Bakı Ali Neft Məktəbində Layihə İdarəetmə Məktəbinin Məzun Günü keçirildi
Bakı Ali Neft Məktəbinin (BANM) və Böyük Britaniyanın “TwentyEighty Strategy Execution” (“STRATEX”) şirkətinin birgə təşkilatçılığı ilə Layihə İdarəetmə Məktəbinin (SPM) Məzun Günü keçirildi. Təlim proqramı ABŞ-ın Corc Vaşinqton Universitetinin magistr proqramına əsaslanıb.
Tədbirdə SOCAR və BP şirkətlərinin rəhbər şəxsləri və digər qonaqlar iştirak ediblər. Layihə İdarəetmə Məktəbini bu dəfə 13 müəssisənin 46 mütəxəssisi bitirib. Məzunlar arasında SOCAR, BP, BANM, Azersu ASC, Azeriqaz İB, Cənub Qaz Dəhlizi QSC, “SOCAR Waste Management Complex” MMC, KCADeutag, AKELİK Group ASC, AzerTurk Bank, AzerTelecom LLC, Expro Eurasia və Prokon LLC kimi şirkətlərin rəhbər işçiləri və məsul əməkdaşları var.
Ali Məktəbin rektoru Elmar Qasımov Layihə İdarəetmə Məktəbinin məzunlarını proqramı uğurla başa vurmaları münasibətilə təbrik edərək bildirib ki, artıq üçüncü ildir BANM-da reallaşdırılan Layihə İdarəetmə Məktəbinin məzunlarından bir çoxu proqramı bitirdikdən sonra karyeralarında mühüm irəliləyişlər əldə ediblər.
Tədbirdə çıxış edən “Azərsu” ASC-nin sədrinin birinci müavini Teyyub Cabbarov SPM məzunlarını təbrik edərək bildirib ki, burada qazandıqları bilik və bacarıqlar onların gələcək karyera yüksəlişində əhəmiyyətli rol oynayacaq.
BP-nin Azərbaycan, Gürcüstan və Türkiyə regionu üzrə vitse-prezidenti Bəxtiyar Aslanbəyli məzunları ürəkdən təbrik edib. O Layihə İdarəetmə Məktəbinin onların professional karyeralarına böyük töhfə olduğunu və burada əldə etdikləri yeni biliklərin peşəkarlıqlarının yüksəlməsinə ciddi praktiki töhfələr verəcəyini bildirib.
Tədbirdə çıxış edən SOCAR-ın Insan Resursları Departamentinin rəisi Asif Bəkirli bildirib ki, BANM-in beynəlxalq tədris proqramları əsasında həyata keçirdiyi təlim proqramlarını hər zaman faydalı hesab edib. O vurğulayıb ki, BANM-in Layihə İdarəetmə Məktəbinin təlim proqramında SOCAR-ın 80-ə yaxın əməkdaşı iştirak edib. A. Bəkirli bütün yeni məzunlara uğurlar arzulayıb və onların qazandıqları yeni biliklərin faydalı olacağını bildirib.
Heriot-Vatt Universitetinin professoru Qrem Vayt BANM ilə Heriot Vatt universitetinin əməkdaşlığından danışaraq, BANM-in ən etibarlı tərəfdaşlarından biri olduğunu vurğulayıb. SPM-in çox maraqlı layihə olduğunu qeyd edən professor gələcəkdə bu cür faydalı layihənin davamlı olacağının əhəmiyyətindən danışıb.
Çıxış edən məzunlar təlim müddətində yaradılan şəraitə görə BANM kollektivinə, eləcə də təşkilatçılar və müəllimlərə dərin təşəkkürlərini bildirib.
Sonda məzunlara ABŞ-ın Corc Vaşinqton Universitetinin Magistr sertifikatları təqdim edilib.
Dövlət və özəl sektorda fəaliyyət göstərən şirkətlər Layihələri İdarəetmə Məktəbinə böyük maraq göstərərək, öz əməkdaşlarının ixtisasartırması üçün onların bu layihədə iştirakına üstünlük verir.
Məktəbdə Layihələrin İdarə olunmasının 7 modulu üzrə ABŞ-ın Corc Vaşinqton Universitetinin Magistr Proqramı əsasında təlim keçirilir. Həmin modullara Layihələrin idarə edilməsi, Layihəyə rəhbərlik, İdarəetmə və kommunikasiya, Risklərin idarə edilməsi, Planlaşdırma və xərclərə nəzarət, Layihə menecerləri üçün keyfiyyət, Layihənin idarə edilməsinin tətbiqi mexanizmləri, Layihələri idarəetmə mütəxəssisi (PMP) imtahanına hazırlıq, Layihə menecerləri üçün danışıqların aparılması bacarıqları kimi kurslar daxildir.

On May 2, 2019, Baku Higher Oil School (BHOS) held the graduation ceremony for the new group of the alumni of School of Project Management (SPM), a joint initiative of BHOS and TwentyEighty Strategy Execution (Stratex), UK. The ceremony was attended by top managers from BP, SOCAR and other guests. A total of 46 SPM graduates representing managers and specialists of 13 companies including SOCAR, BP, BHOS, Azersu OJSC, Azerigaz PU, Southern Gas Corridor JSC, SOCAR Waste Management Complex LLC, KCA Deutag, AKELİK Group OJSC, AzerTurk Bank, AzerTelecom LLC, Expro Eurasia and Prokon LLC. were awarded Master’s Certificates of the George Washington University, US. which provides the curriculum for the programme courses.
BHOS Rector Elmar Gasimov extended his congratulations to the SPM alumni and noted that the School of Project Management was functioning at the Higher Oil School for three years now and many of the graduates already achieved significant career progression after graduating from the programme.
Teyyub Jabbarov, First Deputy Director of Azersu OJSC extended his congratulations to the alumni and expressed his strong belief that the knowledge and skills acquired in the course of the programme will contribute in further career development of the graduates.
Bakhtiyar Aslanbayli, VP of BP AGT, congratulated the alumni and said that SPM is a significant contribution in terms of the professional improvement of each participant.
Asif Bakirli, Head of SOCAR Human Resources Department, noted the significance of the trainings offered based on international training programmes by BHOS. He underlined that a total of 80 participants from SOCAR attended the SPM courses so far. Mr. Bakirli congratulated the graduates wishing them every success in their future endeavours.
Greame White, Professor of Herriot-Watt University, talked about the collaboration between HWU and BHOS underlining that BHOS is a reliable partner of the University. Noting that SPM is a very appealing project, he expressed his assurance of continuity of this programme.
The event continued with the ceremony of awarding the GWU certificates and the speeches made by the alumni who expressed their gratitude to the BHOS staff and trainers for the provided opportunities.
The School of Project Management attracts growing interest from state agencies and private companies, which send their talented professionals to study at SPM. The training programme is based on modern teaching methodology of the GWU Master’s Programme. It consists of seven modules including courses on Project Management; Risk Management; Project Leadership, Management and Communications; Scheduling and Cost Control; Quality for Project Managers; Project Management Applications; and Negotiation Skills for Project Managers.