Bakı Ali Neft Məktəbinin təşkilatçılığı ilə keçirilən IV SOCAR Forumu başa çatdı
Bakıda SOCAR-ın dəstəyi, Bakı Ali Neft Məktəbinin və Böyük Britaniyanın “Confidence Capital” şirkətinin təşkilatçılığı ilə keçirilən Ümummilli lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 96-cı ildönümünə həsr olunmuş 4-cü SOCAR Beynəlxalq “Xəzər və Mərkəzi Asiya: Ticarət, Logistika, Neft emalı, Neft-kimya” Forumu başa çatdı.
İştirakçılara Xəzər regionu və Mərkəzi Asiyada neft-qaz sənayesinin başlıca inkişaf istiqamətləri, eləcə də ticarət, logistika, neft emalı və neft-kimya sahələrində ən böyük beynəlxalq layihələr barədə informasiya mübadiləsi, habelə region ölkələrindən olan həmkarlar və tərəfdaşlarla birgə mövcud əməkdaşlığın möhkəmlənməsi və yeni işgüzar əlaqələrin qurulması üçün geniş imkanlar təqdim edən Forumda dünyanın 20-dən artıq ölkəsindən olan müxtəlif şirkətləri təmsil edən 300-ə yaxın mütəxəssis iştirak edib. Forumda, eləcə də Forum çərçivəsində keçirilmiş Xəzər və Mərkəzi Asiya regionlarının emal və neft-kimya sənayesi – layihələr və texniki həllər mövzusunda konfransda 40-a yaxın prezentasiya və məruzələr təqdim olunmuş, həmçinin qonaqların SOCAR Karbamid, SOCAR Metanol, SOCAR Polimer zavodlarına və Səngəçal Neft Terminalına səfərləri təşkil olunmuşdur.
Xatırladaq ki, Heydər Əliyevin anadan olmasının ildönümünə həsr edilən və 2016-cı ildən etibarən təşkil olunan Forum Ulu öndər Heydər Əliyev tərəfindən əsası qoyulmuş və Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin rəhbərliyi altında uğurla həyata keçirilən neft strategiyasının işıqlandırılması üçün unikal bir platformadır. Forumda Xəzər və Mərkəzi Asiya regionlarının yanacaq-energetika, neft-kimya komplekslərinin və logistika strukturlarının, həmçinin aparıcı yerli və beynəlxalq şirkətlərin top menecerleri, sahəsinin öndə gedən ekspertləri, analitiklər, diplomatik korpus nümayəndələri və digər çoxsaylı mütəxəssislər iştirak edirlər. İştirakçılar Azərbaycanın neft-qaz sənayesinin inkişafı, Xəzər regionu və Mərkəzi Asiyada neft və qaz bazarları, karbohidrogenlərin logistika və tranzit potensialı, başlıca ixrac marşrutları, xam neft və neft məhsullarının ticarət dövriyyəsi, neft emalı və neft-kimya müəssisələrinin modernizasiyası, neft və qaz emalı sahəsində innovativ texnologiyalar və bir çox digər sahələrdə çoxsaylı məruzələr və ekspert rəyləri ilə tanış olmaq imkanı əldə edirlər.

Organised with support from Baku Higher Oil School, the IV SOCAR Forum concluded
Dedicated to the 96th anniversary of the National Leader of Azerbaijan Heydar Aliyev and organised with support from SOCAR by Baku Higher Oil School, in partnership with the Confidence Capital Ltd., a British company, the 4th SOCAR International Caspian and Central Asia Downstream Forum: Trading, Logistics, Refining, Petrochemicals concluded in Baku.
The Forum brought together nearly 300 specialists from over 20 countries representing a wide range of companies and offered participants an extensive opportunity to exchange information about the pivotal development prospects of the oil and gas industry in the Caspian region and Central Asia and the largest international projects carried out in trading, logistics, refining and petrochemicals as well as to strengthen the existing cooperation with partners from the region and forge new business networking.
Nearly 40 presentations and statements were delivered at the Forum and within a conference entitled ‘Refining and Petrochemical Industry of the Caspian region and Central Asia: Projects and Technical Solutions’. Forum participants visited SOCAR Carbomide, SOCAR Methanol, SOCAR Polymer, and Sangachal Oil Terminal.
Commemorating the anniversary of Heydar Aliyev and convened annually since 2016, the Forum serves as a unique platform for promoting the oil strategy which was instituted by the National Leader of Azerbaijan Heydar Aliyev and is successfully advanced under the guidance of the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev. It is is attended by top managers from the fuel-energy, petrochemical and logistics facilities as well as leading national and overseas companies in the Caspian region and Central Asia, forefront experts, analysts, representatives from the diplomatic corps, and a wide spectrum of other specialists. Forum participants gain the opportunity to get the insights into the prospects of oil & gas industry development in Azerbaijan, oil & gas markets in the Caspian region and Central Asia, hydrocarbon logistics and transit potential, major export routes, crude and products trade flows, modernization of the refineries and petrochemical plants, innovative technologies in the oil & gas industry as well as explore various other observations and expert opinion.