Bakı Ali Neft Məktəbində Xocalı soyqırımının anım tədbiri keçirilib
Xocalı soyqırımının ildönümü ilə əlaqədar Bakı Ali Neft Məktəbinin rəhbərliyi, professor-müəllim heyəti, tələbələri və administrativ kollektivi Xocalı prospektində soyqırım qurbanlarının xatirəsinə ucaldılmış “Ana fəryadı” abidəsini ziyarət ediblər.
Daha sonra Xocalı soyqırımının 28-ci il dönümünə həsr olunmuş anım tədbiri keçirilib. Əvvəlcə tədbir iştirakçıları Xocalı soyqırımının qurbanlarının xatirəsini bir dəqiqəlik sükutla yad ediblər.
Tədbirdə çıxış edənlər bildirib ki, 1992-ci ilin fevral ayının 25-dən 26-na keçən gecə baş vermiş Xocalı soyqırımı 20-ci əsrin ən dəhşətli insan faciələrindən biridir. Qeyd edilib ki, Xocalıda törədilmiş bu insanlıq əleyhinə cinayətə beynəlxalq siyasi və hüquqi qiymət verilməsi üçün Azərbaycan hökuməti tərəfindən bir çox qətiyyətli addımlar atılıb, soyqırımın dünya ictimaiyyətinə tanıdılması istiqamətində genişmiqyaslı işlər görülüb.
Tədbirdə Bakı Ali Neft Məktəbinin İngilis dili və humanitar fənnlər mərkəzinin dosenti, Tarix üzrə fəlsəfə doktoru Ələmdar Şahverdiyev Xocalı soyqırımının bütün tarixi təfərrüatları ilə bağlı tədbir iştirakçılarına məlumat verib.
Daha sonra “Müharibə uşaqları” filmi mümayiş olunub.
Xatırladaq ki, bütövlükdə, Xocalı faciəsi nəticəsində 106 qadın, 63 uşaq və 70 yaşlı insan olmaqla 613 nəfər qətlə yetirilib. 1,275 sakin girov götürülüb, 150 nəfərin taleyi isə bu günədək naməlum qalıb. 8 ailə tamamilə məhv edilib, 25 uşaq hər iki valideynini və 130 uşaq isə bir valideynini itirib.

On the occasion of the anniversary of the Khojaly genocide, the leadership, teachers, students and the administration staff of Baku Higher Oil School (BHOS) visited Mother`s Cry Memorial, which was erected in memory of the victims of the Khojaly tragedy.
Then, a commemorative event dedicated to the 28th anniversary of the Khojaly genocide was held. First, the participants of the event paid tribute to the victims of the Khojaly genocide with a minute of silence.
Speakers at the event noted that the Khojaly genocide, committed on the night of 25-26 February 1992, is one of the worst human tragedies of the 20th century. It was also noted that the Government of Azerbaijan has taken a number of decisive steps to ensure that this crime against humanity receives an international political and legal assessment and that large-scale efforts have been made to inform the world community about the Khojaly genocide.
Speaking at the event, Associate Professor of the English Language and Humanities Centre of Baku Higher Oil School, Dr. phil. Alamdar Shakhverdiyev informed the gathering about all the historical details of the Khojaly genocide.
Then the screening of the film "Children of War" took place.
As a result of the Khojaly genocide 613 civilians, as well as 63 children, 106 women and 70 old people were killed atrociously, 8 families were completely annihilated, 25 children lost both parents, 130 children lost one parent, 1,275 innocent residents were taken hostage, while the fate of 150 of them remains unknown.