Bakı Ali Neft Məktəbində Gənclər günü qeyd olunub
Tədbirdə Ali Məktəbin rektoru Elmar Qasımov, Azərbaycan Tələbə Gənclər Təşkilatları İttifaqının sədri Faiq Məmmədov, YAP Gənclər Birliyinin sədri Seymur Orucov, BANM-in professor-müəllim heyəti, administrativ heyəti və tələbələri iştirak ediblər.
Tədbirdən öncə Azərbaycan Respublikasının Dövlət Himni səsləndirilib.
Daha sonra Bakı Ali Neft Məktəbinin rektoru E.Qasımov qonaqları salamlayıb və Ali Məktəbin gənclərinin timsalında bütün Azərbaycan gənclərini ürəkdən təbrik edib. Rektor qeyd edib ki, dövlət gənclər siyasətinin əsası Ümummilli lider Heydər Əliyev tərəfindən qoyulub. Məhz Ulu öndərin 1997-ci il fevralın 2-də imzaladığı Fərmana əsasən, fevralın 2-si Azərbaycan Gəncləri Günü elan edilib və o gündən sonra hər il Azərbaycanda təntənəli şəkildə qeyd edilməyə başlanılıb. O həmçinin vurğulayıb ki, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin dövlət gənclər siyasətinə verdiyi önəm və gənclərə qayğısı nəticəsində bu sahədə xüsusi Dövlət Proqramı həyata keçirilir, bölgələrdə Gənclər Mərkəzi yaradılır, gənclərin dünyaya inteqrasiya etməsinə, təhsilinə, sosial-ictimai fəaliyyətinə hər zaman xüsusi dəstək verilir.
Bakı Ali Neft Məktəbinin məzunları adından Kimya mühəndisliyi ixtisası üzrə 2019-cu il məzunu,  BP-də proses mühəndisi kimi çalışan Anar Bədəlbəyli tədbirdə çıxış edərək, gəncləri özünəməxsus yaradıcı formada təbrik edib və öz uğur hekayəsini onlarla bölüşüb.
BANM-in Tələbə Gənclər Təşkilatının (TGT) İdarə Heyətinin sədr müavini, Neft-qaz mühəndisliyi ixtisasının II kurs tələbəsi Lalə İsmayılzadə Ali Məktəbin tələbələri adından çıxış edərək bütün mühəndis tələbələri Gənclər günü münasibətilə təbrik edib.
Gənclər Günü münasibəti ilə keçirilən tədbirdə “Creative Business Cup” və “Climate Launchpad” müsabiqələrində Azərbaycan ikincisi olmuş, etdiyi ixtiraya görə “İlin ixtirası” adına layiq görülən “Climasel” (asma tavan üçün enerjiyə qənaət edən panellər) startap layihəsinin rəhbəri BANM-in dosenti Əmir Reza Vəxşuri və komanda üzvləri təltif olunublar. Belə ki, Climasel panelləri innovativ yolla kondisionerlərə sərf olunan enerjiyə, həmçinin pula 25% qənaət etmiş olur.
Tədbirdə həmçinin “Azərkosmos” Açıq Səhmdar Cəmiyyətinin (ASC) təşkil etdiyi “CanSat Azerbaijan - 2019” müsabiqəsində iştirak edərək ali təhsil ocaqları arasında II yeri tutmuş BANM-in “Can of Duty” komandasının üzvləri mükafatlandırılıb.
Gənclərə həsr olunmuş tədbirdə “İnnovasiya Festivalı” çərçivəsində Gənclər və İdman, Təhsil, Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiylar nazirliklərinin dəstəyi, Azərbaycan Robotexnika Mühəndisliyi Akademiyası və “Gənclərin Təhsil, Təlim, Peşə və İnkişaf Mərkəzi” İctimai Birliyinin təşkilatçılığı ilə keçirilmiş III Robot Olimpiadasında iştirak edərək  I yerin  qalibləri, həmçinin Azərbaycanı Macarıstanda keçirilən Dünya Robot Olimpiadasında təmsil etmiş “NAR” komandasının rəhbəri, BANM-in Proseslərin Avtomatlaşdırılması Mühəndisliyi kafedrasının müdiri, dosent  Nailə Allahverdiyeva  və komanda üzvləri də  təltif olunublar.
