Bakı Ali Neft Məktəbi ilk Dayanıqlı İnkişaf Hesabatını ictimaiyyətə təqdim etdi
Bakı Ali Neft Məktəbi (BANM) ilk Dayanıqlı İnkişaf Hesabatını ictimaiyyətə təqdim etdi. BANM Azərbaycanda bu hesabatı hazırlamış ilk ali təhsil müəssisəsidir. Hesabatın təqdimetmə mərasimində SOCAR-ın iqtisadi məsələlər üzrə vitse-prezidenti Süleyman Qasımov, Azərbaycan Respublikası İqtisadiyyat Nazirliyinin Dayanıqlı İnkişaf və sosial siyasət şöbəsinin müdiri Hüseyn Hüseynov, EY şirkətinin İqlim Dəyişikliyi və Dayanıqlı İnkişaf xidmətləri üzrə Azərbaycan və Gürcüstandakı rəhbəri Günel Fərəcova, Azərbaycan Amerika Ticarət Palatası İctimai Birliyinin icraçı direktoru Natəvan Məmmədova və BANM-in professor-müəllim heyəti iştirak ediblər.
Qonaqları salamlayan BANM-in rektoru Elmar Qasımov bildirdi ki, hazırlanmış Dayanıqlı İnkişaf Hesabatının əsas məqsədi Ali Məktəbin iqtisadi, sosial və ekoloji sahələrdə fəaliyyətinin nəticələrini şəffaf bir şəkildə ictimaiyyətə açıqlamaqdır. Rektor qeyd etdi ki, hesabatda Dayanıqlı İnkişaf Məqsədlərinin BANM-in strategiyasına inteqrasiya olunması, Ali Məktəbin Dayanıqlı İnkişafa qarşı yanaşması əks olunub və təhsil, tədqiqat, təşkilati və əməliyyat sahələrində BANM-in dayanıqlı inkişafı da yer alıb. Elmar Qasımov vurğuladı ki, Ali Məktəbin dayanıqlı inkişafa olan yanaşması mərkəzləşdirilmiş və məqsədyönlü şəkildə həyata keçirilib və bu prosesdə yalnız BANM-in tələbələri və əməkdaşları deyil, həmçinin Ali Məktəbin partnyorluq və əməkdaşlıq etdiyi qurumların iştirakı da təşviq edilib.
SOCAR-ın iqtisadi məsələlər üzrə vitse-prezidenti Süleyman Qasımov bildirdi ki, Bakı Ali Neft Məktəbi Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin “neft kapitalının insan kapitalına çevrilməsi” strategiyasını artıq yeddi ildir ki, praktiki formada uğurla həyata keçirir. Onun sözlərinə görə, Ali Məktəbin rəhbərliyi və kollektivinin öz üzərində davamlı işləməyinin nəticəsidir ki, beynəlxalq aləmin tələb etdiyi Dayanıqlı İnkişaf Hesabatını ilk hazırlayan və ictimaiyyətə təqdim edən təhsil müəssisəsidir. Süleyman Qasımov keyfiyyətli və məzmunlu hesabata görə əziyyəti keçən hər kəsə təşəkkür etdi.
Azərbaycan Respublikası İqtisadiyyat Nazirliyinin Dayanıqlı İnkişaf və sosial siyasət şöbəsinin müdiri Hüseyn Hüseynov bildirdi ki, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin 2016-cı il oktyabrın 6-sında imzaladığı 1066 nömrəli fərmanı ilə Azərbaycan Respublikasının Dayanıqlı İnkişafı üzrə Milli Əlaqələndirmə Şurası yaradılıb və əsas məqsəd 2030-cu ilədək Azərbaycan üçün əhəmiyyət kəsb edən qlobal məqsəd və hədəflərə uyğun milli prioritetləri və onlara dair göstəriciləri müəyyən etmək, ölkədə sosial-iqtisadi sahələri əhatə edən dövlət proqramlarının və strategiyaların Dayanıqlı İnkişaf Məqsədləri ilə uzlaşdırılmasını təmin etmək və Dayanıqlı İnkişaf Məqsədlərinə nail olunması ilə əlaqədar illik hesabat hazırlamaqdan ibarətdir. O, BANM-in təqdim etdiyi hesabatın Azərbaycan Respublikasının Dayanıqlı İnkişaf Məqsədlərinə verilmiş bir töhfə olduğunu bildirdi.
EY şirkətinin İqlim Dəyişikliyi və Dayanıqlı İnkişaf xidmətləri üzrə Azərbaycan və Gürcüstandakı rəhbəri Günel Fərəcova dayanıqlı inkişaf anlayışına konseptdən daha çox dəyər kimi baxmağın vacibliyini vurğuladı və bildirdi ki, hər şeyin kökündə təhsil dayanır. O, xüsusilə təhsil müəssisələrinin dayanıqlı inkişaf anlayışına dəyər kimi yanaşmağın və bunu gələcəyin mütəxəssislərinə tələbə ikən aşılamağın vacib olduğunu qeyd etdi. Günel Fərəcova Bakı Ali Neft Məktəbinin rəhbərliyini və kollektivini korporativ məsuliyyət anlayışını ciddi qəbul edib Dayanıqlı İnkişaf Hesabatını ictimaiyyətə təqdim elədiyinə görə təbrik etdi və Ali Məktəbin digər təhsil müəssisələrinə nümunə olduğuna görə təşəkkür etdi.
