Bakı Ali Neft Məktəbinin tələbələri ekoloji könüllülük ideyasına qoşulacaq
Bakı Ali Neft Məktəbinin (BANM) tələbələrinin Azərbaycan Respublikası Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyinin əməkdaşları ilə görüşü keçirilib. Görüşdə ekologiya, ətraf mühitin qorunması, ekoloji könüllülük və tələbələrlə əməkdaşlıq məsələləri müzakirə olunub.
BANM-in rektoru Elmar Qasımov tələbələri və Nazirliyin əməkdaşlarını salamlayaraq deyib ki, ekologiya məsələləri davamlı formada diqqətdə saxlanılır, ekologiya sahəsində Ali Məktəbdə mütəmadi olaraq maarifləndirici tədbirlər həyata keçirilir.
Rektor eyni zamanda dünyada gedən plastiklərlə mübarizə strategiyası haqqında bölüşərək bildirib ki, plastik məhsullar ekoloji balansın pozulmasına gətirib çıxarır, Həmçinin o, neft-qaz, kimya sahələrinin ətraf mühiti yetərincə çirkləndirdiyini də vurğulayaraq bildirib ki, təbiəti, ətraf mühiti qorumaq, ekoloji problemlərə həssaslıq özəlliklə gələcəyin mühəndislərinin diqqətində olmalıdır.
Ekologiya və Təbii Sərvətlər nazirinin müavini Novruz Quliyev nazirliyin ekologiya sahəsində gördüyü işlərdən danışıb. O bildirib ki, Nazirliyin gündəmində duran əsas məsələlərdən biri ekoloji könüllülük ideyasıdır və bununçün müxtəlif universitetlərin tələbələriylə görüşlər planlanıb. Onun sözlərinə görə, tələbələr gənc və aparıcı qüvvədir, bu ideyanın yayılmasında onların rolu danılmazdır.
Novruz Quliyev deyib ki, Nazirliyin həyata keçirəcəyi ekoloji könüllülük tədbirlərilə əlaqədar olaraq müxtəlif dövlət qoruqlarına, meşələrə turlar təşkil ediləcək, yaşıllıqların, ətraf mühitin tullantılardan təmizlənməsi sahəsində işlər görüləcək. O deyib ki, bütün bu tədbirlərdə bütün universitet tələbələrini, xüsusilə BANM tələbələrini aktiv görmək istəyir. Görüşün sonunda nazir müavini tələbəri əməkdaşlığa çağırıb.

Baku Higher Oil School (BHOS) students met with the representatives of the Ministry of Ecology and Natural Resources of the Republic of Azerbaijan and discussed a range of issues pertaining to ecology, environment protection, environmental volunteering and cooperation with students.
BHOS Rector Elmar Gasimov welcomed students and the Ministry representatives and pointed out that environment issues are always considered and awareness oriented events are continuously hosted by the Higher School.
Rector mentioned the current worldwide anti-plastic campaign and stressed that plastic products lead to an environmental misbalance and, while particularly emphasizing that petroleum and chemical industry is excessively causing detrimental effects on the environment, encouraged the perspective engineers to protect ecology and seriously consider the industry’s environmental dimensions.
Deputy Minister of Ecology and Natural Resources Novruz Guliyev informed students about the scope of activities carried out by the ministry in the area of ecology. Given the priority of launching an environmental volunteering initiative, the ministry intends to convene a series of meetings with students from various universities. He pointed out that students are a young and leading power and their role in raising awareness about the volunteering initiative is evident.
While wrapping up the meeting, Novruz Guliyev informed about the events planned for engaging environmental volunteers, which include various trips to national (protection) parks and forests, and environmental clean-up tours. He addressed students by expressing his hope for an active participation of students from all universities, particularly from BHOS, in the upcoming undertakings, and called for cooperation.