Nigeriyalı gənclər Bakı Ali Neft Məktəbində təhsil alacaq
Bakı Ali Neft Məktəbinin (BANM) BMT-nin Təlim və Tədqiqat İnstitutu (UNİTAR) ilə təhsil sahəsində əməkdaşlığı nəticəsində yeddi Nigeriyalı gənc 2019-2023 tədris illəri müddətində BANM-də neft-qaz mühəndisliyi ixtisası üzrə bakalavr təhsili alacaq. Tələbələrin təhsili “Nigeriyanın neft və qaz sənayesində kadr potensialının gücləndirilməsi” layihəsi çərçivəsində BMT-nin ayırdığı təqaüdlər hesabına həyata keçirilir. Bu haqda Ali Məktəbin rektoru Elmar Qasımovun BMT-nin Təlim və Tədqiqat İnstitutunun  icraçı direktoru, BMT-nin Baş katibinin müavini cənab Nixil Set və Azərbaycan Respublikasının Cenevrədəki BMT bölməsində və digər beynəlxalq təşkilatlar yanında daimi nümayəndəsi, səfir Vaqif Sadıqov ilə görüşü zamanı müzakirə olunub.
Cənab Nixil Set BANM-lə əməkdaşlıqdan məmnun olduğunu, BANM-in mühəndislik təhsili sahəsində qabaqcıl olduğunu bildirib. O qeyd edib ki, BANM-in mühəndislik sahəsindəki keyfiyyətli təhsili, yüksək səviyyəli professor-müəllim heyəti, xarici şirkətlərdəki istehsalat təcrübələri və müxtəlif təcrübə proqramları Nigeriyalı tələbələrin peşəkar mütəxəssis kimi formalaşmasında önəmli rol oynayacaq. Daha sonra Cənab Set Keniya və Tanzaniya kimi neft-qazla zəngin ölkələrə diqqəti çəkərək həmin ölkələrdən olan gənclərin BANM-də təhsil alması təşəbbüsü ilə çıxış edib və  təhsil perspektivlərini Ali Məktəbin kollektivi ilə müzakirə edib.
Təşəbbüsü yüksək qiymətləndirən rektor Elmar Qasımov, dövlətin BMT-nin müxtəlif sosial layihələrini dəstəklədiyini bildirərək bu istiqamətdə əməkdaşlıq etməyə hazır olduğunu bildirib. Rektor neft-qaz sahəsində Heriot-Vatt Universitetinin tədris proqramlarını tətbiq edən BANM-ın burada təhsil alan tələbələri sektorun aparıcı şirkətlərində yüksək istehsalat təcrübəsi ilə də təmin etdiyini vurğulayıb. Ali Məktəbin kampusunda yaşayış yerlərinin və idman-sağlamlıq kompleksinin xarici tələbələr üçün daha əlverişli şərait vəd etdiyini bildirən rektor, bugünki dünya standartlarına cavab verən BANM-in dünyanın istənilən ölkəsindən tələbələri qəbul etməyə hazır olduğunu deyib.
Azərbaycan Respublikasının Cenevrədəki BMT bölməsində və digər beynəlxalq təşkilatlar yanında daimi nümayəndəsi cənab Vaqif Sadıqov isə layihənin BANM-in timsalında həm Azərbaycan üçün, eyni zamanda iştirakçı ölkələr də daxil olmaqla BMT-nin Təlim və Tədqiqat İnstitutu üçün böyük əhəmiyyətə malik olduğunu qeyd edib. Eyni zamanda o, Azərbaycanın gələcəkdə təhsil sahəsində xarici tələbələr üçün təqaüdlərin artırılması ideyasına diqqət çəkərək bunun strateji cəhətdən ölkə üçün vacibliyini vurğulayıb.
Daha sonra proqramın detallarını müzakirə edən tərəflər arasında ümumi razılıq əldə edilib.
Görüşün sonunda qonaqlarla xatirə fotosu çəkilib.
Nigeriyalı tələbələrin  təhsili BANM-in BMT-nin Təlim və Tədqiqat İnstitutu (UNİTAR) ilə imzaladığı Memorandum əsasında həyata keçirilir. Memorandumun əsas məqsədi Nigeriyadan tələbələrin Azərbaycanda “Neft-qaz mühəndisliyi” ixtisası üzrə təhsil alması və Nigeriyanın neft sektoru üçün yararlı mütəxəssis kimi yetişdirilməsini təmin etməkdən ibarətdir. Anlaşma memorandumunun şərtlərinə əsasən BANM və UNITAR arasında eyni zamanda görüşlərin və seminarların təşkil olunması, birgə layihələrin reallaşdırılması, qarşılıqlı maraq dairəsində olan sahələrin birgə öyrənilməsi, mütəxəssislərin təmin olunması və hər iki tərəfin razılığı ilə nəzərdə tutulmuş digər fəaliyyətlərin həyata keçirilməsi nəzərdə tutulur.

Based on the collaboration between Baku Higher Oil School (BHOS) and United Nations Institute for Training and Research (UNITAR) seven Nigerian students will study Petroleum Engineering at BHOS during the academic years 2019/2023. The studies of the students will be covered by the UN scholarship allocated within the framework of Capacity Building in Nigeria’s Oil and Gas Sector Project, which was discussed by Elmar Gasimov, Rector of BHOS during his meeting with Mr. Nikhil Seth, Executive Director of UNITAR and Vagif Sagidov, Ambassador, Permanent Representative of Azerbaijan to the UN Office and Other International Organizations in Geneva.
Mr. Seth expressed his contentment with the collaboration with BHOS, the school which he considered to be a leading one among the higher education institutions offering engineering programmes. He noted that the quality of education the School offers as well as its highly qualified faculty and the internship opportunities provided for students by the partner international companies will play a significant role for developing the Nigerian students as future professionals. Forwarding the initiative of involving students from the oil-rich countries such as Kenya and Tanzania Mr. Seth discussed the educational perspectives of such an initiative with the School management.
Mr. Gasimov highly welcomed the initiative and underlined that Azerbaijani government supports various social projects implemented by UN and that BHOS is committed to collaborate in this initiative. The Rector noted that apart from offering the curriculum of Heriot-Watt University, the School also provides internship opportunities for its students at the leading companies in the sector. Adding that the dormitory and sports complexes available at the campus offer quite favourable conditions for the students based on international standards, BHOS can afford admitting international students from any country of the world.
Vagif Sagidov, Ambassador, Permanent Representative of Azerbaijan to the UN Office and Other International Organizations in Geneva, said that this Project implemented by BHOS has a great significance for both Azerbaijan and UNITAR including the participating countries. He also drew attention to the idea of increasing the number of scholarships to be awarded to international students underlying its importance from a strategic viewpoint.
After discussing the programme details, the Parties reached an agreement and took a group photo.
The Nigerian students will study at BHOS based on the provisions of the MOU signed between the School and UNITAR. The objective of the MOU is to provide study opportunities for the Nigerian students in Petroleum Engineering programme while fostering their development as experts for the benefit of Nigeria’s oil sector. The provisions of the MOU also envisage implementation of joint projects, organization of seminars and workshops as well as analysis of the areas of mutual interest and other joint initiatives.