Bakı Ali Neft Məktəbi onlayn Yay Məktəbi təşkil edəcək
Bakı Ali Neft Məktəbi İtaliyanın Milano-Bicocca Universiteti ilə birgə 6-16 sentyabr 2020-ci il tarixlərində onlayn formatda “Davamlı ətraf mühit üçün enerji həlləri” mövzusunda Yaşıl Enerji İdarəetməsi (GEM – Green Energy Management) Yay Məktəbi təşkil edəcək.
Yay Məktəbində iştirak etmək istəyən tələbələrin müraciətlərinin qəbuluna başlanılıb.
Müraciət ərizələri 15 iyun tarixinədək bu ünvana - http:www.summerschoolbicocca.com/20-GEM.php göndərilməlidir.
GEM Yay Məktəbində iştirak edən magistr tələbələri ənənəvi və yaşıl enerjiyə dair ümumi məlumat əldə edəcək, onlayn dərslərdə əsas enerji prinsipləri, üzvi tullantıların təkrar emalı, bioyanacaq, hidroenerji istehsalı, külək və günəş enerjisi, kənd təsərrüfatında təkrar istehsal və iqlim dəyişikliyi üçün maliyyələşdirmə kimi mövzular üzrə müzakirələrdə iştirak edə biləcəklər.
Bütün dərslər/mühazirələr və qrup işləri distant təhsil platformaları vasitəsi ilə saat 11:00-dan 14:00-dək (Bakı vaxtı) keçiriləcək. İştirakçılar distant təhsil formatında keçiriləcək dərslərdə iştirak edərək texniki biliklər əldə edə və əməkdaşlıq bacarıqlarını inkişaf etdirə biləcəklər.
Qeyd edək ki, Bakı Ali Neft Məktəbi Milano-Bicocca Universiteti ilə əməkdaşlıq çərçivəsində 2019-cu ildə GEM Yay Məktəbini uğurla təşkil edib. GEM 2013-cü ildə fəaliyyətə başlamış və həm ənənəvi, həm də bərpa olunan enerji idarəetmə və davamlı ətraf mühit sahəsində geniş təcrübəyə malik olan bir çox Avropa Universitetinin alim və mütəxəssisləri tərəfindən idarə olunur. GEM təcrübə mübadiləsi, şəbəkə imkanları, yeni regional layihə ideyaları və təşəbbüslər yaratmaq üçün dünyanın hər yerindən (Şərqi və Qərbi Avropa, Afrika, Asiya və Cənubi Amerika) tələbələri bir araya toplayır.

Baku Higher Oil School (BHOS), together with the University of Milano-Bicocca (Italy), will organize the Green Energy Management (GEM) Summer School on Energy Solutions for Sustainable Environment for post-graduate students.
The GEM Summer School will be held online from September 6 to 16, 2020.
Acceptance of applications from students wishing to participate in the Summer School has begun. Applications are to be submitted by 15 June at www.summerschoolbicocca.com/20-GEM.php .
The GEM Summer School 2020 will provide an overview of the conventional energy and green energy scenario and offer online classrooms and discussions on the basic principles of energy, recycling organic waste, biofuels, hydro production, wind and solar energy, recycling in agriculture, and financing for climate change.
All classes/lectures and group works will be held from 11:00 to 14:00 (Baku time) via remote learning platforms. By working remotely, students will learn how to adapt, acquire technical knowledge, and develop their collaboration skills.
BHOS successfully hosted GEM Summer School in 2019 and established reliable partnership with the University of Milano-Bicocca. GEM was launched in 2013 and is managed by a pool of scientists and professionals from a broad range of European Universities who have a wide experience in both conventional and renewable energy management and sustainable environment. GEM brings together students from all over the world (East & West Europe, Africa, Asia, and South America) to share experiences, create networking opportunities, and generate new regional project ideas and initiatives.