Bakı Ali Neft Məktəbi LUKOYL şirkəti ilə əməkdaşlığa başladı
Görüşdə şirkətin Təşkilati inkişaf və karyera idarəçiliyi departamentinin rəhbəri Yuri Piktovnikov, Aktivlər üzrə meneceri Vitali Kuzneçov, "LUKOYL-Azərbaycan" QSC-nin rəhbəri Abdullin Aydar iştirak edib.
BANM-in kampusu ilə tanış olan qonaqlara Ali Məktəbin təlim-tədris otaqları, çoxfunksiyalı labaratoriyaları, kitabxanası, konfrans və idman zalları barədə ətraflı məlumat verilib.
Görüşdə Bakı Ali Neft Məktəbi (BANM) adından çıxış edən Mühəndislik fakültəsinin dekanı Zəfər Qurbanov qonaqları Ali Məktəbin rektoru Elmar Qasımovun adından salamlayıb. O, nəinki Qafqaz regionunda, hətta, bütün dünyada neft-qaz sektorunun aparıcı şirkətlərindən olan və həmvətənimizin rəhbərlik etdiyi "LUKOYL” şirkəti ilə əməkdaşlıqdan məmnunluğunu ifadə edib.
Z.Qurbanov neft-qaz sektoru üçün yüksək ixtisaslı ingilisdilli mühəndis kadrları hazırlayan BANM-in bu sahə üzrə yerli, transmilli və beynəlxalq şirkətlərlə partnyorluq əlaqələrinin olduğunu qeyd edib. Dekan tələbələrin həmin şirkətlərdə istehsalat təcrübəsi keçməsilə yanaşı, karyera da qurduqlarını diqqətə çatdırıb.
“Transmillli şirkət kimi, "LUKOYL” ilə sıx əməkdaşlığa maraqlıyıq. Biz çox istərdik ki, tələbələrimizin "LUKOYL”-da istehsalat təcrübəsi keçməsinə, məzunlarımızın isə işlə təminatına nail olaq. Bundan başqa, birgə elmi-tədqiqatların aparılmasında Ali Məktəbimizin alimlərinin potensialından yararlanmaq mümkündür. Eyni zamanda, şirkətin mütəxəssisləri iş təcrübələri ilə bağlı BANM-də treninqlər də təşkil edə bilərlər” - deyə Z.Qurbanov əlavə edib.
"LUKOYL”-un Azərbaycanda 1994-cü ildən fəaliyyət göstərdiyini bildirən Təşkilati inkişaf və karyera idarəçiliyi departamentinin rəhbəri Yuri Piktovnikov şirkətin Xəzərin Azərbaycan sektorunda ən böyük yataqlardan biri olan Azəri-Çıraq-Günəşli neft yatağında ilk beynəlxalq layihəsini reallaşdırdığını vurğulayıb. O bildirib ki, “LUKOYL” Azərbaycanda fəaliyyətə başlamış Rusiyanın böyük biznes strukturlarından ilkidir. SOCAR-la geniş əməkdaşlıq əlaqələrinin olduğunu qeyd edən Y.Piktovnikov BANM-in uğurlu təcrübəsindən yararlanaraq, gələcəkdə “LUKOYL” şirkətinin də bazasında ali təhsil müəssisəsinin yaradılacağı barədə məlumat verib.
“Bakı Ali Neft Məktəbi haqda kifayət qədər məlumatımız var. Bu gün Ali Məktəblə tanışlıq zamanı, burada yaradılan şərait, maddi-texniki baza, müasir standartara cavab verən, zəruri avadanlıqlarla təchiz olunan laboratoriyalar, elmi-tədqiqat mərkəzləri, hətta funksional idman salonu da diqqətimizi çəkdi. Həqiqətən, belə sahəvi yüksək səviyyəli ali təhsil müəssisənin olması sektorun ümumi inkişafı üçün olduqca vacibdir”.
Departament rəhbəri Ali Məktəblə əlaqələrin genişləndirilməsinə, təmsil etdiyi şirkətə texniki səfərlərin təşkil edilməsinə hazır olduqlarını bildirib.
“Ali Məktəbiniz bizim nəhəng partnyorlarımızla tərəfdaşdır. Hesab edirəm ki, birgə əməkdaşlığımızın daha da intensivləşdirilməsi zəruridir”- deyə Y.Piktovnikov qeyd edib.
“LUKOYL” şirkəti Azərbaycanın akvatoriyasında - Xəzər dənizinin cənub-qərbində yerləşən "Şahdəniz" şelf qaz-kondensat yatağının hazırlamasında iştirak edir. 1995-ci ildən şirkət Azərbaycanda dünya standartlarına cavab verən benzindoldurma stansiyası komplekslərinin şəxsi satış şəbəkəsini genişləndirir.

A meeting with a delegation from the company LUKOIL was held at the Baku Higher Oil School (BHOS).
The meeting was attended by Head of Organizational Development & Career Management Department of LUKOIL Yuri Piktovnikov, Asset Manager of LUKOIL Vitaly Kuznetsov and Director of LUKOIL-Azerbaijan CJSC Aydar Abdullin.
During a familiarization tour of the BHOS campus, the guests were given detailed information about the classrooms, multifunctional laboratories, library, conference room and the gymnasium of the school.
Speaking at the meeting on behalf of Baku Higher Oil School, Dean of Engineering Department of BHOS Zafar Gurbanov greeted the guests on behalf of Rector of Baku Higher Oil School Elmar Gasimov.
He expressed satisfaction with the cooperation with LUKOIL, which is one of the leading companies in the oil and gas sector not only in the Caucasus region, but throughout the world, and which is headed by our compatriot.
Zafar Gurbanov noted that the Baku Higher Oil School, which trains highly qualified English-speaking engineers for the oil and gas sector, has established partnerships in this area with local, multinational and international companies.
He stressed that students not only undergo practical training in these companies, but also make a career in them.
“We are interested in close cooperation with such a multinational company as LUKOIL. We would really like our students to undergo practical training at LUKOIL, and our graduates to work in this company. In addition, LUKOIL can use the potential of BHOS scientists for conducting joint research activities. Also, LUKOIL’s specialists can organize practical trainings at the Baku Higher Oil School,” Zafar Gurbanov added.
Speaking at the meeting, Head of Organizational Development & Career Management Department of LUKOIL Yuri Piktovnikov noted that LUKOIL have been operating in Azerbaijan since 1994, and that the company implemented its first international project in one of the largest fields in the Azerbaijan sector of the Caspian basin – “Azeri-Chirag-Gunashli”.
“LUKOIL was the first of the largest Russian business entities to start working in Azerbaijan. Our company is cooperating actively with SOCAR, and in the future, using the successful experience of Baku Higher Oil School, a higher educational institution will also be created on the basis of LUKOIL. We have sufficient information about the Baku Higher Oil School.
Today, during the familiarization tour of BHOS, our interest was captured by the conditions created there, the material and technical base, laboratories equipped with modern equipment, research centers and even the functional sports hall. Indeed, the sectorial higher education institution of such a high level plays an important role in the overall development of the sector,” Yuri Piktovnikov said.
He stressed that the company LUKOIL is ready to further expand cooperation with the Baku Higher Oil School and to organize technical trips to LUKOIL.
“BHOS is cooperating with our major partners. I think that it is necessary to further intensify our joint cooperation,” he added.
LUKOIL is involved in the development of Shah Deniz offshore gas condensate field located in the water area of Azerbaijan in the south-west of the Caspian Sea. Since 1995, LUKOIL has also been developing its own distribution network of filling stations in Azerbaijan, which meet international standards.