Bakı Ali Neft Məktəbi Baker Hughes şirkəti ilə proqram təminatı lisenziyaları barədə saziş imzalayıb
Bakı Ali Neft Məktəbi (BANM) ilə qlobal “Baker Hughes” şirkəti ümumi dəyəri 1 milyon dollardan çox olan “JewelSuite” proqram təminatı lisenziyalarının Ali Məktəbə hədiyyə edilməsi barədə saziş imzalayıblar.
Müqavilə “Energy Forward” konfransı çərçivəsində Bakı Ali Neft Məktəbinin rektoru Elmar Qasımov və “Baker Hughes” şirkətinin Rusiya-Xəzər bölgəsi üzrə direktoru Qreyq Rasel tərəfindən imzalanıb.
“JewelSuite” proqram təminatınının tələbələr tərəfindən Xəzər hövzəsi daxilində spesifik sualtı problemlərin modelləşdirilməsi ücün istifadə edilməsi nəzərdə tutulur. Şirkət tərəfindən təchiz edilmiş aparıcı geoloji və geofiziki proqram təminatlarından istifadə edərək tələbələr zəruri iş təcrübəsini qazana biləcəklər.
Bakı Ali Neft Məktəbinin rektoru Elmar Qasımov BANM-i belə bir zəruri proqram təminatı ilə təmin etdiyi üçün “Baker Hughes” şirkətinin rəhbərliyinə təşəkkürünü bildirib.
Rektor qeyd edib ki, 2015-ci ildən “Baker Hughes” ilə qurulmuş yüksək əməkdaşlıq nəticəsində şirkətdə Ali Məktəbin tələbələrinin istehsalat təcrübəsi təşkil edilir, daha sonra zəngin bilik və təcrübəyə malik məzunlar işlə təmin olunurlar.
Qeyd edək ki, “Energy Forward” konfransı Azərbaycanda ilk dəfə neft və qaz sektorunda məhsuldarlıq, səmərəlilik və təhlükəsizliyi əhəmiyyətli şəkildə dəyişən əsas tendensiyaları müzakirə etmək üçün dünyanın və regionun ideya sahiblərini və texniki ekspertləri bir araya gətirən qlobal tədbirdir.

Baku Higher Oil School (BHOS) and the international company Baker Hughes have signed a US$ 1 million agreement on granting JewelSuite software licenses to BHOS.
The agreement was signed by BHOS Rector Elmar Gasimov and Baker Hughes’ Pressure Pumping Director, OFS, Russia and Caspian Greig Russell within the framework of the Energy Forward Conference.
JewelSuite software is intended for students to simulate specific underwater problems arising in the Caspian Sea basin. Using the advanced geological and geophysical software provided by the company, students will gain the necessary practical experience.
BHOS Rector Elmar Gasimov thanked the leadership of Baker Hughes for providing such software to the school. The rector noted that thanks to the effective cooperation with Baker Hughes, which lasts from 2015, BHOS students undergo an internship at Baker Hughes, and after gaining solid knowledge and sufficient experience, the school’s graduates get employment at this company.
Note that the Energy Forward Conference is the first global event in Azerbaijan which brings together new idea holders and technical experts from around the world to discuss key trends that have a significant impact on productivity, efficiency and safety in the oil and gas sector.