Bakı Ali Neft Məktəbində Mühəndislər üçün biznes təhsili layihəsinə start verildi
Bakı Ali Neft Məktəbinin (BANM) və BP şirkətinin birgə təşkilatçılığı ilə reallaşdırılan “Mühəndislər üçün biznes təhsili” layihəsinin növbəti açılış mərasimi keçirilib. Tədbirdə BANM-in rəhbərliyi, BP şirkətinin nümayəndələri və proqramda qeydiyyatdan keçən tələbələr iştirak ediblər.
Bakı Ali Neft Məktəbinin rektoru Elmar Qasımov açılış mərasimində çıxışı zamanı bildirib ki, “Mühəndislər üçün biznes təhsili” layihəsinin əsas məqsədi mühəndislik ixtisası üzrə təhsil alan tələbələrin liderlik, idarəetmə bacarıqlarının inkişaf etdirilməsi və karyera imkanlarının artırılmasıdır. Rektor qeyd edib ki, proqram mühəndislik ixtisası üzrə təhsil alan bütün ali məktəblərin tələbələri üçün nəzərdə tutulub. E.Qasımov proqramı tədris etmək üçün layihələrin idarə edilməsi sahəsində təcrübəli ekspertlərin cəlb olunduğunu da vurğulayıb.
“BP Azərbaycan” şirkətinin Tədbirlər və Brend Kommunikasiyalar üzrə meneceri Zaur Cəbrayıl isə bildirib ki, BP şirkəti 27 ildir Azərbaycanda fəaliyyət göstərir və fəaliyyəti zamanı sosial layihələrə hər zaman diqqət ayırıb. O bildirib ki, Bakı Ali Neft Məktəbi BP-nin ən sadiq tərəfdaşlarındandır və Ali Məktəblə əməkdaşlıq çərçivəsində ən önəmli layihə  “Mühəndislər üçün biznes təhsili” layihəsidir. Onun sözlərinə görə layihə mühəndis-tələbələrə biznes sahəsində bilik və bacarıqlara yiyələnmək, praktiki məşğələlərdə iştirak etmək, BP, eləcə də, digər transmilli şirkətlərin aparıcı nümayəndələri ilə təcrübə mübadiləsi, Bakı Ali Neft Məktəbi və BP-nin birgə sertifikatı ilə təmin edilmək imkanları verəcək.
“Mühəndislər üçün biznes təhsili” layihəsinin iştirakçılarından olmuş Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universitetinin III kurs tələbəsi Telli Quliyeva bildirib ki, iştirakçılar sertifikatdan daha çox qazanacağı bilik və bacarıqlara fokuslansınlar. Həmçinin o, əvvəlki layihə zamanı yaxşı əlaqələr qurması, komandaya asanlıqla inteqrasiya olunması, zəif cəhətlərini müəyyən etməsi barədə təəssürratlarını bölüşüb.
Məlumat üçün bildirək ki, layihənin növbəti mərhələsi üçün 84 mühəndis-tələbə seçilib. Onlar Bakı Ali Neft Məktəbi, Bakı Dövlət, Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye, Azərbaycan-Fransız, Bakı Mühəndislik, Azərbaycan Texniki, Xəzər universitetlərinin, eləcə də, Milli Aviasiya Akademiyasının tələbələridirlər.
“Mühəndislər üçün biznes təhsili”nin proqramına “Təqdimat və kommunikasiya bacarığı”, “Layihələrin idarə edilməsi”, “Vaxtın idarəedilməsi və səmərəlilik”, “Liderlik”, “Risklərin idarəedilməsi”, “Maliyyə, büdcə və xərclərə nəzarət edilməsinə giriş”, “İnsan resurslarının idarəedilməsinin əsasları”, “Danışıq bacarıqları” kimi modullar daxildir.

Baku Higher Oil School (BHOS) has launched the next Business Education for Engineers program, which is a joint project of BHOS and BP.
The opening ceremony of the Business Education for Engineers program was attended by BHOS leadership, BP representatives and the students who had registered for the program.
Speaking at the event, Rector of Baku Higher Oil School Elmar Gasimov said that the main goal of the project Business Education for Engineers is to develop leadership and management skills of future engineers, as well as to expand their career opportunities.
The rector noted that the program is intended for students of all higher education institutions who are majoring in engineering. Elmar Gasimov also noted that experienced experts in the field of project management are involved in teaching the program.
Events and Brand Communications Manager at BP Zaur Jabrayil noted that BP has been operating in Azerbaijan for 27 years and that throughout this period, the company has paid great attention to social projects. He also noted that Baku Higher Oil School is one of BP’s most loyal partners and that the project Business Education for Engineers is the most important project implemented in the framework of cooperation between BHOS and BP.
“Project participants will have the opportunity to gain business knowledge and skills, participate in practical exercises, participate in discussions and share experiences with leading representatives of BP and other transnational companies, get a certificate jointly issued by Baku Higher Oil School and BP”, Zaur Jabrayil added.
Third-year student of Azerbaijan State Oil and Industry University Telli Guliyeva, who is one of the participants in the project Business Education for Engineers, noted that students participating in the project are more focused on acquiring knowledge and skills than obtaining a certificate. She also noted that participation in the previous project helped her establish useful contacts and identify her weaknesses.
“I easily integrated into the team, and after the project helped me identify my weak sides, I began to work hard to eliminate these weaknesses,” she concluded.
Note that 84 engineering students were selected to participate in the next phase of the project. They are students of Baku Higher Oil School, Baku State University, Azerbaijan State Oil and Industry University, Azerbaijani-French University, Baku Engineering University, Azerbaijan Technical University, Khazar University, and the National Aviation Academy.
The Business Education for Engineers program includes such modules as Presentation & Communication Skills; Project Management; Time Management and Efficiency; Leadership; Risk management; Introduction to Finance, Budget and Cost Control; HR Management Fundamentals; Negotiation Skills.