Bakı Ali Neft Məktəbinin məzunları iş tapmaqda liderdir
Tanınmış dünya universitetlərinin təcrübəsinə əsaslanaraq tədris proqramında ən son texnoloji nailiyyətləri tətbiq edən Bakı Ali Neft Məktəbi (BANM) keçən il ikinci buraxılış məzunlarını yola saldı. 2018-ci ildə Ali məktəbdən “Neft-qaz mühəndisliyi” ixtisası üzrə 35 nəfər, “Proseslərin avtomatlaşdırılması mühəndisliyi” ixtisası üzrə 16 nəfər və “Kimya mühəndisliyi” ixtisası üzrə 41 nəfər olmaqla cəmi 92 nəfər məzun oldu.
Dünyada tətbiq olunan beynəlxalq standartların tələbləri səviyyəsində tədris prosesini həyata keçirən Ali məktəbin məzunları enerji sektorunda fəaliyyət göstərən şirkətlərə işə düzəlməkdə çətinlik çəkmirlər. BANM-da təhsil alan tələbələr hər il tədris proqramlarının bir hissəsi kimi həmin şirkətlərin əksəriyyətində istehsalat təcrübə proqramları keçirlər ki, bu da məzun olmalarına qədər həm şirkətlərin onları, həm də tələbələrin şirkətləri yaxından tanımasına real imkan yaradır.
Bundan başqa, enerji sektorunun nüfuzlu şirkətləri ilə sıx əməkdaşlıq və dostluq münasibətləri quran BANM-da həmin şirkətlərin rəhbər şəxsləri, menecerləri tədris müddəti ərzində mütəmadi olaraq tələbələrə master-klasslar, təlim və seminarlar keçir. Bu da tələbələrin həmin şirkətlərin fəaliyyətinə maraq göstərməsinə, gələcəkdə özlərini həmin şirkətlərin əməkdaşı kimi görməsinə imkan yaradır.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin “Biz neft kapitalını insan kapitalına çevirməliyik” siyasətini əldə rəhbər tutaraq fəaliyyət göstərən Ali məktəbin məzunlarının əksəriyyəti artıq aparıcı şirkət və müəssisələrdə işləməyə başlayıb. Məzunlar arasında ixtisasları üzrə işləyən və eyni zamanda təhsilini davam etdirənlər var.
Məzunların məşğuliyyəti haqqında geniş məlumatı özündə əks etdirən “Məzunlarımız haradadır?” adlı jurnalın nəşri Ali məktəbdə ənənə halına çevrilib. BANM-ın eyni adlı jurnalının 2018-ci il məzunlarına həsr olunmuş 2-ci buraxılışı ictimaiyyətə təqdim olunub.
Mühəndislik ixtisasları üzrə beynəlxalq səviyyədə qəbul edilən BANM-ın məzunlarının çalışdığı müəssisələr üzrə statistika aşağıdakı kimidir:
| Şirkət/Təşkilat | Ümumi say |
| SOCAR | 28 |
| BAKI ALİ NEFT MƏKTƏBİ | 6 |
| BP | 6 |
| PETKİM (TÜRKİYƏ) | 4 |
| SCHLUMBERGER | 3 |
| MAİRE TECNİMONT | 3 |
| GİLAN HOLDİNG | 3 |
| SAİPEM | 3 |
| BAKER&HUGES a GE Company | 2 |
| PAŞA BANK | 2 |
| SOCAR POLYMER | 2 |
| SOCAR KBR | 2 |
| “ÜMİD BABƏK” Əməliyyat Şirkəti | 1 |
| SOCAR DALĞIC | 1 |
| SOCAR AQS | 1 |
| EMERSON | 1 |
| SOCAR FOSTER WHEELER | 1 |
| WorleyParsons | 1 |
| USE Study Group | 1 |
| CƏMİ | 71 nəfər |
Təhsilini davam etdirməyi qərara almış məzunlar öz təhsillərini Azərbaycanın, eləcə də dünyanın nüfuzlu universitetlərində magistratura pilləsində davam etdirir. Onların ali məktəblər və ölkələr üzrə statistikasını aşağıdakı cədvəldə təqdim edirik:
| Universitet | Ölkə | Say |
| Bakı Ali Neft Məktəbi | Azərbaycan | 15 nəfər |
| Budapeşt Texnologiya və İqtisadiyyat Universiteti | Macarıstan | 4 nəfər |
| Luiziana Universiteti | ABŞ | 2 nəfər |
| Norveç Elm və Texnologiya Universiteti | Norveç | 2 nəfər |
| Milan Politexnik Universiteti | İtaliya | 2 nəfər |
| Pusan Dövlət Universiteti | Cənubi Koreya | 1 nəfər |
| Münxen Texniki Universiteti | Almaniya | 1 nəfər |
| Otto von Guericke Magdeburg Universiteti | Almaniya | 1 nəfər |
| Dortmund Texniki Universiteti | Almaniya | 1 nəfər |
| Ondokuz Mayıs Universiteti | Türkiyə | 1 nəfər |
| CƏMİ | 30 nəfər |
Qeyd edək ki, Bakı Ali Neft Məktəbinin əsas məqsədi neft-qaz, kimya və proseslərin avtomatlaşdırılması mühəndisliyi üzrə mühəndislik, texnologiya və dizayn kimi sahələrdə peşəkar ingilis dili bilikləri və bacarıqları olan yeni nəsil mühəndis kadrları hazırlamaqdır.

