Bakı Ali Neft Məktəbində Beynəlxalq Müəllimlər Günü keçirildi
5 oktyabr 2018-ci il Bakı Ali Neft Məktəbində (BANM) Müəllimlərin peşə bayramı münasibətilə tədbir keçirilib. Tədbirdə Ali Məktəbin rektoru Elmar Qasımov, BANM-ın professor-müəllim heyəti, əməkdaşları, tələbələri, media nümayəndələri və digər qonaqlar iştirak ediblər.
Tədbiri öz sözlərilə açan rektor Elmar Qasımov “Beynəlxalq Müəllimlər Günü” münasibətilə bütün müəllimləri təbrik edib, onlara pedaqoji və elmi fəaliyyətlərində uğurlar arzulayıb. Rektor bildirib ki, Ümummilli lider Heydər Əliyev “Mən dünyada müəllimdən yüksək ad tanımıram.” – deyərək Azərbaycan xalqının fədakar müəllimlərinə yüksək dəyər verib, bu hörməti və dəyəri qoruyub saxlamaq və yaşatmaq isə hamımızın borcudur. Elmar Qasımov həmçinin Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin BANM-ın müəllimlərinə olan diqqətindən danışıb. Rektor vurğulayıb ki, bu il Neft-qaz mühəndisliyi kafedrasının dosenti Xanum Cəfərova Prezidentin Sərəncamı ilə “Tərəqqi” medalı ilə, ötən ay isə kafedranın professoru Fuad Vəliyev “Əməkdar müəllim” fəxri adı ilə təltif olunmuşdur.
Daha sonra rektor Elmar Qasımov “Müəllimlər Günü” və 70 illik yubileyi münasibətilə, eyni zamanda ölkəmizdə neftçi kadrların hazırlanmasında verdiyi töhfəyə görə SOCAR-ın prezidenti Rövnəq Abdullayev tərəfindən təltif ediilən BANM-ın Neft-qaz mühəndisliyi kafedrasının professoru Siyavuş Azakova “Fəxri neftçi” döş nişanını təqdim edib və ona pedaqoji fəaliyyətində uğurlar arzu edib.
Tədbirdə həmçinin təhsil sahəsindəki səmərəli fəaliyyətinə görə ali məktəbin bir qrup qabaqcıl təhsil işçisi fəxri fərmanlarla təltif olunub. Belə ki, uzunmüddətli, peşəkar elmi-pedaqoji fəaliyyətinə görə və 70 illik yubileyi münasibətilə professor Siyavuş Azakov, uzun müddətli, peşəkar elmi-pedaqoji fəaliyyətinə görə professor Fuad Vəliyev, professor Ziyafəddin Əsədov, Manafəddin Namazov, Erkin İbrahimov, Farad Kamyabi, Nailə Allahverdiyeva, Leyla Muradxanlı, Aziz Çankaya, Asif Qocayev, uzun illər yüksək əmək göstəricilərinə və peşəkar əmək fəaliyyətinə görə Zəfər Qurbanov, Oktay Məmmədov, Natiq Qurbanov, Könül Məhərrəmova və Şəhriyar Məmmədov Bakı Ali Neft Məktəbinin fəxri fərmanı ilə təltif ediliblər.
Tədbirdə həmçinin “Azərkosmos” və Azərbaycan Respublikası Təhsil Nazirliyinin birgə təşkilatçılığı ilə keçirilən "CanSat Azərbaycan 2018" müsabiqəsinin final mərhələsində 2-ci yerə çıxan BANM tələbələri rektor Elmar Qasımov tərəfindən xüsusi mükafatlandırılıblar.

Baku Higher Oil School (BHOS) hosted a special event to commemorate World Teachers’ Day celebrated on October 5. The gathering was attended by BHOS Rector Elmar Gasimov, professors, teachers and other staff members, students of the Higher School and representatives of mass media.
Opening the meeting, Elmar Gasimov extended his warmest congratulations to all the teachers and wished them every success in their work. He reminded the words of the national leader Heydar Aliyev who said, “I do not know more honorable title than the title of a teacher” and noted that teachers were always respected in Azerbaijan. The Rector emphasized that merits of Azerbaijani educators including BHOS teachers have been recognized at the national level. By the decree of the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev Petroleum Engineering Department Khanum Jafarova was awarded The Taraggi Medal (“Progress” Medal) and professor of this department Fuad Veliyev received a title “Honored Teacher of the Azerbaijan Republic”, he said.
Then Elmar Gasimov presented professor of the Petroleum Engineering Department of Baku Higher Oil School Siyavush Azakov an award pin “Honored Oilman” and extended his congratulations to the professor on this occasion. Professor Azakov has been awarded this honorable title upon an order of SOCAR president Rovnag Abdullayev on the eve of World Teachers’ Day and his 70th anniversary for his considerable contribution towards training of specialists for oil and gas industry of Azerbaijan.
A group of the Higher School professors, teachers and other key staff members received BHOS Certificates of Merits. Professor Siyavush Azakov was awarded for his many-year scientific and teaching activities and on the occasion of his 70th anniversary. Professor Fuad Veliyev, Professor Ziyafeddin Asadov, Manafaddin Namazov, Erkin Ibrahimov, Farad Kamyabi, Naila Allakhveridyeva, Leyla Muradkhanli, Aziz Chankaya and Asif Gojayev were awarded for their many-year scientific and teaching activities; and Zafar Gurbanov, Oktay Mammadov, Natig Gurbanov, Konul Meherremova and Shahriyar Mammadov received the awards for their many-year professional activity and high performance at work.
Rector Elmar Gasimov awarded special prize to a team of BHOS students who took second place in the finals of national CanSat Azerbaijan 2018 competition, which was jointly organized by Azerkosmos OJSC and the Ministry of Education of Azerbaijan.