Macarıstan səfirliyinin nümayəndələri Bakı Ali Neft Məktəbində qonaq olublar
Macarıstan Respublikasının Azərbaycan Respublikasındakı səfirliyinin nümayəndələri Bakı Ali Neft Məktəbində (BANM) qonaq olublar. Əvvəlcə BANM-də kampus turunda iştirak edən səfirliyin Enerji və Təhlükəsizlik üzrə diplomatı cənab Peter Cseh, Mədəniyyət və Təhsil üzrə diplomat cənab Mihali Gruber daha sonra  Ali Məktəbin Tədris və elmi işlər üzrə prorektoru Zəfər Qurbanovla görüş keçiriblər.
Görüş zamanı BANM haqqında geniş məlumat verən prorektor Zəfər Qurbanov ölkənin ən istedadlı gənclərinin Bakı Ali Neft Məktəbini seçdiyini, ümumilikdə ölkənin 102 prezident təqaüdçüsünün ən çox məhz Ali Məktəbin payına düşdüyünü qonaqların diqqətinə çatdırıb. Prorektor BANM-in əsas uğurunu tanınmış və nüfuzlu xarici şirkətlərlə  qurulmuş sıx və davamlı əməkdaşlıq, eləcə də xarici universitetlərlə birgə elmi-tədqiqat layihələrinin icrası, tələbələrin davamlı formada xarici şirkətlərdə istehsalat təcrübələri keçməsi və onların innovasiyalara, qlobal trendlərə açıq olması, nəticədə beynəlxalq standartlara cavab verən mühəndis kimi yetişməsi ilə əlaqələndirib. Z.Qurbanov eyni zamanda təhsil sahəsində yeni əməkdaşlıqların qurulmasının vacibliyini də xüsusi olaraq vurğulayıb.
Macarıstan səfirliyinin Mədəniyyət və Təhsil üzrə diplomatı cənab Mihali Gruber bildirib ki, artıq xarici tələbələrin Macarıstanda təhsil alması, mübadilə proqramlarına aid məsələlər Macarıstan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyinin səlahiyyətində olan məsələdir və bu məsələ, müxtəlif ölkələrdəki səfirliklər vasitəsilə diqqətdə saxlanılır. Həmçinin diplomat qeyd edib ki, Macarıstan hökumətinin təqaüdü (Hungarikum təqaüdü - Stipendium Hungaricum), Visheqrad kimi təqaüd proqramı, Erasmus+ kimi mübadilə proqramları ilə xarici tələbələr Macarıstanda təhsil ala bilər. Cənab Mihali Gruber vurğulayıb ki, Macarıstan hökuməti hər il Azərbaycandan olan 200 tələbənin Macarıstanın dövlət universitetlərində təhsili üçün təqaüd ayırır. O, təqaüdün əsasən prioritet sahələr kimi kənd təsərrüfatı, turizm, informasiya texnologiyaları, mühəndislik, təbiət elmləri istiqamətində verildiyini bölüşüb.
Görüşdə, həmçinin gələcək əməkdaşlıq, tələbələrin və professor-müəllim heyətinin mübadiləsi və elmi-tədqiqatlar sahəsində əlaqələrin yaradılması ilə bağlı fikir mübadiləsi aparılıb.

Representatives of the Embassy of Hungary in Azerbaijan visited Baku Higher Oil School (BHOS).
The embassy representatives – Diplomat on Energy and Security Issues Mr. Peter Cech and Diplomat on Education Issues Mr. Mihali Gruber – first made a tour of the BHOS campus.
Then, they met with BHOS Vice-Rector for Training and Science Zafar Gurbanov. During the meeting, Zafar Gurbanov gave the guests detailed information about Higher School.
He noted that the most talented young people in the country prefer to study at Baku Higher Oil School.
“There are a total of 102 presidential scholarship holders in the country, most of whom are BHOS students. Our school has achieved success thanks to the establishment of close cooperation with well-known foreign companies, the implementation of joint research projects with foreign universities, undertaking by BHOS students an internship in foreign companies on a regular basis, and the openness of our students to innovations and world trends. All this created favorable conditions for the school to train engineers meeting international standards,” the vice rector said.
Zafar Gurbanov also emphasized the importance of expanding cooperation in the field of education.
Diplomat on Education Issues of the Embassy of Hungary Mr. Mihali Gruber noted that issues related to the training of foreign students in Hungary as part of scholarship and exchange programs have already fallen within the competence of the Ministry of Foreign Affairs of Hungary and that these issues are addressed through the Embassies of Hungary in the respective countries.
Mr. Mihali Gruber said that foreign students can receive education in Hungary through participation in the scholarship programs Stipendium Hungaricum, Visheqrad, the exchange program Erasmus + and other exchange programs. He stressed that every year, the Government of Hungary provides scholarships to 200 students from Azerbaijan so that they could continue their studies at state universities in Hungary.
“The scholarships are mainly provided to students studying in priority areas such as agriculture, tourism, information technologies, engineering, and natural sciences,” the diplomat added.
During the meeting, an exchange of views took place on the prospects for cooperation, the implementation of student and teacher exchange programs, and the establishment of contacts in the field of scientific research.