BANM-ın tələbəsi orbitə Azərbaycan peykinin orbitə buraxılmasında iştirak edib
Bakı Ali Neft Məktəbinin IV kurs tələbəsi Fərdin Vətəni Azərbaycanın “Azerspace-2” peykinin Fransa Qvianasında yerləşən Kuru kosmodromundan orbitə buraxılmasında iştirak edib. Ölkəmiz üçün tarixi əhəmiyyət kəsb edən bu hadisənin canlı şahidi olacan təbəbə Ali Məktəbin “Nefq-qaz mühəndisliyi” ixtisasında təhsil alır.
“Azerspace-2” peykinin orbitdə istismar müddəti minimum 15 il təşkil edəcək. Peyk Azərbaycanın orbitə çıxarılan üçüncü peykidir.
“Azerspace-2” peyki Avropa, Mərkəzi və Cənub-Qərbi Asiya, Yaxın Şərq və Tropik Afrika ölkələrini əhatə edəcək. Peyk regionda dövlət və özəl qurumlara şəbəkə xidmətləri sahəsində artmaqda olan tələbləri qarşılamaq üçün yüksək texniki imkanlar, əlverişli əhatə zonası və keyfiyyətli xidmət təklif edəcək.
Qeyd edək ki, Ali Məktəbin tələbəsi BANM ilə “Azərkosmos” Açıq Səhmdar Cəmiyyəti arasında olan qarşılıqlı əməkdaşlıq çərçivəsində bu böyük tədbirdə iştirak edib. BANM-a 690 balla daxil olan Fərdin Vətəni Ali Məktəbin aktiv sosial-ictimai fəaliyyəti ilə fərqlənən tələbələrindəndir, eyni zamanda Prezident təqaüdçüsüdür.

Fourth-year Petroleum Engineering student of Baku Higher Oil School (BHOS) Fardin Vatani became a witness of landmark milestone as he attended the launch of the telecommunication satellite Azerspace-2 into the orbit. The satellite was launched from the Guiana Space Centre, a French and European spaceport to the northwest of Kourou in French Guiana on the north Atlantic coast of South America.
Azerspace-2 is the third satellite, which Azerbaijan has managed to put into orbit in the past five years. Its designed lifetime is more than 15 years. The satellite has enhanced capacity, coverage and service offerings to support growing demand in the region for Direct-to-Home (DTH), government and network services in Europe, Central and South Asia, the Middle East and Sub-Saharan Africa.
Fardin’s participation in this remarkable event was arranged in the framework of cooperation between the Higher School and Azercosmos OJSC. Fardin Vatani who earned 700 points at the entrance exams to national educational institutions is a Presidential scholarship holder.