Bakı Ali Neft Məktəbində magistratura təhsili nə vəd edir?
2020/2021-ci tədris ili üçün Bakı Ali Neft Məktəbinin (BANM) magistratura səviyyəsinə ümumilikdə 75 yer ayrılıb.
Ali Məktəbin magistratura planında Neft-qaz mühəndisliyi, Kimya mühəndisliyi və Proseslərin avtomatlaşdırılması mühəndisliyi ixtisasları, Yatağın qiymətləndirilməsi və idarəolunması, Neft və qaz texnologiyası, Texniki sistemlərdə informatika və idarəetmə ixtisaslaşmaları üzrə qəbul həyata keçirilir. Belə ki, Yatağın qiymətləndirilməsi və idarəolunması ixtisaslaşması üzrə 10, Neft və qaz texnologiyası ixtisaslaşması üzrə 10, Texniki sistemlərdə informatika və idarəetmə ixtisaslaşması üzrə 5 yer, MBA proqramında isə Biznesin idarə edilməsi ixtisaslaşması üzrə 50 yer ayrılıb.
Qeyd edək ki, yalnız Biznesin idarə edilməsi üzrə təhsil ödənişli əsaslarla həyata keçirilir və təhsil haqqı 5 000 (beş min) AZN təşkil edir.
Neft-qaz mühəndisliyi və Kimya mühəndisliyi üzrə təhsil Böyük Britaniyanın Heriot-Vatt Universitetinin tədris proqramları əsasında aparılır.
Bakı Ali Neft Məktəbində magistratura səviyyəsinə qəbul Azərbaycan Respublikasının ali təhsil müəssisələrinin və Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının magistraturalarına qəbul qaydaları əsasında reallaşdırılır.
Məlumat üçün bildirək ki, bütün ixtisaslarda təhsil ingilis dilindədir.
Magistratura səviyyəsi üzrə ixtisaslar və kodları aşağdakı kimidir:
• Neft-qaz mühəndisliyi (Yatağın qiymətləndirilməsi və idarə olunması) – 248124;
• Kimya mühəndisliyi (Neft və qaz texnologiyası) - 248132;
• Proseslərin avtomatlaşdırılması mühəndisliyi (Texniki sistemlərdə informatika və idarəetmə) -  248149;
• Biznesin idarə edilməsi (MBA) – 248116
Qeyd edək ki, magistratura səviyyəsi üzrə təhsil müddəti 1,5 il, Proseslərin avtomatlaşdırılması mühəndisliyi ixtisası və MBA proqramı üzrə isə 2 il ərzində, dərslər axşam saatlarında təşkil olunur.
BANM mühəndislik sahəsi üzrə yüksəkixtisaslı, peşəkar mütəxəssis və tədqiqatçı yetişdirmək məqsədi ilə magistrantların təhlili və tənqidi düşüncə bacarıqlarını inkişaf etdirməklə yanaşı, onları elmi tədqiqat işlərinin aparılması istiqamətində də hazırlayır. Eyni zamanda, ən müasir texnologiyalarla birbaşa əlaqəli olan neft-qaz mühəndisliyi və kimya mühəndisliyi sahələrində tədqiqat təcrübəsi təşkil edilir.
Magistratura səviyyəsi və MBA proqramı üzrə tədris prosesi yüksəkixtisaslı elmi-pedaqoji kadrlar, iş adamları, ayrı-ayrı müəssisələrin rəhbər şəxsləri tərəfindən yerinə yetirilir. Bundan başqa, həftənin şənbə günləri təcrübəli və tanınmış mütəxəssislərin iştirakı ilə təlimlər təşkil olunur.

What benefits does the Masters Program of Baku Higher Oil School offer to graduate students?
Baku Higher Oil School (BHOS) has allocated 75 seats for the Master's Program for the 2020/2021 academic year.
The Higher School is offering Master's degrees in the following specialties: Oil and Gas Engineering, Chemical Engineering, Process Automation Engineering, Field Assessment and Management, Oil and Gas Technologies, Informatics and Control in Technical Systems.
Thus, 10 seats were allocated to the specialty Field Assessment and Management, 10 seats - Oil and Gas Technologies, 5 places - Informatics and Control in Technical Systems, 50 places - Business Administration (MBA program).
Note that only graduate students majoring in Business Administration have to pay a tuition fee of 5,000 (five thousand) manats. Education for graduate students majoring in other specialties is free of charge.
Training in the specialties Oil & Gas Engineering and Chemical Engineering is conducted based on the curriculum of Heriot-Watt University (UK).
The admission of students to the Master’s Program of Baku Higher Oil School is carried out in accordance with the rules for admission to master's degree programs of higher education institutions of the Republic of Azerbaijan and the Azerbaijan National Academy of Sciences.
Training in all the specialties is conducted in English.
Each specialty taught under the Master’s Program was assigned a code as follows:
• Oil and Gas Engineering (Field Assessment and Management) – 060606;
• Chemical Engineering (Oil and Gas Technology) - 060641;
• Processes Automation Engineering (Informatics and Control in Technical Systems) - 060628;
• Business Administration (MBA) - 060409;
The duration of the Master's Program is 1.5 years, and the MBA program lasts 2 years. Classes are held in the evening hours.
BHOS not only helps graduate students develop their analytical and critical thinking skills in order to nurture them as highly qualified, professional engineers, but also teaches them how to conduct research activities.
At the same time, graduate students undergo research practice in the fields of oil & gas engineering and chemical engineering, where the most modern technologies are implemented.
Training under the Master’s Program and MBA program is conducted by highly qualified teachers, entrepreneurs and company executives.
In addition, trainings are held on Saturdays with the participation of experienced and known specialists.