Bakı Ali Neft Məktəbi Qara Dəniz Universitetlər Şəbəkəsi ilə əməkdaşlığı genişləndirir
Bakı Ali Neft Məktəbində (BANM) Qara Dəniz Universitetlər Şəbəkəsinin baş katibi, prof. Eden Mamut, Dayanıqlı İnkişaf üzrə Həllər Şəbəkəsinin (SDSN) Qara Dəniz bölməsinin sədri, Saloniki Aristotel Universitetinin professoru Nikolaos Teodosiou və Ruminiyanın sabiq baş naziri Petre Roman ilə BANM-ın rektoru Elmar Qasımov və professor-müəllim heyəti arasında görüş keçirilib. Görüşdə həmçinin Moldova Texniki Universitetinin rektoru prof. Viorel Bostan və Ukraynanın Zaporojye Milli Texniki Universitetinin rektoru prof.Sergiy Byelikov da iştirak ediblər.
Qonaqları BANM-da salamlayan rektor Elmar Qasımov onlara Ali Məktəbin fəaliyyət istiqamətləri, ixtisasları, professor-müəllim heyəti və tələbələri haqqında geniş məlumat verib. Ali Məktəbin yerli və transmilli şirkətlərlə, o cümlədən bir çox beynəlxalq universitetlərlə yaxın əməkdaşlıq etdiyini bildirən rektor hazırda Erasmus+ və digər beynəlxalq proqramlar çərçivəsində tələbə, eləcə də müəllimlər arasında Avropanın tanınmış universitetləri ilə mübadilə aparıldığını söyləyib.
Qara Dəniz Universitetlər Şəbəkəsinin baş katibi, prof. Eden Mamut qonaqpərvərliyə görə rektora təşəkkür edərək bildirib ki, BANM-a səfərlərinin əsas məqsədi Qara Dəniz Universitetlər Şəbəkəsilə Ali Məktəbin əməkdaşlığının yeni inkişaf istiqamətlərini müəyyən etdirməkdir.
Görüşdə digər universitetlərdən gələn rektorlar rəhbərlik etdikləri ali təhsil müəssisələri haqqında ətraflı məlmat verib və BANM ilə tələbə-müəllim mübadiləsi, birgə layihələr üzərində işləməyə açıq olduqlarını bildiriblər.
Müzakirələr zamanı BANM-ın Dayanıqlı İnkişaf üzrə Həllər Şəbəkəsinə üzv olması, Dayanıqlı İnkişaf Məqsədlərinin həyata keçirilməsi üçün Ali Məktəbdə mərkəz yaratmaq məsələləri müzakirə olunub.
Görüşdə həmçinin BANM-da Erasmus+ proqramı çərçivəsində təhsil alan 3 nəfər Moldova və 1 nəfər Rumınıyadan olan tələbələr də iştirak edib və qonaqlarla tanış olublar.
Ali Məktəbdə olarkən qonaqlar həm də kampus ətrafına tur edərək buradakı infrastrukturla yaxından tanış olublar.

Baku Higher Oil School expands collaboration with the Black Sea Universities Network
Elmar Gasimov, Rector of Baku Higher Oil School (BHOS), met with Prof.Eden Mamut, Secretary General of the Black Sea Universities Network (BSUN) as well as Prof. Nikolaos Theodosiou from Aristotle University of Thessaloniki who is the Chair of SDSN Black Sea and Mr.Petre Roman, Former Prime Minister of Romania. Prof. Viorel Bostan, Rector of Technical University of Moldova and Prof. Sergiy Byelikov, Rector of Zaporozhye National Technical University also participated in the meeting.
Rector Gasimov welcomed the members of the delegation and talked about the study programmes offered by the School as well as about its activities, faculty and students. Briefing about the School’s collaboration with national and transnational companies and international higher education institutions, the Rector noted that BHOS also enjoys partnership relations with a number of European higher education institutions within the framework of the Erasmus plus and other programmes which offer bilateral exchange opportunities.
The BSUN Secretary General Prof. Mamut expressed his gratitude to Mr. Gasimov for his hospitality and underlined that the goal of his visit to BHOS is to define the new development perspectives between the Higher School and BSUN.
The welcoming remarks were then followed by detailed presentations of the rectors representing the other universities who have expressed their commitment for cooperation with BHOS in the fields of faculty and student exchange programmes and a number of other potential projects.
During the discussions, a number of other topics such as the SDSN membership possibilities for BHOS and establishment of the support centre for implementation of the Sustainable Development Goals at BHOS were tackled.
The Romanian and Moldavian students currently studying at BHOS within the framework of the Erasmus plus programme also participated in the meeting where they had an opportunity to exchange views with the guests.
After the meeting, a campus tour was organized for the delegation to introduce them the school facilities.