Bakı Ali Neft Məktəbinin məzunları Azərbaycanı ABŞ-da qlobal yarışmada uğurla təmsil edib
Bakı Ali Neft Məktəbinin (BANM) iki məzunu Azərbaycanı “Üç dəqiqəlik tezis” (“3MT” – “Three Minute Thesis”) adlı qlobal yarışmada uğurla təmsil edib.
Ali Məktəbin Kimya mühəndisliyi ixtisasının məzunu Rauf Mahmudzadə və Neft-qaz mühəndisliyi ixtisasının məzunu Asiman Seyidzadə hazırda Luiziyana Dövlət Universitetində (Lafayet) magistratura pilləsində təhsil alırlar. Hər iki məzun yarışmanın universitet üzrə  keçirilmiş ilkin mərhələsində qalib olaraq final mərhələsinə vəsiqə qazanıb.
Yarışmanın əsas məqsədi tələbələrin tədqiqat və akademik kommunikasiya bacarıqlarının inkişaf etdirilməsi, eləcə də qısa zaman ərzində onların effektli təqdimat vərdişlərinin formalaşdırılmasıdır. Yarışmanın qaydalarına əsasən, iştirakçılar 180 saniyə ərzində hazırladıqları elmi işi o sahəyə aid olmayan auditoriya qarşısında lakonik formada təqdim etməlidirlər.
Hər il “Üç dəqiqəlik tezis” beynəlxalq yarışı dünyanın 200-dən artıq universitetində magistratura və doktorantura tələbələri üçün keçirilir. İlk dəfə 2008-ci ildə Avstraliyada keçirilmiş yarışma sonradan digər ölkələri də əhatə edib. Builki yarışma zamanı Luiziyana Universitetindən (Lafayet) cəmi 7 nəfər finalçı adını qazanıb. Yarışın universitet üzrə final mərhələsi 2020-ci ilin yanvar ayında keçiriləcək və qalib ABŞ üzrə seçim turuna qatılmaq hüququ qazanacaq, daha sonra yarışın beynəlxalq mərhələsində iştirak edəcək.
Xatırladaq ki, ötən il yarışmada iştirak etmiş BANM-in Neft-qaz mühəndisliyi ixtisasının məzunu Camal Əhmədov “People Choice Award”-a layiq görülüb.

Graduates of Baku Higher Oil School successfully represented Azerbaijan in a global competition held in the U.S.
Two graduates of Baku Higher Oil School (BHOS) successfully represented Azerbaijan in the global competition Three Minute Thesis (3MT) held in the U.S.
A graduate of the Chemical Engineering Department of BHOS Rauf Mahmudzade and graduate of Petroleum Engineering Department of BHOS Asiman Seidzade are currently studying at the University of Louisiana at Lafayette.
Both graduates have reached the final stage of the 3MT competition after winning the first round of the competition at the university.
The main goal of the 3MT competition is to develop the research abilities and academic communication skills of students, as well as to develop their presentation skills within a short space of time.
According to the rules of the competition, participants had to prepare a scientific work within 180 seconds and present it in a laconic manner to a non-core audience.
The international competition Three Minute Thesis is held annually in more than 200 universities across the world for students studying for a Master's and Doctor’s degrees.
The competition was first held in Australia in 2008. Then it spread to other countries.
This year, only seven students of the University of Louisiana at Lafayette became finalists of the competition.
The final stage of the competition will be held at the university in January 2020. The winner will gain the right to participate in the U.S. qualifying round, and then he will participate in the international stage of the competition.
It should be noted that at last year’s 3MT competition, a graduate of the Petroleum Engineering Department of BHOS Jamal Ahmedov was awarded the People Choice Award.