Bakı Ali Neft Məktəbi akademik Xoşbəxt Yusifzadə adına təqaüd təsis edib
Bakı Ali Neft Məktəbi (BANM) akademik Xoşbəxt Yusifzadə adına təqaüd təsis edib. Azərbaycan neft sənayesinin canlı əfsanəsi, bu sahəyə böyük töhfələr vermiş SOCAR-ın Birinci vitse-prezidenti Xoşbəxt Yusifzadənin adına təsis edilmiş təqaüd Ali Məktəbdə keçirilən yubiley tədbirində ilk sahiblərinə təqdim olunub.
Təqaüdə BANM-in Neft-qaz mühəndisliyi ixtisasının V kurs tələbələri Nihad Abbasov (ali məktəbə qəbul imtahanı göstəricisi - 700 bal) və Nadir Namazov (ali məktəbə qəbul imtahanı göstəricisi  - 695 bal)   layiq görülüblər.
Onların hər ikisi eyni zamanda, Prezident təqaüdçüləridirlər. Təqaüd adıçəkilən tələbələrə tədris illəri ərzində əldə etdikləri yüksək nəticələrə və Ali Məktəbin sosial-ictimai fəaliyyətindəki fəallıqlarına görə təqdim olunub.

SOCAR's First Vice-president, academician Khoshbakht Yusifzadeh is a living legend of the oil industry of Azerbaijan who has made an invaluable contribution to the development of this field.
Fifth-year students of Petroleum Engineering Department Nihad Abbasov, who scored 700 points at the entrance exams, and Nadir Namazov, who scored 695 points at the entrance exams, were the first to receive the scholarship named after academician Khoshbakht Yusifzadeh. The scholarship was presented to them at an anniversary event held at Baku Higher Oil School.
Both these students are also Presidential Scholars.
The scholarship was awarded to these students for the successes they had achieved over the years of study, and for their active participation in the social and public activities of Baku Higher Oil School.