Bakı Ali Neft Məktəbinin təşkilatçılığı ilə Tələbə və Gənc Tədqiqatçıların I Beynəlxalq Elmi Konfransları öz işinə başladı
Bu gün Bakı Ali Neft Məktəbində onlayn formatda keçirilən Tələbə və Gənc Tədqiqatçıların I Beynəlxalq Elmi Konfranslarının açılışı olub.
Onlayn konfransa BANM-in professor-müəllim heyəti və tələbələri, həmçinin respublikanın müxtəlif universitetlərindən 100-dək iştirakçı qatılıb.
“Kimya və kimya mühəndisliyində dayanıqlı inkişaf” adlı ilk konfrans “Ekoloji problemlər və biotexnologiya”, “Neft-qaz və neft-kimya prosesləri”, “Mütərəqqi materiallar və polimerlər” mövzusuna həsr olunub.
Konfransı Bakı Ali Neft Məktəbinin rektoru Elmar Qasımov giriş sözü ilə açıb.
İştirakçıları salamlayaraq bu konfransın ənənəvi olaraq hər il BANM-də keçirildiyini qeyd edən rektor bildirib ki, artıq 8 ildir ki konfransın keçirilməsinin əsas məqsədi tələbələrdə elmə, elmi tədqiqat işlərinə maraq yaratmaq və bu sahədə onlar arasında bilik və bacarıqların mübadiləsini təmin etməkdir.
Tələbə elmi-texniki konfransının Ulu öndər Heydər Əliyevin anadan olmasının 97-ci ildönümünə həsr oldunduğunu bildirən rektor Elmar Qasımov, bu konfransın Ümummilli liderin şəxsiyyətinə olan dərin hörmət və ehtiramın təzahürü kimi qiymətləndirib.
“Bu konfransın Azərbaycanın Ümummilli lideri Heydər Əliyevin anadan olmasının 97-ci ildönümünə həsr olunması müasir Azərbaycanın və milli neft strategiyasının banisi olaraq onun şəxsiyyətinə hörmətin təzahürüdür. Builki konfrans əvvəlki illərdə təşkil olunan ənənəvi konfranslardan formatına və miqyasına görə fərqlənir. Dünyada geniş yayılan Koronavirus (COVID-19) pandemiyası səbəbi ilə bu il konfransları təyin olunan vaxtda və formatda keçirə bilmədik. Buna baxmayaraq, tələbələr və tədqiqatçılar tərəfindən təqdim olunan tezis və məqalələrin miqyasını nəzərə alaraq, onlayn konfransların da effektiv olacağı qənaətindəyik. Eyni zamanda, bu il konfranslar ilk dəfə olaraq beynəlxalq səviyyədə təşkil olunub. Bu kimi konfranslar tələbələrə bilik və təcrübələrini bölüşmək, elmi fəaliyyətlərin sosial aktuallığına diqqət çəkmək üçün unikal fürsətdir” – deyə E.Qasımov əlavə edib.
Rektor qeyd edib ki, bu kimi tədbirlər tələbələr arasında elmi biliklərin mübadiləsi, o cümlədən tədqiqat nəticələrini ictimaiyyətlə paylaşmaq baxımından mühüm əhəmiyyət kəsb edir. Bu konfranslarda iştirak, nəticə etibarilə, tələbələrə sadəcə tədris olunan fənləri daha dərindən öyrənmək imkanı vermir, həm də dünyagörüşlərini genişləndirmək və elmi-texniki sahələrdə biliklərini zənginləşdirmək üçün şərait yaradır.
Qeyd edək ki, konfranslara Azərbaycanın ayrı-ayrı təhsil müəsissələri ilə yanaşı, İran, Rusiya, Gürcüstan kimi ölkələrdən də tələbə və gənc tədqiqatçılar tezislər təqdim edib.
8-11 iyun tarixlərində “Qazıntı və bərpaolunan enerji”, 10-11 iyunda “Proseslərin Avtomatlaşdırılması və İnformasiya Təhlükəsizliyi – 2020” adlı konfranslarda bir sıra aktual mövzular ətrafında müzakirələr aparılacaq.
İyunun 11-dək davam edəcək konfransda bölmələr üzrə panel sessiyaları keçiriləcək, yekunda isə iştirakçılar tərəfindən hazırlanmış məruzələrin qiymələndirilməsi olacaq.

I International Scientific Conferences of Students and Young Researchers launch at Baku Higher Oil School
Today, the 1st International Scientific Conferences of Students and Young Researchers started online at Baku Higher Oil School (BHOS).
The online conference is being attended by BHOS teachers and students, as well as participants from about 100 different universities in the country.
The first conference, titled “Chemistry and Sustainable Development in Chemical Engineering”, includes such topics as Environmental Problems and Biotechnology, Oil & Gas and Petrochemical Processes, Advanced Materials and Polymers.
The conference was opened by a keynote speech from Rector of Baku Higher Oil School Elmar Gasimov.
Welcoming the participants, the rector noted that the main goal of the conference, which has been held annually at Higher School for eight years, is to increase students' interest in science and research, as well as provide an opportunity for them to exchange knowledge and experience in this area.
Elmar Gasimov emphasized that the student scientific and technical conference is dedicated to the 97th birthday anniversary of National Leader Heydar Aliyev as a sign of deep respect for his personality.
“The dedication of this conference to the 97th anniversary of the National Leader of Azerbaijan Heydar Aliyev is a manifestation of respect for his personality as a founder of modern Azerbaijan and the national oil strategy. This year's conference differs in format and scale from the conferences that were held in previous years. Due to the widespread of Coronavirus (COVID-19) pandemic in the world, it was impossible to organize conferences this year at the arranged time and format. Nevertheless, given the large number of theses and articles submitted by students and researchers, we believe that the online conferences will be productive. At the same time, this year conferences are being held at the international level for the first time. Such conferences provide a unique opportunity for students to share their knowledge and experience and, at the same time, they invite attention to the social relevance of scientific activities,” the rector said.
Elmar Gasimov also stressed that such events are of particular importance in terms of exchanging scientific knowledge among students as well as sharing research results with the public.
“Participation in these conferences not only allows students to gain more in-depth knowledge of the subjects taught, but also creates conditions for broadening their worldview and enriching their knowledge in scientific and technical fields”, he added.
Note that students and young researchers from various educational institutions in Azerbaijan and their peers from countries such as Iran, Russia and Georgia presented theses to the conference.
The Conference on Drilling and Renewable Energy Sources will be held on June 8 - 11, and the Conference on Process Automation and Information Security will be held on June 10 - 11. At these conferences, discussions will be held on a number of topical issues.
The conference, which will run until June 11, consists of panel sessions. At the end of the event, reports prepared by students will be evaluated.