Buraxılış imtahanlarında maksimal bal toplayan Hüseyn Abdullayev: Ən böyük arzum Bakı Ali Neft Məktəbinə daxil olmaqdır
Dövlət İmtahan Mərkəzinin 11-ci sinif şagirdləri üçün keçirilmiş buraxılış imtahanlarının nəticələrininə əsasən, Abşeron rayonu Xırdalan şəhər 1 saylı orta məktəbin məzunu Hüseyn Abdullayev 300 bal toplayaraq maksimal nəticəyə nail olub. Hüseyn deyir ki, ən böyük arzusu qəbul imtahanlarında da maksimal bal toplayaraq, Bakı Ali Neft Məktəbinə daxil olmaqdır.
- Hüseyn ilk olaraq, 20 mindən çox məzun arasından belə yüksək nəticə əldə etməyiniz münasibəti ilə sizi təbrik edirik, gəlin, bir qədər sizi tanıyaq.
Diqqətiniz üçün təşəkkür edirəm. Mən Hüseyn Abdullayev Ağsu rayonunda anadan olmuşam. Orta təhsilimə Xətai rayonu 264 saylı tam orta məktəbdə başlasam da, 3-cü sinifdən etibarən Xırdalan şəhəri 1 saylı məktəbdə təhsilimi davam etdirmişəm. Elə, həmin məktəbdən də bu il məzun olmuşam. “Əlaçı” televiziya verlişinin 9-cu mövsümünün respublika çempionu, “Xəmsə” verlişinin isə iştirakçısı olmuşam. Bundan başqa, bu il Fizika üzrə keçirilən respublika fənn olimpiadasının yarımfinalçısıyam.
- Buraxılış imtahanında belə yüksək nəticəyə necə nail oldunuz?
Uğurumun səbəbi daha çox çalışmaq, elmə olan həvəsim, onlayn dərslərin uğurlu təşkili oldu. Bundan başqa, əlbəttə ki, müəllimlərin və valideynlərimin dəstəyi də çox mühüm rol oynadı.
- Niyə məhz Bakı Ali Neft Məktəbini (BANM) seçmək istəyirsiniz?
Hesab edirəm ki, Bakı Ali Neft Məktəbi həqiqətən, respublikanın ən nüfuzlu universitetidir. Bundan əlavə, bu Ali Məktəbdə tədrisin keyfiyyəti, xarici universitetlərlə əməkdaşlıq əlaqələri (Heriot-Vatt xüsusilə) də diqqətimi cəlb edir.
- Hansı ixtisas üzrə hazırlaşırsınız?
Hələ tam dəqiq qərar verməmişəm. Lakin, böyük ehtimal Proseslərin avtomatlaşdırılması mühəndisliyi və ya İnformasiya təhlükəsizliyi ixtisasları istiqamətində seçim edəcəm. Seçimimin səbəbi həmin ixtisasların gələcəyin ixtisası olmalarıdır.Təbii ki, arzumun reallaşmasında qəbul imtahanlarının ikinci mərhələsində toplanılan bal böyük rol oynayacaq. Yüksək nəticə üçün əlimdən gələni edəcəyəm.
- BANM-dəki təhsillə bağlı gələcək hədəfləriniz nədir?
Hədəfim yüksəkixtisaslı, peşəkar mühəndis olmaq, eləcə də BANM-in köməyi ilə gələcək təhsilimi xarici ölkələrin birində davam etdirməkdir. Düşünürəm ki, bundan sonra ölkəmiz üçün daha faydalı kadr ola bilərəm.
- Son olaraq bilmək istərdik, Bakı Ali Neft Məktəbi haqqında haradan məlumat əldə etmisiniz?
BANM haqda ilk dəfə qohumumdan eşitmişdim. O da, hazırda Bakı Ali Neft Məktəbinə qəbul olmaq üçün hazırlaşır. Daha sonra özüm də araşdırdım və qərar verdim ki, mən bu ali təhsil müəssisəsində təhsil almalıyam.

Huseyn Abdullayev, who scored the maximum number of points at the final exams: My biggest dream is to enter Baku Higher Oil School
Huseyn Abdullayev, a graduate of Khirdalan city secondary school No. 1 of Absheron district, scored the maximum number of points (300) at the final exams held by the State Examination Center for 11th grade students. Huseyn says his biggest dream is to enter Baku Higher Oil School by gaining maximum points in entrance exams.
- First of all, Huseyn, we want to congratulate you on achieving such a high result among more than 20,000 graduates. Please, tell us a little about yourself.
Thank you for your attention to me. I, Huseyn Abdullaev, was born in Agsu region. I started receiving primary education in secondary school No. 264 in Khatai district.
Starting from the 3rd grade, I continued my education at school No. 1 in Khirdalan city, which I graduated this year. I became the republican champion of the 9th season of the television program Honors Pupil and participated in the television program Hamsa. Apart from that, I became a semi-finalist of the Republican Subject Olympiad in Physics this year.
- How did you achieve such high results in the final exams?
I owe my success to my perseverance, my interest in science, online classes and, of course, the support I received from my teachers and parents.
- Why did you decide to opt for Baku Higher Oil School (BHOS)?
I think that Baku Higher Oil School is indeed the most prestigious university in the country. In addition, the quality of teaching at BHOS and the cooperation of BHOS with foreign universities, especially with the Heriot-Watt University, also attracts my attention.
- What department are you going to enter?
Although I have not yet made a concrete decision, I think that I will enter the Process Automation Engineering Department or the Information Security Department. The reason for my choice is that these specialties are professions of the future. Of course, the points scored in the second stage of the entrance exam will play a big role in realizing my dream. I will do my best for this.
- What goals have you set for yourself in regard to your education at BHOS?
My goal is to become a highly qualified professional engineer, as well as to continue my further education abroad with the help of BHOS. I think that after that, I will be able to bring more benefit to my country.
- Finally, we would like to know how did learn about Baku Higher Oil School?
For the first time I heard about BHOS from a relative. By the way, he is also now preparing to enter Baku Higher Oil School. Then, I myself began to make inquiries about the Higher School and came to the decision to enter this university.