Azərbaycan Amerika Ticarət Palatası İctimai Birliyinin icraçı direktoru Natəvan Məmmədova hesabatın dolğunluğunu və məzmununu yüksək qiymətləndirdi və hesabatı ali təhsil müəssisələri və şirkətlər üçün nümunəvi hesab etdi.
Sonda BANM-in proqram meneceri Nərgiz Tarverdiyeva Ali Məktəbin Dayanıqlı İnkişaf strategiyası haqqında hazırlanmış qısa təqdimatla çıxış edərək hesabatda yer almış təhsil, ekoloji təsir, imkanlar və çıxışlar, məsuliyyətlilik və şəffaflıq, maddi imkanlar, partnyorlar və cəmiyyət, sağlamlıq, rifah və təhlükəsizlik, iş yeri, yenilik və tədqiqat kimi dayanıqlı inkişaf mövzularından bəhs etdi.
Ali Məktəbin Dayanıqlı İnkişaf Hesabatı beynəlxalq Qlobal Hesabatlılıq Təşəbbüsünün (GRI) standartlarına uyğun hazırlanıb. Hesabatdakı məlumatların düzgünlüyünə “EY Azərbaycan” şirkəti tərəfindən müsbət rəy verilib və təsdiq olunub. Bu hesabat Ali Məktəbin korporativ məsuliyyətinin göstəricisi və onun fəaliyyətinin dünya standartlarına uyğun təşkil olunmasının sübutudur. Ali Məktəb bu hesabatı hər iki ildən bir hazırlamağı öz öhdəliyinə götürüb və digər müəssisələri də Dayanıqlı İnkişaf üzrə Hesabat hazırlamağa çağırır.

Baku Higher Oil School (BHOS) made a public presentation of its first Sustainability Report. BHOS is the first higher education institution to develop this report. The launch was attended by SOCAR Vice President for Economic Issues Suleyman Gasimov, Head of the Department of Sustainable Development and Social Policy within the Ministry of Economy of the Republic of Azerbaijan Huseyn Huseynov, Head of Climate Change and Sustainable Development services of EY in Azerbaijan and Georgia Gunel Farajova, Executive Director of AmCham Natavan Mamedova as well as BHOS academic and teaching staff.
While welcoming the guests, BHOS Rector Elmar Gasimov informed that the Sustainability Report pursued the objective to make public, in a transparent way, the accomplishments of the Higher School achieved in its support for economic, social and environmental areas. The Rector pointed out that the report captures integration of the Sustainable Development Goals (SDGs) into the BHOS strategy, reflects approaches applied by BHOS towards sustainable development, and illustrates sustainability of BHOS in the education, research, organizational and operations areas. Elmar Gasimov stressed that the Higher School’s approach towards sustainability is centralised and resolute, and the process does not only engage the BHOS students and staff, but also includes advocacy for participation of the Higher School’s partnering and cooperating institutions.
SOCAR Vice President for Economic Issues Suleyman Gasimov mentioned that, over the past seven years, Baku Higher Oil School has been successfully implementing the strategy of the President of the Republic of Azerbaijan Mr. Ilham Aliyev to convert oil capital into human capital. He informed that the continuous aspiration for excellence pursued by the Higher School’s senior management and staff has led to its becoming the first education institution to prepare and make public the internationally required reporting on sustainable development. Suleyman Gasimov thanked everyone who contributed to the production of a high quality and substantial report.
Head of the Department of Sustainable Development and Social Policy within the Ministry of Economy of the Republic of Azerbaijan Huseyn Huseynov informed that, in pursuance of the Decree No. 1066 signed by the President of the Republic of Azerbaijan Mr. Ilham Aliyev on 6 October 2016, the National Coordination Council for Sustainable Development was established to primarily identify essential for Azerbaijan national priorities and corresponding indicators by 2030 which are aligned with the global goals and targets, ensure the alignment of national long-term programmes and strategies with the Sustainable Development Goals, and produce annual reports on the progress towards the SDGs. He said that the report developed by BHOS serves as a contribution of the Republic of Azerbaijan to the Sustainable Development Goals.
Head of Climate Change and Sustainable Development services of EY in Azerbaijan and Georgia Gunel Farajova underscored the importance of considering sustainable development not only as a mere concept, but rather as a value, and pointed out the universal role of education. She particularly stressed the significance of the education institutions’ value-based approach to sustainable development and transferring it to the students who will evolve into the next generation of qualified specialists. Gunel Farajova congratulated the Higher School’s senior management and staff on launching the Sustainability Report, noting that they all are taking the issue of corporate responsibility seriously, and thanked the Higher School for playing a role model for other education institutions.
Executive Director of AmCham Natavan Mamedova appreciated the pithy and substantial report and underlined its exemplary role for the higher education institutions and companies.
The launch was concluded by a brief presentation made by BHOS Programme Manager Nargiz Tarverdiyeva concerning the Higher School’s strategy for sustainable development, highlighting various sustainability themes addressed in the report such as education, environmental impact, opportunities and access, accountability and transparency, financial capability, partners and society, health, wellbeing and safety, workspace, innovation and research.
The Sustainability Report produced by the Higher School meets the Global Reporting Initiative (GRI) standards. The accuracy of the report was positively assessed and validated by EY Azerbaijan. This report indicates the Higher School’s compliance with the requirements of corporate responsibility and proves that its operations meet international standards. The Higher School is committed to producing this report on a biannual basis and encourages other institutions to develop their sustainability reports.