Tələbə və Gənc Tədqiqatçıların I Beynəlxalq Elmi Konfranslarının qalibləri bəlli oldu
Bakı Ali Neft Məktəbinin (BANM) təşkilatçılığı ilə keçirilən Tələbə və Gənc Tədqiqatçıların I Beynəlxalq Elmi Konfransları öz işini yekunlaşdırıb.
Onlayn konfranslara BANM-in professor-müəllim heyəti və tələbələri, həmçinin respublikanın müxtəlif universitetlərindən 100-dək iştirakçı qatılıb.
Konfransın alt bölmələri üzrə ayrı-ayrılıqda bağlanış mərasimi keçirilib və qaliblər elan olunub.
Bağlanış mərasimində Bakı Ali Neft Məktəbinin rektoru Elmar Qasımov iştirak edib, bütün qalibləri təbrik edərək hər bir iştirakçıya təşəkkürünü bildirib.
Beləliklə, "Kimya və kimya mühəndisliyində dayanıqlı inkişaf" konfransının “Mütərəqqi materiallar və polimerlər” bölməsində I yerə Azərbaycan-Fransız Universiteti (UFAZ), II yerə Bakı Ali Neft Məktəbi, III yerə Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universiteti layiq görülüb.
“Neft-qaz və neft-kimya prosesləri” bölməsində Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universiteti I yerin, M.V.Lomonosov adına Moskva Dövlət Universitetinin Bakı filialı II yerin, Bakı Ali Neft Məktəbi III yerin qalibi olub.
“Ekoloji problemlər və biotexnologiya” bölməsi üzrə I və II yerləri müvafiq olaraq Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universiteti və Bakı Dövlət Universiteti, III yeri isə Bakı Ali Neft Məktəbi və AMEA Neft-Kimya Prosesləri İnstitutu bölüşüb.
Poster təqdimatında Bakı Ali Neft Məktəbi və AMEA Neft-Kimya Prosesləri İnstitutu I yerdə, Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universiteti isə II və III yerdə qərarlaşıb.
Bundan başqa, “Qazıntı və bərpaolunan enerji” konfransının Neft-qaz mühəndisliyi bölməsinin qalibi Bakı Ali Neft Məktəbi (I, II və III yer) olub. Belə ki, Ali Məktəbin tələbələri Jalə Məmmədova, Elvin Qaraşlı I yer, Fərdin Vətəni II yer, Türkan Əliyeva və Katib Əliyev isə III yerin sahibi olub.
“Proseslərin avtomatlaşdırılması və informasiya təhlükəsizliyi – 2020” konfrans çərçivəsində keçirilən “Sistemli analiz, modelləşdirmə və verilənlərin emalı” bölməsi üzrə I və II yerlərdə Bakı Ali Neft Məktəbi, III yerdə isə ADA Universiteti qərarlaşıb.
“Sənaye şəbəkələrində informasiya təhlükəsizliyi və kibertəhlükəsizliyin problemləri” bölməsi üzrə konfransın qalibi Bakı Ali Neft Məktəbi, II və III yerin sahibi isə AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutu olub.
“İnformasiya, Ölçmə, Mexatronika və İdarəetmə Sistemləri” bölməsi üzrə üç yerin qalibi (1, 2, 3) Bakı Ali Neft Məktəbi olub. BANM-in tələbələri Hacalı Bayramov I, Eyvaz Nəcəfli, Əli Əsgərov, Rüstəm Məmmədli, Şəms Alıyeva II, Fərid Həmidov isə III yerin qalibi olub.
“İrihəcmli verilənlərin, maşınla öyrətmənin və süni-intellektin sənayedə tətbiqi” adlı konfrans bölməsində I və II yerin qalibi ADA Universiteti, III yerin sahibi isə Bakı Ali Neft Məktəbi olub.