Graduates of Baku Higher Oil School are leading in their employability
While applying technological advances in the educational programmes, based on the experience gained by the world-known universities, Baku Higher Oil School (BHOS) held the second graduation ceremony last year. A total of 92 students graduated from BHOS in 2018, including 35 students specialised in Petroleum Engineering, 16 students specialised in Process Automation, and 41 students specialised in Chemical Engineering.
The Higher School offers a learning process, which meets international standards, and its graduates face no challenges in enjoying benefits of a career in the energy industry. Every year, as part of the learning process, BHOS students take an internship offered by the energy companies, which creates a brilliant opportunity for the companies to test out the students as potential employees and, at the same time, for the students to learn more about the companies and have a work experience placement prior to their graduation.
Apart from that, BHOS builds strong partnership relations and friendship with the leading companies in the energy sector and regularly engages these companies’ senior executives and management to offer master classes, various training sessions and workshops throughout the entire learning process. This helps students in spurring their interest to the companies’ values and operations and feeling highly motivated to join company’s staff.
Guided by the call of the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev for converting oil capital into human capital, the Higher School is led by the aspiration to help students in their employability, and a majority of its graduates commenced their work experience in the leading companies and enterprises. Our graduates also include those who combine work with studies, pursuing further education.
As part of its tradition, the Higher School publishes ‘Alumni Whereabouts’, a snapshot of the employment accomplishments achieved by its graduates. BHOS has presented a publication under the same title, which is dedicated to the 2018 graduates (the second graduation).
Given below is a data breakdown for the enterprises where the fresh BHOS graduates who are recognised as engineers at the international level:
| Company/Organisation | Total number |
| SOCAR | 28 |
| BAKU HIGHER OIL SCHOOL | 6 |
| BP | 6 |
| PETKIM (TURKEY) | 4 |
| SCHLUMBERGER | 3 |
| MAIRE TECNIMONT | 3 |
| GILAN HOLDING | 3 |
| SAIPEM | 3 |
| BAKER & HUGES a GE Company | 2 |
| PASHA BANK | 2 |
| SOCAR POLYMER | 2 |
| SOCAR KBR | 2 |
| Umid Babek Operating Company (UBOC) | 1 |
| SOCAR-Dalgidj LLC | 1 |
| SOCAR AQS | 1 |
| EMERSON | 1 |
| SOCAR FOSTER WHEELER | 1 |
| WorleyParsons | 1 |
| USE Study Group | 1 |
| TOTAL | 71 persons |
Those graduates who decided to continue their education are pursuing the Master’s degree in the well-known universities in Azerbaijan or overseas. Please find below a data breakdown for the universities and countries:
| University | Country | Quantity |
| Baku Higher Oil School | Azerbaijan | 15 persons |
| Budapest University of Technology and Economics | Hungary | 4 persons |
| Louisiana State University | USA | 2 persons |
| Norwegian University of Science and Technology | Norway | 2 persons |
| Polytechnic University of Milan | Italy | 2 persons |
| Pusan National University | South Korea | 1 person |
| Technical University of Munich | Germany | 1 person |
| Otto von Guericke University Magdeburg | Germany | 1 person |
| Technical University of Dortmund | Germany | 1 person |
| Ondokuz Mayıs University | Turkey | 1 person |
| TOTAL | 30 persons |
It should be mentioned that Baku Higher Oil School pursues a fundamental objective to nurture a new generation of qualified engineers who are fluent in English and distinguished by deep knowledge and skills in the areas of engineering, technology and project (conceptual) design in petroleum and chemical engineering and process automation.