Bundan əlavə, Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyi tərəfindən keçirilmiş  Beynəlxalq “Kibertəhlükəsizlik həftəsi” çərçivəsində BANM-in  Proseslərin avtomatlaşdırılması mühəndisliyi (PAM) kafedrasının tələbələri “Intrusion Detection System for Apache2 WebServer” layihəsi ilə “Hackathon-2019” müsabiqəsində I yer tutublar. PAM tələbələrinin təqdim etdiyi layihə Ali Məktəbdə “İlin layihəsi” adına layiq görülüb.
Rektor Elmar Qasımov BANM-in “Kimya mühəndisliyi” ixtisasının V kurs tələbələri Kənan Sadıqov və Sənan Həsənzadəni tələbələr arasında sosial fəaliyyətlərin təşkilində fəallığına görə “İlin tələbəsi” elan edib və onların hər ikisini Ali Məktəbin Təşəkkürnaməsi ilə təltif edib. Neft-qaz Mühəndisləri Cəmiyyətinin (SPE) Bakı Ali Neft Məktəbi bölməsinin prezidenti,  Neft-qaz mühəndisliyi ixtisasının III kurs tələbəsi Toğrul Tahirov “Ən fəal klub rəhbəri” adına layiq görülərək təltif olunub. BANM-in Neft-qaz mühəndisliyi ixtisasının II kurs tələbəsi İnyama Somtoçukvu Çidinma Ali Məktəbdə keçirilmiş tədbirlərdə fəal iştirakına görə əcnəbi tələbələr arasında “İlin ən fəal əcnəbi tələbəsi”, qış imtahanı sessiyasındakı qazandığı uğurlu nəticələrinə görə Proseslərin avtomatlaşdırılması mühəndisliyi ixtisasının IV kurs tələbəsi Nigar Əhmədova “İlin ən əzmkar tələbəsi” adına layiq görülüb. Qış imtahan sessiyyasının nəticələrinə görə “İlin ən çalışqan əcnəbi tələbəsi” adına  Neft-qaz mühəndisliyi ixtisasının II kurs tələbəsi Ukaive Stiven Fraydi layiq görülüb.
BANM tələbələrinin ifasında Azərbaycan Dövlət Akademik Opera və Balet Teatrında səhnələşdirilmiş “O olmasın, bu olsun” operettasında Məşədi İbad rolunu uğurla ifa etdiyinə görə Kimya mühəndisliyi ixtisasının V kurs tələbəsi Cavid Məcidov “İlin ən yaxşı aktyoru” elan olunub.
Tədbirdə Ali Məktəbin idman həyatında fəal iştirak etmiş tələbələr də mükafatlandırılıb. Belə ki, 2019/2020-ci tədris ilində BANM-də tələbələr arasında keçirilmiş Futzal turnirində Hazırlıq (Foundation) tələbələrinin “Warriors” (I yer), “13” (II yer), “Mübariz” (III yer) klubları, eləcə də yuxarı kurs tələbələrinin “Vertex F.C” (I yer), “Forza BANM” (II yer), “Gremio C.F” (III yer) klubları fərqlənərək ilk 3 yerin qalibi olublar. Turnir zamanı  26 qol vurmuş Neft-qaz mühəndisliyi ixtisasının I kurs tələbəsi Oqtay Kazımlı Hazırlıq (Foundation) tələbələri arasından, yuxarı kurs tələbələrindən isə 29 qolla Kimya mühəndisliyi ixtisasının II kurs tələbəsi Malik Babayev “QOL kralı” adına layiq görülüblər. Həmçinin futzal turnirində “Ən yaxşı hücumçu” adını Kimya mühəndisliyi ixtisasının III kurs tələbəsi Rəşad Ələkbərov, “Ən yaxşı müdafiəçi” adını Neft-qaz mühəndisliyi ixtisasının II kurs tələbəsi Uğur Paşayev, “Ən yaxşı yarımmüdafiəçi” adını  Kimya mühəndisliyi ixtisasının IV kurs tələbəsi Kənan Qocayev, “Ən yaxşı qapıçı” adını isə Neft-qaz mühəndisliyi ixtisasının IV kurs tələbəsi Vüsal İskəndərov qazanıb.
