Bakı Ali Neft Məktəbi Texas AM Beynəlxalq Universiteti ilə müqavilə imzaladı
Bakı Ali Neft Məktəbində (BANM) Amerika Birləşmiş Ştatlarının aparıcı ali təhsil müəssisələrindən olan Texas A&M Beynəlxalq Universiteti (TAMİU) arasında müştərək proqramların həyata keçirilməsi məqsədli ilə Razılaşdırma Memorandumu imzalanıb.
Memoranduma əsasən, professor-müəllim heyətinin, tələbələrin mübadiləsi, birgə elmi tədqiqatların aparılması, təhsil materiallarının və məlumat bazalarının mübadiləsi, müştərək konfrans və simpoziumların təşkili nəzərdə tutulub.
Razılaşma 5 illik müddəti əhatə edir.
Xatırladaq ki, Bakı Ali Neft Məktəbində Ali Məktəbin rektoru Elmar Qasımovla Texas A&M Beynəlxalq Universitetinin tədqiqat və sponsor layihələri üzrə prorektor müavini Con Kilburn arasında keçirilən görüşdə akademik materialların sistematik və davamlı olaraq mübadiləsi, professor-müəllim heyəti və əməkdaşların təlim, eləcə də, elmi tədqiqatlara cəlb edilməsi, eyni zamanda, tələbələrin təhsil alması məqsədi ilə hər iki təhsil müəssisəsi arasında araşdırma və tədris fəaliyyətinin inkişaf etdirilməsi üçün mübadilənin genişləndirilməsi müzakirə olunmuşdu.
Məlumat üçün bildirək ki, TAMİU 7500-dən çox tələbəyə elm, biznes administrasiyası, tibb, incəsənət kimi müxtəlif ixtisaslarda bakalavriat, magistratura və doktorantura dərəcəsi üzrə təhsil təqdim edir. Universitet bakalavriat səviyyəsində Sistem mühəndisliyi ixtisası üzrə də tədris həyata keçirir.

A Memorandum of Understanding was signed at the Baku Higher Oil School (BHOS) between the BHOS and the Texas A&M International University (TAMIU).
The memorandum mainly provides for the exchange of teachers and students, conducting joint research activities, exchange of teaching materials and databases, organization of joint conferences and symposia.
The document is valid for a period of 5 years.
It will be recalled that during a meeting held at the Baku Higher Oil School between BHOS Rector Elmar Gasimov and TAMIU Vice-Rector for Research and Sponsorship Projects John Kilburn issues related to the systematic exchange of teaching materials,  involvement of teaching and administrative personnel in the education and  research activities, expansion of scientific and educational exchanges of students and teachers for developing scientific and teaching activities in both universities were discussed.
Note that over 7,500 students study at TAMİU for a bachelor's, master's and doctoral degrees in art, science, business administration, medicine and other fields.