Bakı Ali Neft Məktəbinin tələbələri CanSat Azərbaycan 2019 müsabiqəsində 2-ci yerin qalibi olub
"Azərkosmos" və Azərbaycan Respublikası Təhsil Nazirliyinin birgə təşkilatçılığı ilə Azərbaycanda növbəti dəfə tələbələr arasında keçirilən “CanSat Azərbaycan 2019” model peyk müsabiqəsinin final mərhələsinin nəticələri açıqlanıb.
Müsabiqədə iştirak etmiş komandalar final mərhələdə “Peyk modellərinin uçuş sonrası hesabatı”nı təqdim edib. Komandalar yerli və beynəlxalq üzvlərdən ibarət münsiflər heyəti tərəfindən müsabiqənin meyarlarına uyğun olaraq qiymətləndirilib.
Qiymətləndirmənin yekununa əsasən 2-ci yerin qalibi Bakı Ali Neft Məktəbinin “Can of Duty” komandası olub. Ali Məktəbi müsabiqədə həmin komandanın üzvləri, Proseslərin avtomatlaşdırılması mühəndisiyi ixtisasının III kurs tələbəsi Fərid Həmidov, IV kurs tələbələri Rüstəm Həsənov, Mirəkrəm Ağalarov və Hüseyn Nəcəfov təmsil edib.
“Cansat Azərbaycan 2019” model peyk müsabiqəsi bu ilin yanvar ayından etibarən elan edilib və müsabiqədə ölkənin 15 universitetindən 38 komanda qeydiyyatdan keçib.
Artıq ikinci ildir ki baş tutan “CanSat Azərbaycan” müsabiqəsinin keçirilməsi ölkə gənclərinin kosmik texnologiyalar sahəsinə marağının artırılmasına xidmət edir, eləcə də, müsabiqə qaliblərinə gələcəkdə Azərbaycanı bu cür beynəlxalq yarışlarda layiqincə təmsil etmək imkanı verir.

Students of Baku Higher Oil School take second place in CanSat Azerbaijan 2019 competition
The winners of the final stage of the next student satellite model competition “CanSat Azerbaijan 2019”, jointly organized in Azerbaijan by Azerkosmos and the Ministry of Education of the Republic of Azerbaijan, have been announced.
During the final stage, the teams participating in the competition presented “Report on the flights of satellite models”.
The teams were evaluated by a jury composed of local and international members in accordance with the criteria of the competition.
According to the evaluation results, the team “Can of Duty” of the Baku Higher Oil School became the winner of the 2nd place.
The School was represented at the competition by members of this team - a 3rd year student of the Process Automation Engineering Department Farid Gamidov, 4th year students Rustam Hasanov, Mirakram Agalarov and Gusein Najafov.
The satellite model competition “CanSat Azerbaijan 2019” was announced in January this year. 38 teams from 15 universities of the country registered for the competition.
The competition “CanSat Azerbaijan”, which has been held for the second year, serves to increase the interest of the country's youth in the field of space technology. It also gives competition winners the opportunity to properly represent Azerbaijan in similar international competitions in the future.