Bakı Ali Neft Məktəbi ən yüksək keçid balı ilə yenə ölkə birincisi oldu
Dövlət İmtahan Mərkəzinin 2020/2021-ci tədris ili üçün açıqladığı Azərbaycan Respublikasının ali təhsil müəssisələrinə yerləşdirmənin nəticələrinə əsasən, Bakı Ali Neft Məktəbi (BANM) ən yüksək keçid balı göstəricilərinə görə ölkə birincisi olub. BANM-ə qəbul balları ötən illə müqayisədə nəzərəçarpacaq dərəcədə artıb. Belə ki, İnfosmasiya təhlükəsizliyi ixtisası üzrə dövlət sifarişli keçid balı 689.6, ödənişli 644.5 bal olub. Ötən il bu göstərici üzrə dövlət sifarişli 674 , ödənişli  isə  631 bal təşkil edib.
Proseslərin Avtomatlaşdırılması mühəndisliyi ixtisasının dövlət sifarişi üzrə balı 672.2, ödənişli əsaslarla 622.2 olub. Ötən il bu rəqəm müvafiq olaraq 658 və  607 bal idi.
Kimya mühəndisliyi ixtisasının  dövlət sifarişi keçid balı ötən il 635, ödənişli əsaslarla 583 bal təşkil etdiyi halda cari qəbul ilində bu rəqəm 649,6 və 598.4 bala qalxıb.
Neft-Qaz mühəndisliyi ixtisası üzrə də ballar ötən qəbul ilinə nəzərən yüksək olub. Keçən il  dövlət sifarişi əsasında 639, ödənişli əsaslarla 589 balla bu ixtisasa qəbul mümkün idisə, bu il 645.3 və 592 bal keçid balı olaraq qeydə alınıb. Bununla da, Bakı Ali Neft Məktəbi Azərbaycan Respublikasının ali təhsil müəssisələri arasında yenə də ən yüksək keçid balı olan ali təhsil müəssisəsi olub.

According to the information on the results of entrance examinations to higher educational institutions of the country for the 2020/2021 academic year, provided by the State Examination Center, Baku Higher Oil School (BHOS) has taken first place in the passing grade ranking among universities in Azerbaijan.
The passing grades of entrance examinations to the Higher School has significantly increased compared to last year. Thus, this year, the passing grade for the specialty "Information Security" was 689.6 points for state-requisitioned places and 644.5 points for fee-paying places. Last year, these figures were 674 and 631 points, respectively.
The passing grade for the specialty "Process Automation Engineering" was 672.2 points for state-requisitioned places and 622.2 points for fee-paying places this year. Last year, these figures were 658 and 607 points, respectively.
The passing score for the specialty "Chemical Engineering" was 649,6 points for state-requisitioned places and 598.4 points for fee-paying places, while last year these figures were 635 and 583 points, respectively.
The passing score for the specialty “Petroleum Engineering” has also increased compared to last year. This year, the passing score for this specialty was 645.3 points for state-requisitioned places and 592 points for fee-paying places, while last year, these figures were 639 and 589 points, respectively.
Thus, Baku Higher Oil School has once again become the leader in the passing grade ranking among the higher educational institutions of the Republic of Azerbaijan.