Ümumilikdə konfranslara Azərbaycanın 15-ə yaxın təhsil müəsissəsindən - ADA, Azərbaycan Dövlət İqtisad, Bakı Dövlət, Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye, Azərbaycan-Fransız (UFAZ), Bakı Mühəndislik, Xəzər, Sumqayıt Dövlət, Azərbaycan Texnologiyalar universitetlərinin, Milli Aviasiya Akademiyasının, AMEA İdarəetmə Sistemləri və İnformasiya Texnologiyaları institutlarının, M.V.Lomonosov adına Moskva Dövlət Universitetinin Bakı filialının tələbə və gənc tədqiqatçıları tezislər təqdim edib. Eyni zamanda, beynəlxalq konfransa İ.M.Qubkin adına Rusiya Dövlət Neft və Qaz Universitetinin və Çinin Guangdong Texnologiya Universitetinin İdarəetmə Məktəbindən də tezislər təqdim olunub.
Xatırladaq ki, Ulu öndər Heydər Əliyevin anadan olmasının 97-ci ildönümünə həsr olunmuş və bu il ilk dəfə beynəlxalq səviyyədə keçirilən I Beynəlxalq Tələbə Tədqiqat və Elm Konfransları onlayn formada təşkil olunub.

Winners of I International Scientific Conferences of Students and Young Researchers announced
I International Scientific Conferences of Students and Young Researchers, organized by Baku Higher Oil School (BHOS), have completed their work.
Separate closing ceremonies were held for each section of the conference, and winners were announced.
Speaking at the closing ceremony, Rector of Baku Higher Oil School Elmar Gasimov congratulated all the winners and thanked each of the participants in the conference.
The first place in the section Advanced Materials and Polymers of the Conference on Chemistry and Sustainable Development in Chemical Engineering was awarded to Azerbaijani-French University, the second place - to Baku Higher Oil School, and the third place - to Azerbaijan State Oil and Industrial University.
The first place in the section Oil & Gas and Petrochemical Processes was given to Azerbaijan State Oil and Industrial University, the second place – to Baku branch of Moscow State University named after M.V. Lomonosov, and the third place - to Baku Higher Oil School.
The first place in the section Environmental Problems and Biotechnology was awarded to Azerbaijan State Oil and Industrial University, the second place was given to Baku Higher Oil School, and the third place was shared by Baku Higher Oil School and the Institute of Petrochemical Processes of ANAS.
At the poster presentation, the first place was awarded to Baku Higher Oil School and the Institute of Petrochemical Processes of ANAS, the second and third places were given to Azerbaijan State Oil and Industrial University.
In addition, Baku Higher Oil School won the first, second and the third places in the section Oil and Gas Engineering of the Conference on Drilling and Renewable Energy Sources. Thus, BHOS students Zhalya Mammadova, Elvin Garashly took the 1st place, Fardin Vatani – the 2nd place, Turkan Aliyeva and Katib Aliyev – the 3rd place.
The first and second places in the section Systems Analysis, Modeling and Data Processing of the Conference on Process Automation and Information Security – 2020 were awarded to Baku Higher Oil School, third place – to ADA University.
The first place in the section Environmental Problems and Biotechnology of the abovementioned conference was awarded to Azerbaijan State Oil and Industrial University, the second place was given to Baku Higher Oil School, and the third place was shared by Baku Higher Oil School and the Institute of Petrochemical Processes of ANAS.
Students of Baku Higher Oil School won all top three places in the section Information, Measurement, Mechatronics and Control Systems of this conference. (Khachali Bayramov won the first place, Eyvaz Najafli, Ali Askerov, Rustam Mammadli, Shams Aliyeva took the second place and Farid Khamidov won the third place).
ADA University won the first and second places in the section Industrial Application of Big Data, Machine Learning and Artificial Intelligence, and Baku Higher Oil School took the third place in this section.
Students and young researchers from about 15 educational institutions in Azerbaijan, including ADA University, Azerbaijan State University of Economics, Azerbaijan State Oil and Industrial University, Baku Engineering University, Khazar University, Sumgait State University, Azerbaijan Technical University, National Aviation Academy, Institute of Control Systems of ANAS and Institute of Information Technology of ANAS, presented theses to the conference. Representatives of Gubkin Russian State University of Oil and Gas and the Management School of Guangdong University of Technology (China) also presented theses to the conference.
Note that the 1st International Scientific Conferences of Students and Young Researchers, which were dedicated to the 97th birthday anniversary of the National Leader Heydar Aliyev, were held at the international level for the first time this year from June 8 to 11