46 yaşında Bakı Ali Neft Məktəbini seçdi
Bu il Bakı Ali Neft Məktəbinə Biznesin idarəedilməsi (MBA) proqramı üzrə qəbul olan 50 tələbədən biri də Sarxan Mikayılovdur. 1974-cü il təvəllüdlü Sarxan Mikayılov tələbə yoldaşlarının hamısından yaşca böyükdür. 24 il sonra yenidən təhsil almaq istəyinə səbəb çox sürətlə inkişaf edən elmi texniki tərəqqi və daimi dəyişən dünya reallıqları ilə ayaqlaşmaq istəyidir. O hesab edir ki, müasir insan yaşından asılı olmayaraq öz üzərində işləməli, biliklərini təkmilləşdirməli, lazım gəldikdə yeni biliklərə yiyələnməkdən çəkinməməlidir.
1991-1996-cı illərdə Bakı Dövlət Universitetinin “Tətbiqi riyaziyyat və kibernetika” fakültəsini qırmızı diplomla bitirən S.Mikayılov hazırda Azərbaycanın yeganə təkrarsığorta şirkəti olan “Azre Təkrarsığorta” ASC-də Aktuar departamentin direktoru – Məsul aktuari vəzifəsində çalışır.
2011-2015-ci illlərdə Azərbaycan Respublikasının Maliyyə Nazirliyi və Azərbaycan Aktuarlar Assosasiyasının dəstəyi ilə keçirilən altı mərhələdən ibarət olan “Aktuari kursları”nı müvəffəqiyyətlə başa vurub. 15 illik iş karyerası müxtəlif biznes sahələrini (İT və proqramlaşdırma, metallurgiya, poliqrafiya) əhatə edir. 2011-ci ildən isə sığorta sahəsində fəaliyyət göstərir.
“Karyeramın geri qalan illərini bisnes sahəsində fəaliyyət göstərən şirkətlərin idarəedici orqanlarında təmsil olunmağı, çalışacağım yerə daha çox fayda verməyi və əlbəttə öz biliklərimi daha da təkmilləşdirməyi düşünürəm. Bunun üçün əvvəlki iş təcrübələrimə nə qədər güvənsəm də “Biznes idarəetməsi” üzrə təhsilim olmadığından yenidən təhsil almaq qərarına gəldim. Hesab edirəm ki, idarəetmə nə qədər təcrübə və bacarıqlara əsaslansa da, müasir dövrümüzdə nəzəri biliklərsiz faydalı nəticə əldə etmək, hədəfə çatmaq çox çətindir. BANM-dəki təhsildən əsas gözləntim MBA proqramında tədris olunan fənlərin yüksək səviyyədə tədris olunmasıdır. Bu mənim nəzəri biliklərimin artmasına, təcrübi biliklərimin isə daha da sistemləşməsinə öz töhfəsini verəcəkdir”.
Bakı Ali Neft Məktəbini seçmə səbəbinə gəlincə, o bildirib ki, Bakı Ali Neft Məktəbi ölkədə fəaliyyət göstərən və beynəlxalq standartların tələblərinə cavab verən ali məktəblərin ilk üçlüyündə təmsil olunur.
“Mənim məqsədim də daha keyfiyyətli təhsil almaq olduğundan Bakı Ali Neft Məktəbində təhsil almağa qərar verdim”- deyə S.Mikayılov qeyd edib.

Sarkhan Mikailov is one of 50 students who enrolled in the Master of Business Administration (MBA) program of Baku Higher Oil School this year. He was born in 1974 and, therefore, is older than all of his coursemates.
The reason why he decided to start studying again after 24 years was his desire to keep pace with the rapidly developing scientific and technological progress and the constantly changing realities of the world. Sarkhan Mikailov believes that a modern person, regardless of his age, must constantly work on himself, improve his skills and, if necessary, acquire new knowledge.
Sarkhan Mikailov, who graduated with honors from the Faculty of Applied Mathematics and Cybernetics of Baku State University in 1996, currently works as a director - responsible actuary of the Actuarial Department of Azre Reinsurance OJSC, which is the only reinsurance company in Azerbaijan. He successfully completed the Actuarial Courses, consisting of six stages, which were held in 2011-2015 with the support of the Ministry of Finance of the Republic of Azerbaijan and the Association of Actuaries of Azerbaijan. During 15 years of his professional activity, Sarkhan Mikailov worked in various business areas, including IT and programming, metallurgy, and printing. Since 2011, he has been working in the insurance industry.
“I wish to work in the management bodies of companies operating in the field of business until the end of my career in order to benefit them, and, of course, I want to continue improving my knowledge. Therefore, despite the fact that I have plenty of work experience, I decided to start studying again because I do not have sufficient knowledge in the field of business administration. I think that no matter what experience and skills a management employee has, it will be very difficult for him to achieve effective results and goals without having theoretical knowledge. I chose BHOS because the subjects included in the MBA program are taught at a high level. This will contribute to the growth of my theoretical knowledge and the systematization of my practical knowledge. I opted for Baku Higher Oil School because it is one of the top three universities in the country that meet the international standard requirements. Since my goal is to get a better education, I decided to study at Baku Higher Oil School.”