Bakı Ali Neft Məktəbinin tələbələri qlobal distant təhsil proqramının sertifikatlarını qazanıb
Bakı Ali Neft Məktəbinin (BANM) tələbələri ABŞ-ın Stanford Universitetinin lisenziyalı “Coursera for Campus” qlobal distant tədris proqramının təklif etdiyi kurslarda uğurla iştirak edərək sertifikatlar əldə ediblər.
Ümumilikdə proqram çərçivəsində Ali Məktəbin 411 tələbə və müəllimi iştirak edir. Bura “Proseslərin avtomatlaşdırılması mühəndisliyi”, “İnformasiya Təhlükəsizliyi” ixtisaslarının II, III, IV və V kurs tələbələri (həm bakalavriat, həm də magistratura), Hazırlıq (“Foundation”) kursunun 195 tələbəsi, MBA proqramının bütün tələbələri daxildir. Eyni zamanda, bu proqram “Proseslərin avtomatlaşdırılması mühəndisliyi” kafedrasının bütün professor/müəllim heyətini və işçilərini əhatə edir.
Dərslər nüfuzlu Amerika, Avropa və Asiya universitetləri tərəfindən distant formada aparılır. Aprelin ilkin nəticələrinə əsasən, BANM-in Hazırlıq kursunun tələbələri “İKT-nin mühəndislikdə tətbiqi-2” fənninin Final imtahanından keçmək üçün “Python” üzrə iki universitetin 242 sertifikatını əldə ediblər: Miçiqan Universitetinin sertifikatını 162 nəfər, Toronto Universitetinin sertifikatını isə 80 nəfər alıb.
Ali Məktəbin “İnformasiya təhlükəsizliyi” ixtisasının İT 18.1 qrup tələbələri ümumilikdə 26 olmaqla - Kolorado Universitetinin “Basic Cryptography and Programming with Crypto API” kursu üzrə 19 sertifikat, Amsterdam Universitetinin “Basic Statistics” kursu üzrə 3 sertifikat, Albert Universitetinin “Design Patterns” və “Object-oriented Design” kursları üzrə 1 sertifikat, San Diyeqo-Kaliforniya Universitetinin “Data Structures” və “Ali İqtisadiyyat Məktəbi” Milli Tədqiqat Universitetinin “Algorithms on Graphs” kursları üzrə 3 sertifikat əldə ediblər.
BANM-in “Proseslərin avtomatlaşdırılması mühəndisliyi” ixtisasının AM18.1 və AM18.2 qrup tələbələri ümumilikdə 21 olmaqla - Honq Konq Universitetinin “Differential Equationsfor Engineers” kursu üzrə 2 sertifikat, Kaliforniya San Diego Universitetinin və “Ali İqtisadiyyat Məktəbi” Milli Tədqiqat Universitetinin “Data Structures” kursu üzrə 1 sertifikat, “Ali İqtisadiyyat Məktəbi” Milli Tədqiqat Universitetinin “İntroduction to Numerical Analysis” kursu üzrə 2 sertifikat, Lozanna Federal Politexnik Məktəbinin “Digital Signal Processing” kursu üzrə 3 sertifikat, Yeni Cənubi Uels Universitetinin “Mechanics: Motion, Forces, Energy and Gravity” kursu üzrə 4 sertifikat, Corciya Texnologiya İnstitutunun “Control of Mobile Robots” kursu üzrə 7 sertifikat, Nyu-York Universitetinin “Practical Time Series Analysis” kursu üzrə isə 2 sertifikat əldə ediblər.
“Coursera for Campus” proqramının məqsədi Koronovirus infeksiyasından təsirlənmiş ölkələrə təhsil sahəsində dəstək göstərməkdən ibarətdir.
Qeyd edək ki, Bakı Ali Neft Məktəbi ABŞ-ın Stanford Universitetinin “Coursera for Campus” qlobal distant tədris proqramının tədrisinə dair lisenziyanı 26 mart tarixindən etibarən əldə edib.
Kurslar sertifikat əldə etmiş tələbələrə müvafiq fənlər üzrə final imtahanlarından azad olmaq imkanı verir.

Students of Baku Higher Oil School (BHOS) successfully completed courses conducted within the global distance learning program Coursera for Campus of Stanford University (USA) and received certificates.
In total, 411 BHOS students and teachers are studying under this program. This includes students of the 2nd, 3rd, 4th and 5th years, majoring in process automation engineering, information security (both undergraduates and graduate students), 195 students of Foundation Course, all MBA students, and lecturers at the Process Automation Engineering Department.
Classes are held remotely by prestigious American, European and Asian universities.
In April, in order to pass the final exam on the subject “Application of ICT in Engineering -2”, students of the Foundation Course of Baku Higher Oil School received 242 certificates on Python from two universities: 162 students received certificates from the University of Michigan and 80 - from the University of Toronto.
26 students of the group IT 18.1 of the Information Security Department  of BHOS received 19 certificates of the successful completion of the Basic Cryptography and Programming with Crypto API course of the University of Colorado, 3 certificates for the Basic Statistics course of the University of Amsterdam, 1 certificate for the Design Patterns and Object-oriented Design courses of the University of Alberta, 3 certificate for Data Structures, Algorithms on Graphs courses of University of San Diego California and National Research University “Higher School of Economics”.
21 students of the groups AM18.1 and AM18.2 of the Process Automation Engineering Department of BHOS  received 2 certificates for the Differential Equationsfor Engineers course of the University of Hong Kong, 1 certificate for the Data Structures course of the University of San Diego-California and the National Research University “Higher School of Economics”, 2 certificates for the Introduction to Numerical Analysis course of the National Research University of “Higher School of Economics”, 3 certificates for the Digital Signal Processing course of the Lausanne Federal Polytechnic School, 4 certificates for the Mechanics: Motion, Forces, Energy and Gravity course of the University of New South Wales, 7 certificates for the Control of Mobile Robots course of the Georgia Institute of Technology, 2 certificates for the Practical Time Series Analysis course of New York University.
The program Coursera for Campus aims to provide educational support to countries affected by coronavirus infection.
Note that on March 26, Baku Higher Oil School received a license to teach the global distance learning program Coursera for Campus of Stanford University (USA). Students who have received certificates of successful completion of courses are exempted from taking final exams on respective subjects.