Bakı Ali Neft Məktəbinin (BANM) rektoru Elmar Qasımov İstanbul Texnik Universitetinin (İTU) rektoru, professor Mehmet Karaca ilə görüşüb.
Görüş Bakı Ali Neft Məktəbinin nümayəndə heyətinin iştirak etdiyi Avrasiya Universitetlər Birliyi (EURAS) tərəfindən Türkiyənin İstanbul şəhərində təşkil edilmiş “Avrasiya Beynəlxalq Ali Təhsil Sammiti” çərçivəsində baş tutub.
Görüş zamanı BANM ilə İTU arasında tədris və elmi-tədqiqatın müxtəlif istiqamətlərində əməkdaşlıq perspektivləri barəsində müzakirələr aparılıb.
Eyni zamanda, kompüter mühəndisliyi, birgə akademik proqramların həyata keçirilməsi, professor müəllim heyəti və tələbə mübadiləsi, o cümlədən SOCAR Türkiyə Enerji A.Ş., BANM və İTU arasında birgə innovasiya layihəsinin reallaşdırılması məsələləri ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.
Görüşün davamı olaraq İTU-nun rektoru Mehmet Karacanın rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyətinin cari ilin 5-6 mart tarixlərində BANM-ə səfəri və razılaşdırılmış məsələlərlə bağlı müvafiq müqavilələrin imzalanması qərara alınıb.
Görüşdə SOCAR Türkiyə Enerji A.Ş-nin Baş direktoru Zaur Qəhrəmanov da iştirak edib.
Məlumat üçün bildirək ki, İstanbul Texnik Universiteti mühəndislik və memarlıq sahələrində ixtisaslaşmış ali təhsil məktəbidir və dünyanın qabaqcıl texniki universitetlərindən biri hesab olunur.

Elmar Gasimov meets with Rector of Istanbul Technical University
Rector of Baku Higher Oil School (BHOS) Elmar Gasimov met with Rector of Istanbul Technical University (ITU) Mehmet Karaca.
The meeting was held within the framework of the Eurasia Higher Education Summit, which was organized by the Eurasian Universities Union (EURAS) in Istanbul (Turkey) and was attended by a delegation from Baku Higher Oil School headed by Elmar Gasimov.
During the meeting, the prospects for cooperation between Baku Higher Oil School and Istanbul Technical University in various fields of education and research activities were discussed.
The meeting participants also exchanged views on issues related to the field of computer engineering, implementation of joint academic programs, exchange of teachers and students, implementation of a joint innovation project by SOCAR Turkey Energi, Baku Higher Oil School and Istanbul Technical University.
It was decided to sign relevant agreements on agreed issues during the visit by a delegation led by the rector of Istanbul Technical University Mehmet Karaj of Baku Higher Oil School on March 5-6.
Director General of SOCAR Turkey Energi Zaur Gahramanov also attended the meeting.
Note that Istanbul Technical University is a higher educational institution specializing in engineering and architecture, which is considered one of the leading technical universities in the world.