2019/2020-ci tədris  ilində BANM-də qızlar arasında keçirilmiş Voleybol turnirində ilk 3 yerin qalibi “ChemBallers” (I yer),  “Max Factor” (II yer) və “NKB” (New kids on the block) (III yer) komandaları olub. Oğlanlar arasında keçirilmiş Voleybol turniri zamanı “Scutoid” (I yer), “Chemystery” (II yer) və “Vertex VC” (III yer) komandaları fərqlənərək qalib olublar.
2019/2020-ci tədris ilində Ali Məktəbdə tələbələr arasında keçirilmiş Şahmat turnirində ilk 3 yerin qalibi Proseslərin avtomatlaşdırılması mühəndisliyi ixtisasının I kurs tələbəsi Qəhrəman Kazımlı (I yer), magistratura təhsili alan II kurs tələbəsi Nizam Zahidli (II yer) və Proseslərin avtomatlaşdırılması mühəndisliyi ixtisasının IV kurs tələbəsi Kamal Bağırlı (III yer) olub.
2019/2020-ci tədris ilində Ali Məktəbdə tələbələr arasında keçirilmiş Stolüstü tennis turnirində Proseslərin avtomatlaşdırılması mühəndisliyi ixtisasının II kurs Rafiq Lahıcov (I yer), Kimya mühəndisliyi ixtisasının IV kurs tələbəsi İman Qurbanlı (II yer) və Kimya mühəndisliyi ixtisasının III kurs tələbəsi Kənan Qocayev (III yer) fərqlənərək ilk 3 yerin qalibi adına layiq görülüblər.
2019/2020-ci tədris ilində Ali Məktəbdə keçirilmiş intellektual yarışlar çərçivəsində “Nə, harada, nə vaxt” intellektual oyunu zamanı Hazırlıq (Foundation) tələbələrinin “Give me five” (III yer), “YWLYP” (II yer) və “Fab Five” (I yer) komandaları fərqlənərək ilk 3 yerin qalibi olublar.

The ceremony was attended by BHOS Rector Elmar Gasimov, Chairman of Azerbaijan Student Youth Organizations Union Faig Mammadov, Chairman of the NAP Youth Union Seymur Orujov, the BHOS students, professors, teachers and administration staff members.
The celebration started with playing the National Anthem of the Republic of Azerbaijan.
In his welcoming speech, Rector Elmar Gasimov extended his cordial congratulations on the National Youth Day to the BHOS students and all Azerbaijani young people. He reminded that the foundation for the state youth policy in the country was laid by national leader Heydar Aliyev and that Azerbaijan National Youth Day, which is celebrated every year on February 2, was declared by the degree signed by the great leader on this day in 1997.
“The President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev pays close attention to the interests and needs of the young generation of the country. The special State Program is successfully implemented in this direction, new Youth Centers are opened in the regions, and all necessary support is provided to Azerbaijani young people’s education, development and international integration”, the rector said.
Other speakers congratulated the BHOS students and urged them to work hard for the social and economic development of the country.
Speaking at the event on behalf of BHOS graduates, Process Engineer at BP Anar Badalbeyli congratulated the young people on the Youth Day and shared his success story with them.
Speaking at the event on behalf of BHOS students, Board Chairman of the Student Youth Organization of Baku Higher Oil School, the second-year student of the Petroleum Engineering Department Lala Ismailzade congratulated all engineering students on the Youth Day.
Within the event dedicated to the Youth Day, the members of the team that developed the startup project Climasel and the head of this startup project Amir Reza Vakhshuri were awarded. Recall that the project Climasel took the second place in Azerbaijan at the Creative Business Cup and Climate Launchpad competitions. Innovative Climasel panels save 25% of the energy consumed by air conditioners.
At the event, the members of the Can of Duty team of Baku Higher Oil School, which took the second place in the CanSat Azerbaijan 2019 competition organized by Azercosmos Open Joint Stock Company, were awarded.
