Bakı Ali Neft Məktəbində Dünya Azərbaycanlılarının Həmrəyliyi Günü keçirilib
Bakı Ali Neft Məktəbində (BANM) Dünya Azərbaycanlılarının Həmrəyliyi Günü və Yeni il münasibətilə tədbir keçirilib. Tədbirdə Ali Məktəbin rəhbərliyi, professor-müəllim və inzibati heyəti, həmçinin tələbələr iştirak ediblər.
Tədbirdən öncə Azərbaycan Respublikasının Dövlət Himni səsləndirilib.
Tədbirin rəsmi hissəsini giriş sözü ilə açan Ali Məktəbin rektoru Elmar Qasımov bütün BANM ailəsini Dünya Azərbaycanlılarının Həmrəyliyi Günü və qarşıdan gələn Yeni – 2020-ci il münasibətilə ürəkdən təbrik edib, onlara yeni ildə işlərində müvəffəqiyyətlər arzulayıb.
Rektor bildirib ki, 1989-cu il dekabrın 31-i Dünya azərbaycanlılarının həmrəylik bayramına çevrilib və bu bayram müxtəlif ölkələrdə yaşayan azərbaycanlılarla birlik və həmrəylik yaratmaq üçün böyük əhəmiyyətə malikdir.
“Yola salmaqda olduğumuz 2019-cu il ölkəmiz və xalqımız üçün əlamətdar illərdən biri oldu. Həyata keçirilən məqsədyönlü siyasət nəticəsində ölkəmizin dinamik inkişafı, beynəlxalq nüfuzu, xalqımızın rifahı daha da möhkəmlənib. Bu il neft-qaz sektoru üçün də uğurlu il kimi yadda qaldı. Əfsanəvi “Neft daşları”nın 70 illiyi, TANAP - Trans-Anadolu qaz kəmərinin istifadəyə verilməsi ilin önəmli enerji hadisəsi kimi tarixə düşdü. Enerji sektoru üçün yüksək ixtisaslı mühəndis kadrları hazırlayan ali təhsil ocağı kimi 2019-cu il Bakı Ali Neft Məktəbi üçün də uğurlu illərdən biri oldu. Ali Məktəbimiz peşəkar, yüksək intellektual kadr hazırlığı missiyasını bu il də uğurla davam etdirdi”.
E.Qasımov bildirib ki, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin “2019/2020-ci tədris ilində Azərbaycan Respublikasının ali məktəblərinə daxil olmuş tələbələrə Prezident təqaüdünün verilməsi” haqqında Sərəncamına əsasən, Bakı Ali Neft Məktəbinin 23 tələbəsi Prezident təqaüdünə layiq görülərək birinci qrup üzrə ən yüksək nəticə nümayiş etdirib.
“Daxil olduğu qrup üzrə ən yüksək bal toplayan abituriyentlər cari tədris ilində də yenə BANM-i seçdi. 2019/2020-ci tədris ilində qəbul olan tələbələrin 103 nəfəri 650-dən çox bal toplayıb. Cari tədris ilində ali təhsil müəssisələrinə keçirilmiş qəbul imtahanlarının ixtisas seçimi nəticəsində Bakı Ali Neft Məktəbinin 2 ixtisası - İnformasiya təhlükəsizliyi - 673,5 bal, Proseslərin avtomatlaşdırılması mühəndisliyi - 657,8 bal olmaqla, növbəti dəfə ölkə universitetləri arasında ən yüksək keçid balı olan ixtisaslar oldu. Eyni zamanda Ali Məktəbin bütün məzunları beynəlxalq, transmilli və yerli neft-qaz şirkətlərində işlə təmin olundurlar”.
Tədbir zamanı BANM tələbələrinin 2019-cu il üçün hazırladığı “O olmasın bu olsun” operettasından video fraqmentlər nümayiş etdirilib və daha sonra tamaşanı ərsəyə gətirən kollektiv mükafatlandırılıb.
Tədbir çərçivəsində Erasmus+ proqramı, Technip FMC və Heydər Əliyev Fondunun birgə layihəsi olan “Texnoloji biliklərin ötürülməsi” üzrə magistr proqramında iştirak hüququ qazanmış tələbələrin təqdimatı olub.
Daha sonra tədbirin ikinci - bədii hissəsi başlayıb. BANM və Azərbaycan Milli Konservatiyası tələbələrinin repertuarları maraqla qarşılanıb.

Baku Higher Oil School marks Day of Solidarity of World Azerbaijanis
Baku Higher Oil School (BHOS) hosted an event dedicated to the Day of Solidarity of World Azerbaijanis and the New Year. The event was attended by the leadership, teachers, administrative workers and students of Baku Higher Oil School.
The event started with the anthem of the Republic of Azerbaijan. Opening the official part of the event with an introductory speech, Rector of Baku Higher Oil School Elmar Gasimov congratulated the entire BHOS family on the Day of Solidarity of World Azerbaijanis and the upcoming 2020th year, and wished them success in the new year.
The rector noted that the Day of Solidarity of World Azerbaijanis, which has been celebrated since December 31, 1989, is a holiday that plays an important role in establishing unity and solidarity with all Azerbaijanis living in different countries.
“The outgoing 2019 year was remarkable for our country and our people. As a result of the purposeful policy carried out in Azerbaijan, the dynamic development of our country has accelerated, its international reputation has strengthened, and the welfare of our people has increased. This year was also successful for the oil and gas sector. The celebration of the 70th anniversary of the legendary "Oil Rocks", the commissioning of the Trans-Anatolian Natural Gas Pipeline (TANAP) went down in history as landmark events in the field of energy. The year 2019 was also successful for Baku Higher Oil School, which is a higher education institution training highly qualified engineers for the energy sector. This year, our school has successfully continued its mission of training professional, highly intellectual personnel."
Elmar Gasimov also noted that in accordance with Decree of the President of the Republic of Azerbaijan Mr. Ilham Aliyev “On granting a presidential scholarship to the students who entered the higher education institutions in the Republic of Azerbaijan in 2018/2019 academic year, 23 BHOS students who showed the highest results in the first group of specialties were awarded a presidential scholarship.
“This year, high school graduates who scored the highest points in Group I again chose to study at BHOS. 103 students who entered universities in the 2019/2020 academic year scored more than 650 points. This year, as in the previous years, the two departments of BHOS – Information Security and Process Automation Engineering – had the highest passing scores of 673,5 and 657,8 points, respectively, among universities in the country. It should also be noted that all BHOS graduates work in international, transnational and local companies”, he said.
At the event, video fragments from the operetta “If Not That One, Then This One”, performed by BHOS students, were shown. Then, the persons who were involved in the production of the operetta were awarded.
Within the event, the students who were selected for the Master’s programme “On conveying technological knowledge to students studying in the oil, gas and petrochemical fields”, which is a joint project of the Heydar Aliyev Foundation, the Italian oil and gas company TechnipFMC and the Erasmus+ programme, held presentations.
Then, the second, artistic part of the event began. The participants of the event were enthused by the repertoires performed by the students of BHOS and Azerbaijan National Conservatory .