Bakı Ali Neft Məktəbi ölkənin ən nüfuzlu universitetidir
Fərzəliyev Xəyal Vüqar oğlu. Şamaxı rayonunda, I Çaylı kəndində anadan olmuşam. 2007-ci ildə Xəzər rayonu 181 saylı orta məktəbdə birinci sinfə getmişəm. 2014-cü ildə Fizika-riyaziyyat və İnformatika təmayüllü Respublika liseyinə daxil olmuşam. 2017-ci il Respublika Fənn Olimpiadalarının medalçısı olmuşam. 11-ci sinfi qırmızı attestat və qızıl medalla bitirmişəm.
Qəbul imtahanında göstərdiyin uğura görə kimə təşəkkür edərdiz?
Bu uğuruma görə valideynlərimə və əməyi keçən bütün müəllimlərə təşəkkür edirəm.
Niyə I qrupa üstünlük vermisiz?
Çünki dəqiq elmlərlə uşaqlıqdan aram çox yaxşı idi. Bu sahə mənə daha asan və maraqlı gəlirdi.
Xəyal, ali məktəblər arasında niyə məhz Bakı Ali Neft Məktəbini (BANM) seçdiz?
BANM Azərbaycan universitetləri arasında qısa vaxt ərzində özünə böyük nüfuz qazanıb. O hazırda ölkənin ən nüfuzlu universitetidir. Bu universitetdə təhsil almaq üçün çox gözəl şərait yaradılmış və müasir avadanlıqlarla təmin olunmuşdur. Tələbələr həm də burada asudə vaxtlarını səmərəli keçirə bilərlər.
Boş vaxtlarınız olduğu zaman nə etməyi sevirsiz?
Boş vaxtım olanda bədii ədəbiyyat oxuyuram, musiqi dinləyirəm. Ucadan şeir deməkdən xüsusi zövq alıram.
Bəs BANM-da hansı ixtisası seçdiz və həmin ixtisas nə ilə sizi özünə cəlb etdi?
Mən “Proseslərin avtomatlaşdırılması mühəndisliyi” ixtisasını seçdimş. Səbəbi isə çox prestijli sahə olmasıdır. Həm də, bu sahədə ölkəmə daha çox xeyir verə biləcəyimi fikirləşdim.
Sizcə müasir dövrdə parlaq gələcəyi olan ixtisaslar hansıdır?
Bir çox sahələr var ki, onlar hər zaman öz aktuallığını qoruyur: hüquq, tibb və müəllimlik. Lakin, məncə, kompüter və avtomatlaşdırma mühəndisliyi müadir dövrdə vacib və gələcəyi parlaq olan ixtisaslardır.
Hansı xüssiyyətiniz sizi digərlərindən fərqləndirə bilər?
Deyə bilmərəm, bunu zaman göstərəcək.
BANM-ı bitirdikdən sonra planlarınız nədir?
BANM-ı bitirdikdən sonra xarici universitetlərin birində magistratura təhsili almağı düşünürəm.
Gələcəkdə özünüzü hansı vəzifədə və hansı şirkətdə görmək istəyirsiz?
Məncə, bu barədə danışmaq hələ tezdir.
Ən çox hansı fənni və nə üçün sevmisiz?
Ən çox Riyaziyyat fənnini sevirəm. Bəlkə də, dəqiqliyinə görə.
Sizcə bir insanın uğur əldə etməsi üçün ona nə lazımdır?
Uğur əldə etmək üçün ilk növbədə hədəf və mübarizə əzmi lazımdır. Və bu uzun prosesdə həmişə yanınızda sizə dəstək verən insanlar olmalıdır.
Sizdən sonra gələcək abituriyentlərə nə məsləhət edərdiz?
Abituriyentlərə yox, daha çox şagirdlərə məsləhət görərdim ki, oxumağa sonuncu illərdə deyil, daha əvvəldən başlasınlar. Əzbərçiliyə deyil, məntiqi düşüncəyə daha çox üstünlük versinlər. Ən əsası isə, imtahanlara özlərini psixoloji cəhətdən yaxşı hazırlasınlar.

Baku Higher Oil School is the most prestigious university in the country, says Khayal Farzaliyev who earned 700 points at the entrance exams
– Khayal, please tell us about yourself.
– I was born in Birinji Chayli village of the Shamakha district. In 2007, I went to the first class of the secondary school №181 of the Khazar district. In 2014, I entered the national Physics, Mathematics and Informatics Lyceum. While at school, I participated in many academic olympiads and won several medals in 2017. Upon graduation from the lyceum, I received an honor certificate and a gold medal for academic excellence.
– Whom are grateful to for your success at the entrance exams?
– I would like to thank my parents and the schoolteachers for their work, assistance and contribution to my success.
– Why did you select the first group of specialties?
– I have been always good at exact sciences. This is what I am interested in most of all.
– Khayal, why did you decide to study at the Baku Higher Oil School rather than elsewhere?
– The Baku Higher Oil School has managed to turn into the most reputable and prestigious higher educational institution of the country. It has excellent conditions for study and uses latest technologies and equipment in the teaching process. I also know that the BHOS carries out very interesting leisure-time activities for the students.
– And what do you in your leisure time?
– I read fiction and listen to music. I also like to read poems out loud.
– What profession do you want to obtain at BHOS? Why have you chosen it?
– My choice is to be a process automation engineer. This profession is in a high demand today and it is very prestigious. I am confident that in this capacity I can serve my country in the best possible way.
– In your opinion, what profession has the most promising future?
– There are many important professions including being a lawyer, a doctor or a teacher. However, automation and computerization are the most promising professions today and they will remain being promising in the future.
– Is there anything that makes you different from other people?
– To be frank, I do not know. Only time will tell.
– What do you plan to do after the graduation from the Higher School?
– After graduation from the BHOS, I intend to pursue a Master’s degree abroad.
– Where would you like to work and at what position?
– I think it is a bit early to talk about this.
– What disciplines do you like and why?
– I love math. Maybe because it is the most exact science out of all sciences.
– What someone has to do to succeed?
– First of all, you need to have a goal and be ready to fight for it. And you need people supporting you on the long way to your goal.
– What would you advise future prospective students?
– I would rather address my advice to teenagers and schoolchildren. I would advise them to start learning as soon as possible instead of studying hard the last year at school. During studies, use and rely on your thinking, not emotions. It is also crucial to mentally prepare yourself for exams.