“Azərkosmos” ASC və “Social Innovation Lab (Sil.)” innovasiya mərkəzi tərəfindən həyata keçirilən “NewSpace” Biznes Akselerator Proqramının Final mərhələsi (Demo Day) keçirilib.
Bakı Ali Neft Məktəbinin dosenti Əmir Rza Vəxşurinin elmi rəhbərliyi ilə tələbələrdən Elmar Əsgərzadə, Aleksandr Oborovskiy, Murad Rəhimov və Hüseyn Əliyevin yaratdığı ThermoNorth startupı özlərinin “SolarPCM” layihəsi ilə 2-ci yerin qalibi olaraq 5000 AZN məbləğində toxum investisiya əldə ediblər.
Startap ekosistemi tərəfindən maraqla qarşılanan proqrama 5 ölkədən ümumilikdə 40 müraciət edilib. Onların arasından seçilən ən potensiallı 10 startap layihəsi proqrama qəbul olunub. Bu ilin yanvar-may aylarını əhatə edən “Akselerasiya” dövründə onlara proqramın təşkilatçıları tərəfindən peyk təsvirləri, iş ofisi, texniki və biznes təlimlər, ekspert, mentor və s. dəstək göstərilib.
Bunlarla yanaşı, qaliblər “Azərkosmos” ilə birlikdə beynəlxalq texnologiya-innovasiya sərgi və konfranslarında iştirak edərək öz məhsullarını xarici bazara təqdim etmək imkanı əldə edəcəklər.
“NewSpace” Biznes Akselerator Proqramının əsas məqsədi kosmik xidmətlər və yaxın sahələrdə innovativ startap layihə və məhsullarının aşkar edilməsi, onların inkişafı və bazara çıxışının asanlaşdırılmasına dəstək göstərilməsidir.

BHOSs start-up project won second place in the NewSpace Business Accelerator Programme
Azercosmos and Social Innovation Lab (Sil.) hold a final stage (a DemoDay) of the NewSpace Business Accelerator Programme.
Students Elmar Askerzade, Alexander Oborovskiy, Murad Ragimov, and Huseyn Aliyev won second place and received seed investment amounting to 5,000AZN, following presentation of their SolarPCM project, as part of ThermoNorth start-up, which was developed  under the guidance of Associate Professor of Baku Higher Oil School Amir Reza Vakhshouri.
Forty applications were received from five countries within the acceleration programme, which was well accepted by the start-up ecosystem. Out of them, the most appealing ten start-up project ideas were selected. During the Acceleration period from January to May 2019, the programme organizers offered a wide range of support in learning the essentials in the areas of satellite observation, workspace, technical and business training, and receiving an expert, mentor and other assistance.
At the same time, the winners will benefit from the opportunity to participate, jointly with Azercosmos, in the international techno-innovative exhibitions and conferences to offer their ideas to the international network.
The objective pursued by NewSpace Business Acceleration Programme is to help identify innovative early stage space and relating industries start-up ideas and products, build them into a sustainable business model, and access the market.