BANM İlin ən yaxşı təhsil müəssisəsi seçilib
Azərbaycanın ən nüfuzlu təhsil portalı olan Azedu.az ölkədə ən yaxşı ali təhsil müəssisələrini tanımaq üçün sorğu keçirib. 16000 nəfərin iştirak etdiyi sorğuda 15 universitet iştirak edib. “Azərbaycanda ən yaxşı təhsil verən universitet hansıdır?” sorğusunda Bakı Ali Neft Məktəbi top beşlikdə yer tutaraq “İlin ən yaxşı təhsil müəssisəsi” seçilib.
Azedu.az təhsil xəbərləri portalının baş direktoru Elşad Eyvazlı “İlin ən yaxşı təhsil müəssisəsi” adlı təltifnaməni rektor Elmar Qasımova BANM-da təqdim edib.
BANM-ın rektoru Elmar Qasımov sorğuda ilk beşlikdə yer almalarının sevindirici hal olduğunu vurğulayaraq, portal kollektivi və təşkilatçılara öz təşəkkürünü bildirib.

BHOS became best educational institution of the year
Azedu.az, which is one of the most popular educational news portals in Azerbaijan, conducted a poll in 15 national universities and interviewed 16,000 persons. According to the poll results, Baku Higher Oil School was selected the best national educational institution this year. It is also among the top five universities providing best-quality education in the country.
Director General of the Azedu.az portal Elshad Eyvazly presented an award entitled “Best Educational Institution of the Year” to BHOS Rector Elmar Gasimov. Accepting the award, the Rector said that becoming the best educational institution in the republic was a remarkable event for the Higher School. He also expressed gratitude to the portal management for the award and for the appreciation of the BHOS successful activities.
In the future, the Higher School will further develop cooperation with educational news portal Azedu.az.