BANM Axen Universiteti ilə birlikdə Bərpaolunan Enerji Mərkəzi yaradır
Bakı Ali Neft Məktəbinin (BANM) rektoru Elmar Qasımovun Almaniyanın Düsseldorf şəhərinə səfəri çərçivəsində Avropanın tanınmış şirkətlərindən olan E.On şirkətinin dəstəyi ilə və Axen Universiteti ilə birlikdə Bərpaolunan Enerji Mərkəzinin yaradılması haqqında sənəd imzalanıb.
E.On şirkəti alternativ enerji, tədqiqat, istehsal və qlobal enerji məsələləri sahəsində ixtisaslaşmış dünyanın ən böyük şirkətlərindən biridir. Şirkətin sözügedən sahələrdə uzunmüddətli və geniş təcrübəsi BANM-də ən müasir texnologiyalarla təchiz olunmuş mərkəzin qurulmasında hərtərəfli texniki dəstək göstərməyə imkan yaradacaq.
Səfər çərçivəsində, eyni zamanda, Axen Universiteti ilə Bərpaolunan Enerji Mühəndisliyi və Neft-qaz Geologiyası Mühəndisliyi üzrə birgə kadrların hazırlanması barədə niyyət protokolu imzalanıb. BANM ilə Axen Universiteti arasındakı əməkdaşlıq bakalavr pilləsində universitetin tədris proqramları çərçivəsində və müasir təlim texnologiyaları əsasında BANM-də ingilisdilli mütəxəssislərin hazırlanmasını nəzərdə tutur.

BHOS establishes Renewable Energy Centre in cooperation with RW Aachen University, Germany
On his visit to Dusseldorf, rector of Baku Higher Oil School (BHOS), Elmar Gasimov has signed a protocol with RW Aachen University of Germany on the establishment of Renewable Energy Centre with the support of E.ON SE, one of the well-known European companies.
E.ON SE is one of the world’s leading companies specialised in alternative energy, research, production and global energy. Broad and extensive experience of the company in mentioned fields will highly support technically the establishment of the centre with the cutting-edge technology means at BHOS.
During the business trip, the protocol signed with the intent of joint bachelor programmes on Renewable Energy Engineering, and Petroleum Geology Engineering which aims at the training of BHOS students on the base of the corresponding study programs and advanced teaching methods of the partner university.