Tələbə və Gənc Tədqiqatçıların I Beynəlxalq Elmi Konfransları yekunlaşdı
Bakı Ali Neft Məktəbində (BANM) onlayn formatda keçirilən Tələbə və Gənc Tədqiqatçıların I Beynəlxalq Elmi Konfransları öz işini yekunlaşdırıb.
Onlayn konfranslara BANM-in professor-müəllim heyəti və tələbələri, həmçinin respublikanın müxtəlif universitetlərindən 100-dək iştirakçı qatılıb.
“Ekoloji problemlər və biotexnologiya”, “Neft-qaz və neft-kimya prosesləri”, “Mütərəqqi materiallar və polimerlər” mövzusuna həsr olunan “Kimya və kimya mühəndisliyində dayanıqlı inkişaf” adlı konfransın bağlanış mərasimi keçirilib.
Bağlanış mərasimində Bakı Ali Neft Məktəbinin rektoru Elmar Qasımov iştirak edib, qalibləri təbrik edib.
“Mütərəqqi materiallar və polimerlər” mövzusunda konfransda I yerə Azərbaycan-Fransız Universiteti, II yerə Bakı Ali Neft Məktəbi, III yerə Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universiteti layiq görülüb.
“Neft-qaz və neft-kimya prosesləri” mövzusunda konfransda Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universiteti I yerin, M.V.Lomonosov adına Moskva Dövlət Universitetinin Bakı filialı II yerin, Bakı Ali Neft Məktəbi III yerin qalibi olub.
“Ekoloji problemlər və biotexnologiya” mövzusunda konfransda I və II yerləri müvafiq olaraq Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universiteti və Bakı Dövlət Universiteti, III yeri isə Bakı Ali Neft Məktəbi və AMEA Neft-Kimya Prosesləri İnstitutu bölüşüb.
Poster təqdimatında Bakı Ali Neft Məktəbi və AMEA Neft-Kimya Prosesləri İnstitutu I yerdə, Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universiteti isə II və III yerdə qərarlaşıb.
Ümumilikdə konfranslara Azərbaycanın 10-a yaxın təhsil müəsissəsindən - ADA, Azərbaycan Dövlət İqtisad, Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye, Azərbaycan-Fransız, Bakı Mühəndislik, Xəzər, Sumqayıt Dövlət, Azərbaycan Texnologiyalar universitetlərinin, Milli Aviasiya Akademiyasının, AMEA İdarəetmə Sistemləri və İnformasiya Texnologiyaları institutlarının tələbə və gənc tədqiqatçıları tezislər təqdim edib. Eyni zamanda, beynəlxalq konfransa İ.M.Qubkin adına Rusiya Dövlət Neft və Qaz Universitetinin və Çinin Guangdong Texnologiya Universitetinin İdarəetmə Məktəbindən də tezislər təqdim olunub. Xatırladaq ki, Ulu öndər Heydər Əliyevin anadan olmasının 97-ci ildönümünə həsr olunmuş və bu il ilk dəfə beynəlxalq səviyyədə keçirilən I Beynəlxalq Tələbə Tədqiqat və Elm Konfransları 8-11 iyun tarixlərini əhatə edib.

I International Scientific Conferences of Students and Young Researchers complete their work
I International Scientific Conferences of Students and Young Researchers, held online at Baku Higher Oil School (BHOS), have completed their work.
The online conferences were attended by BHOS teachers and students, as well as about 100 participants from different universities in the country.
The closing ceremony of the Conference on Chemistry and Sustainable Development in Chemical Engineering, the agenda of which included such topics as Environmental Problems and Biotechnology, Oil & Gas and Petrochemical Processes, Advanced Materials and Polymers, was held.
Speaking at the ceremony, Rector of Baku Higher Oil School Elmar Gasimov congratulated the winners.
At the Conference on Advanced Materials and Polymers, the first place was awarded to Azerbaijani-French University, the second place - to Baku Higher Oil School, and the third place - to Azerbaijan State Oil and Industrial University.
At the Conference on Oil & Gas and Petrochemical Processes, the first place was given to Azerbaijan State Oil and Industrial University, the second place – to Baku branch of Moscow State University named after M.V. Lomonosov, and the third place - to Baku Higher Oil School.
At the Conference on Environmental Problems and Biotechnology, the first place was awarded to Azerbaijan State Oil and Industrial University, the second place was given to Baku Higher Oil School, and the third place was shared by Baku Higher Oil School and the Institute of Petrochemical Processes of ANAS.
At the poster presentation, the first place was awarded to Baku Higher Oil School and the Institute of Petrochemical Processes of ANAS, the second and third places were given to Azerbaijan State Oil and Industrial University.
Recall that students and young researchers from about 10 educational institutions in Azerbaijan, including ADA University, Azerbaijan State University of Economics, Azerbaijan State Oil and Industrial University, Azerbaijani-French University, Baku Engineering University, Khazar University, Sumgait State University, Azerbaijan Technical University, National Aviation Academy, Institute of Control Systems of ANAS and Institute of Information Technology of ANAS, presented theses to the conference.
Representatives of Gubkin Russian State University of Oil and Gas and the Management School of Guangdong University of Technology (China) also presented theses to the conference.
Note that I International Scientific Conferences of Students and Young Researchers were dedicated to the 97th birthday anniversary of the National Leader Heydar Aliyev and were held at the international level for the first time this year from June 8 to 11.