Bakı Ali Neft Məktəbinin tələbələri qlobal yarışmanın milli finalçıları oldu
Ali Məktəbin Proseslərin avtomatlaşdırılması mühəndisliyi ixtisasının tələbələrinin (Aytən Sədirova, Ağamirzə Fətəliyev, Gülay Əkbərova, Fazil Məmmədli) “Escanergy" layihəsi 10 yerli layihə arasından 2-ci yerə layiq görülüb. Bununla da onlar yarışmanın beynəlxalq Finalında iştirak hüququ qazanıblar.
“Escanergy" layihəsi eskalatorlarda istifadə olunan enerjinin azaldılmasını təmin edir. Cihaz 3 çarxdan ibarət sistemdir və 2 paralel yerləşmiş və əks istiqamətlərdə hərəkət edən eskalatorları birləşdirir. Cihazın iş prinsipi tərpənməz blok sisteminə əsaslanır və eskalatorların birindəki sərnişin kütləsindən alınan enerji hesabına digər eskalatoru hərəkətə gətirir.
Dünyanın ən böyük "Cleantech" - təmiz texnologiya akselerasiyası olan “ClimateLaunchpad” proqramı 50-dən çox ölkədə fəaliyyət göstərir və bu il yarışmada 2 000-dən çox startapçı iştirak edir.
Proqram özünün öyrədici strukturuna və əhatəsinin genişliyinə görə startaplara və ideya müəlliflərinə yeni imkanlar açır.
Avropa Birliyinin maliyyə vəsaiti ilə Avropa Birliyi İnnovasiya və Texnologiya İnstitutu tərəfindən təşkil edilən “ClimateLaunchpad”-ın Azərbaycandakı əsas təşkilatçısı və rəsmi tərəfdaşı Sil. Sosial İnnovasiya Laboratoriyasıdır.
Dünya finalında hər iştirakçı ölkədən seçilmiş komandalar Avropanın qabaqcıl investorları və sahibkarları qarşısında təqdimat edəcək.
Böyük Finalın qalibi 10 000 avro, ikinci yerin sahibi 5 000 avro, üçüncü yer tutan komanda isə 2 500 avro pul mükafatı qazanacaq.
Eyni zamanda, ilk 10 yeri tutan startap layihələri kiçik ideyaların böyük bizneslərə çevrildiyi 18 aylıq "Climate-KIC Accelerator" proqramına qəbul olacaqlar. Bu akselerator proqramında hər bir layihəyə üç mərhələdə 95 000 avro maliyyə dəstəyi verilir.

Students of Baku Higher Oil School become national finalists of global competition
Students of Baku Higher Oil School have become national finalists of the global competition ClimateLaunchPad.
The project Escanergy, developed by students of Process Automation Engineering Department (Ayten Sadirova, Agamirza Fataliyev, Gulai Akperova, Fazil Mammadli), took second place among 10 local projects.
Thus, these students gained the right to participate in the international final of the competition.
The Escanergy project helps reduce energy consumption in escalators. The device is a 3-wheel system that connects two parallel escalators moving in opposite directions. This device, the operation principle of which is based on a fixed locking system, drives the escalator using energy from the mass of passengers of the other escalator.
ClimateLaunchpad is the world's largest cleantech program (clean technology) operating in over 50 countries, and this year more than 2,000 startups are participating in the competition. The program opens up new opportunities for startups and idea authors through its educational structure and scope.
The competition is organized by the European Institute of Innovation & Technology with the financial support of the European Union. Sil Laboratory is the main organizer and official partner of ClimateLaunchpad in Azerbaijan.
At the World Finals, teams selected from each participating country will make presentations before leading European investors and entrepreneurs.
The winning team of the Grand Final will receive € 10,000, while the second and third place teams will receive € 5,000 and € 2,500 respectively.
At the same time, start-up projects that take the top10 places in the world finals will be accepted into the 18-month Climate-KIC Accelerator programme, which turns small ideas into big business.
Within this accelerator program, each project will receive financial support in the amount of € 95,000 in three stages.