirilən müsabiqədə 124 ölkədən təxminən 4000 kollec və universitet təmsil olunur.  Bu il seçilən 3291 beynəlxalq startap layihəsindən  37-si qızıl, 71-i gümüş və 287-si isə bürünc mükafata layiq görülüb.
Finalda yarışan Bakı Ali Neft Məktəbinin İnnovasiya və Tədqiqatlar Mərkəzinin “Biofactant” startap layihəsində Ali Məktəbin Kimya mühəndisliyi ixtisasının tələbələri Güllü Hüseynli, Afaq Həşimova və Natiq Babayev,  “Climasel” layihəsində isə Kimya mühəndisliyi ixtisasının tələbələri Güllü Hüseynli, Kafyə Abzərova və Zaur İmaməliyev iştirak ediblər.
“Biofactant” layihəsinin əsas məqsədi işlənmiş bitki yağlarından sintez yolu ilə ekoloji təmiz səthi aktiv maddələrin alınmasıdır. “Climasel” layihəsi isə evlərdə, ofis və restoranlarda temperaturu stabil saxlamağa yönəlmiş materialın istehsalını nəzərdə tutur.
Qeyd edək ki, hər iki layihənin inkişafına BANM-in İnnovasiya və Tədqiqatlar Mərkəzinin rəhbəri Farad Kamyabi və mütəxəssisi Elmar Əsgərzadə rəhbərlik edir. Layihələrin elmi məsləhətçisi Kimya Mühəndisliyi kafedrasının müdiri Əmir Rza Vəxşuridir.

Two startup projects of Baku Higher Oil School (BHOS) have won the main prizes at the 6th China International College Students' “Internet+” Innovation and Entrepreneurship Competition.
Thus, the startup projects “Biofactant” and “Climasel” of the BHOS Innovation & Research Center won Silver and Bronze awards, respectively, among 3,291 projects participating in the international competition.
Representatives of around 4,000 colleges and universities from 124 countries are participating in the competition, which has been held by the Chinese Ministry of Education since 2015.
Of the 3,291 international startup projects selected this year, 37 received Gold award, 71 - Silver award and 287 - Bronze award.
Students of the Chemical Engineering Department of Baku Higher Oil School Gully Huseynli, Afag Hashimova and Natig Babayev participated in the project “Biofactant”. Students of the Chemical Engineering Department of Baku Higher Oil School Gully Huseynli, Kafya Abzarova and Zaur Imamaliyev took part in the project “Climasel”.
The main goal of the project “Biofactant” is to obtain environmentally friendly surfactants from waste plant oils through synthesis. The project “Climasel” involves the production of materials designed to maintain a stable temperature in houses, offices and restaurants.
It should be noted that the development of both projects is supervised by the head of the BHOS Innovation & Research Center Farad Kamyabi and the center's specialist Elmar Askarzade. The scientific consultant of the projects is Amir Reza Vakhshouri, head of the Chemical Engineering Department.