Awards were also presented to the winners of the III Robot Olympiad, organized by the Azerbaijan Academy of Robotics Engineering and the Public Union for Youth Education, Training, Vocation and Development Centre.
Within the framework of the event, the head of the NAR team, the head of the Process Automation Engineering Department of BHOS, associate professor Nailya Allahverdiyeva and the members of the NAR team, which represented Azerbaijan at the World Robot Olympiad in Hungary, were also awarded.
The project Intrusion Detection System for Apache2 WebServer, developed by students of the Process Automation Engineering Department, won the first place at the Hackathon-2019 competition held by the Ministry of Transport, Communications and High Technologies as part of the International Cybersecurity Week. This project was declared the “Project of the Year” at the Baku Higher Oil School.
Rector Elmar Gasimov declared the students of the Chemical Engineering Department of BHOS Kanan Sadiqov and Sanan Hasanzade “Students of the Year” for their active participation in organizing social events among students and presented each of them with a Certificate of Appreciation.
President of BHOS’ section of the Society of Petroleum Engineers (SPE), the 3rd year student of the Petroleum Engineering Department Togrul Tahirov was declared the “Most Active Club Leader”.
The 2nd year student of the Petroleum Engineering Department Inyama Somtochukwu Chidinma was declared the “Most Active Foreign Student of the Year” for her active participation in events held at Baku Higher Oil School.
The 4th year student of the Process Automation Engineering Department Nigar Ahmedova was declared the “Most Ambitious Student of the Year” for the excellent results she achieved during the winter examination session.
The second-year student of the Petroleum Engineering Department Ukaiwe Stephen Friday was named the “Most Assiduous Student of the Year” for the good results he attained during the winter examination session.
The 5th year student of the Chemical Engineering Department Javid Majidov was named “The Best Actor of the Year” for the successful performance of the role of Mashadi Ibad in the operetta “If Not That One, Then This One”, which was played on the stage of the Azerbaijan State Academic Opera and Ballet Theater by BHOS students.
Within the framework of the event, an awarding ceremony was also held for the students who had actively participated in the sports life of the Higher School.
Thus, the clubs Warriors (I place), “13” (II place) and Mubariz (III place) of foundation course students and the clubs Vertex FC (I place), Forza BANM (II place) and Gremio CF (III place) of senior course students took the first three places in the Futzal tournament held among BHOS students in the 2019/2020 academic year.
The first-year student of the Petroleum Engineering Department Oktay Kazimli, who scored 26 goals in the tournament, was declared the “King of QOL” among foundation course students. The 2nd year student of the Chemical Engineering Department Malik Babayev, who scored 29 goals, was declared the “King of QOL” among senior course students.
Also, within the Futzal tournament, the 3rd year student of the Chemical Engineering Department Rashad Alekperov was declared the “Best Forward”, the 2nd year student of the Petroleum Engineering Department Ugur Pashayev was named the “Best Midfielder” and the 4th year student of the Petroleum Engineering Department Vusal Iskandarov - “The best goalkeeper”.
The teams ChemBallers (I place), Max Factor (II place) and NKB (New kids on the block) (III place) took the first three places in the women's volleyball tournament held in BHOS in the 2019/2020 academic year. And the teams Scutoid (I place), Chemystery (II place) and Vertex VC (III place) took the first three places in the men's volleyball tournament.
In the chess tournament held among BHOS students in the 2019/2020 academic year, the first three places were taken by the first-year student of the Process Automation Engineering Department Gahraman Kazimli (I place), the second-year Master's Degree student Nizam Zahidli (II place) and the 4th year student of the Process Automation Engineering Department Kamal Bagirli (III place).
In the table tennis tournament held among BHOS students in the 2019/2020 academic year, the first three places were taken by the 2nd year student of the Process Automation Engineering Department Rafig Lahijov (I place), the 4th year student of the Chemical Engineering Department Iman Gurbanli (II place) and the 3rd year student of the Chemical Engineering Department Kanan Gojayev (III place).
The teams Give Me Five (III place), YWLYP (II place) and Fab Five (I place) of foundation course students took the first three places in the intellectual game “What? Where? When?” held at BHOS in the 2019/2020 academic year.