Bakı Ali Neft Məktəbində növbəti TEDxBHOS konfransı keçirilib
Bakı Ali Neft Məktəbinin (BANM) təşkilatçılığı ilə dünyaca məşhur TED layihəsinin “TEDxBHOS” konfransı keçirilib.
Əsas missiyası “Yayılmağa dəyər fikirlər” olan konfransa müxtəlif sahələrdən və universitetlərdən dinləyicilər qatılıb.
Konfransın əsas məqsədi cəmiyyətin müsbət mənada düşüncə tərzini dəyişdirmək və onların fikirlərini yaxşıya doğru inkişaf etdirməkdir.
Bununla yanaşı, konfrans tələbələrə, eləcə də yerli ictimaiyyətə zamanını daha səmərəli bölmək, faydalı çıxışlar vasitəsi ilə təsirli və yenilikçi fikirləri olan yeni insanları tanımaq fürsəti yaradıb.
Konfransda Bakı Ali Neft Məktəbinin rektoru Elmar Qasımov çıxış edərək Ali Məktəbin tələbələrinin həyata keçirdiyi “TEDxBHOS” konfransında iştirak edən bütün qonaqları salamlayaraq, konfransın qeyri-kommersiya təşkilatı olan TED-in lisenziyası əsasında təşkil edildiyini bildirib. Daha sonra rektor tələbələri ikinci dəfə beynəlxalq miqyaslı bu tədbiri təşkil etdikləri üçün təbrik edib.
“Konfransın gündəliyi olduqca zəngindir. Müxtəlif sahələri təmsil edən, uğurlu karyera hekayələri olan insanlar bugünkü tədbirdə maraqlı təqdimatlarla çıxış edəcəklər. İnanıram ki, Bakı Ali Neft Məktəbinin dəstəyi ilə, Ali Məktəbin tələbələrinin uzunmüddətli əziyyəti bahasına başa gələn konfras iştirakçılar üçün də olduqca faydalı olacaq”.
Daha sonra “TEDxBHOS” konfransının bir-birindən maraqlı 6 spikerinin innovativ və motivasiyaedici çıxışları dinlənilib.
Spikerlər arasında  məşhur “ZehinX” platformasının yaradıcısı Fuad Əliyev, SOCAR Türkiyənin Maliyyə Riskləri və Xəzinə Koordinatoru Ali Ağaoğlu, BP şirkətinin Rəqəmsal və ənənəvi kommunikasiyalar üzrə meneceri Turxan Əhmədov, “Benish GPS Azərbaycan” şirkətinin Marketinq direktoru Türkan Fərzəliyeva, Müasir Psixologiya Mərkəzinin müdir müavini, psixoloq-konsultant Aida Nəbiyeva, “EY Azərbaycan” şirkətinin meneceri  Könül Məlikova yer alıb.
Onlar  “Çoxşaxəli olmaq bacarığı: Limitsiz fürsətlərin sirri”, “Ailə ağacı və onun kökləri”, “Xeyriyyəçiliklə məşğul olmaq, qərarsızlıq”, “İqtisadiyyat 2.0” kimi mövzular ətrafında təqdimatla çıxış ediblər.
Məlumat üçün bildirək ki, TED Yayılmağa Dəyər Fikirlərə həsr olunmuş qeyri-kommersiya təşkilatıdır. İdeya ilk dəfə ABŞ-da 1984-cü ildə yaranıb. İldə iki dəfə keçirilən TED hər il dünyanın müxtəlif ölkələrindən, müxtəlif sahələrin insanlarını qlobal konfransda maksimum 18 dəqiqəlik çıxışlara dəvət edir və önəmli, paylaşılmağa dəyər ideyaları natiqlər vasitəsilə dünyaya çatdırır.
TEDx TED-in “Yayılmağa Dəyər Fikirlər” missiyasının ruhunda yaradılıb. TEDx proqramı ictimai birlikləri, qurumları və fərdləri danışıq və əlaqələrə təşviq etmək üçün nəzərdə tutulub. Hər bir fərd öz yaşadığı şəhərdə və ya oxuduğu təhsil müəssisəsində  fərdi olaraq TEDx konfransını təşkil edə bilər.
Qeyd edək ki, Bakı Ali Neft Məktəbinin tələbə heyəti ötən ildən etibarən TED-in lisenziyası əsasında “TEDxBHOS” konfransını təşkil edir.

Baku Higher Oil School (BHOS) hosted a TEDxBHOS conference of the world famous TED project. The event took place in the Congress Hall of BHOS. The conference, the main mission of which is “Ideas Worth Spreading,” was attended by representatives of various fields and universities.
The main goal of the conference is to change the way of thinking of the society in a positive way and to develop people's mindset for the better.
In addition, the conference will provide students and representatives of the local community with the opportunity to more rationally distribute their time and to meet new people who come up with useful and innovative ideas through effective presentations.
Speaking at the conference, Rector of Baku Higher Oil School Elmar Gasimov greeted all the guests participating in the TEDxBHOS conference organized by BHOS students.
He emphasized that the conference was organized under a license from the non-profit organization TED.
Then, the rector congratulated the students on holding this international event for the second time.
“The conference agenda is very busy. The people who have achieved success in various fields will make interesting presentations at today's event. I believe that this event, organized thanks to the great work done over a long time by BHOS students, with the assistance of Baku Higher Oil School, will be very fruitful not only for students, but also for conference participants.”
Then, six conference speakers made interesting innovative and motivational presentations.
Among the conference speakers were the creator of the popular ZehinX platform Fuad Aliyev; Financial Risk and Treasury Coordinator at SOCAR Turkey Ali Agaoglu; Digital and Traditional Communications Manager at BP Turkhan Ahmedov; Marketing Director at Benish GPS Azerbaijan Turkan Farzalieva; Deputy Director at the Center for Contemporary Psychology, counseling psychologist Aida Nabiyeva; Manager at EY Azerbaijan Kenul Melikova.
They made presentations on the topics: “The ability to be universal: The secret of unlimited capabilities”, “A family tree and its roots”, “To be engaged in charity, indecision”, “Economics 2.0”.
TEDx is an international project of the private non-profit foundation TED, which holds annual conferences on relevant topics in various countries, cities, universities and communities. TED conferences are held twice a year. The first TED conference took place in 1984.
TEDx conferences were created in the spirit of the TED mission “Ideas Worth Spreading”. TED conferences invite the world’s leading thinkers and doers to speak for 18 minutes or less. In their speeches, they must promote ideas that are valuable not only for the present, but also for future generations.
The TEDx program is designed to encourage public associations, institutions and individuals to participate in negotiations and establishing connections. Each individual can individually organize a TEDx conference in the city where he/she lives or educational institution where he/she studies.