Bakı Ali Neft Məktəbinin tələbələri İspaniyada təhsil alacaq
Bakı Ali Neft Məktəbinin (BANM) 6 tələbəsi 2018/2019-cu tədris ilinin yaz semestrində təhsillərini İspaniyanın “Alcala” Universitetində davam etdirəcəklər. “Erasmus+” proqramı çərçivəsində həyata keçirilən bu tələbə mübadilə proqramı BANM-ın altı tələbəsinin beş ay müddətinə İspaniyanın “Alcala de Henares” şəhərinə göndərilməsini təmin edir.
BANM-da həmin tələbələri yola salmaq üçün görüş keçirilib. Görüşdə BANM-ın rektoru Elmar Qasımov, müəllimlər, valideynlər və dostlarını yola salmaq üçün tələbələr iştirak ediblər.
Ali Məktəbin rektoru Elmar Qasımov qeyd edib ki, “Proseslərin avtomatlaşdırılması mühəndisliyi” ixtisasında təhsil alan 6 tələbənin İspaniyaya təhsil üçün göndərilməsi BANM-ın xarici layihələrə və universitetlərə inteqrasiyasının nəticəsidir. O qeyd edib ki, bu proqram çərçivəsində yaz semestrində digər ölkələrə də tələbələr göndəriləcək.
Mühəndislik fakültəsinin dekanı Zəfər Qurbanov, Proseslərin avtomatlaşdırılması mühəndisliyi kafedrasının dosenti Nailə Allahverdiyeva və Ali Məktəbin proqram meneceri Nərgiz Tarverdiyeva öz çıxışlarında tələbələrə müxtəlif tövsiyələr verib, onlara uğurlar arzulayıblar.
Görüşdə İspaniyada təhsil alacaq tələbələr çıxış edərək Azərbaycanın milli adət ənənələrini və doğma universitetlərini İspaniyada yüksək səviyyədə təmsil edəcəklərini deyib və onlar üçün yaradılmış bu imkan üçün rektora təşəkkürünü bildiriblər.
Qeyd edək ki, “Proseslərin avtomatlaşdırılması mühəndisliyi” ixtisasında təhsil alan 3-cü kurs tələbələri Kamal Bağırlı, Səkinə Nağızadə, Vəfa Məmmədova, Nicat İsmayılov, Aysu Həmidli və Nəriman Tağızadə 2019-cu ilin yanvar ayının 31-də İspaniyanın “Alcala de Henares” şəhərinə yola düşəcəklər.

Baku Higher Oil School undergraduates go to study in Spain
In the spring term of the 2018/2019 academic year, six Process Automation Engineering students of Baku Higher Oil School (BHOS) will continue their education at the University of Alcalá in Spain. Their five-month trip to Alcalá de Henares city is arranged in the framework of the Erasmus+ student exchange program.
Prior to their departure, the undergraduates met with BHOS rector Elmar Gasimov. The meeting was also attended by the Higher School teachers and the students’ parents and friends. As the rector emphasized, this initiative became possible due to the BHOS participation in international projects and the cooperation with universities abroad. He also said that more undergraduates of the Higher School would go to study in other countries in the nearest future within the Erasmus+ program.
Speaking at the meeting, dean of the Faculty of Engineering Zafar Gurbanov, Associate Professor of the Process Automation Engineering department Naila Allakhverdiyeva and BHOS Program Manager Nargiz Tariverdiyeva extended their congratulations to the undergraduates and wished them every success in their study. Having expressed their gratitude to BHOS Rector Elmar Gasimov for his continuous support and the opportunity to study abroad, the undergraduates assured him that they would honorably represent their Alma mater and Azerbaijan in Spain.
Third-year Process Automation Engineering students of the Higher School including Kemal Bagirly, Aysu Hamidly, Nijat Ismayilov, Vefa Mammadova, Sakina Nagizadeh and Nariman Tagizadeh leave for Spain on January 31 this year.