Hər iki universitet öz ölkəsində ən yaxşısıdır
Oksford və London Kollec universitetlərinin məzunu olan və BANM-da dərs deyən gənc müəllim Eldar Babayevlə müsahibə
Özünüz haqqında qısa məlumat verin.
Mən Ukraynanın Kiyev şəhərində anadan olmuşam. Orta təhsilimi Bakı şəhərində almışam. Orta təhsili bitirdikdən sonra Bakı Dövlət Universitetinə Kompüter Elmləri ixtisası üzrə qəbul olmuşam. Daha sonra "2007-2015-ci illərdə Azərbaycan gənclərinin xarici ölkələrdə təhsili üzrə Dövlət Proqramı" çərçivəsində Böyük Britaniyanın London Kollec Universitetində Riyaziyyat ixtisası üzrə bakalavr təhsili və Oxford Universitetində Kompüter Elmləri ixtisası üzrə magistr təhsili almışam. Magistr təhsilimi bitirdikdən sonra London şəhərində, startapda, kompüter mühəndisi kimi işləmişəm. Sonra vətənə dönüb, Azərbaycanda müxtəlif startap layihələri üzrə çalışmışam. Hal-hazırda BANM-ın Proseslərin Avtomatlaşdırılması Mühəndisliyi kafedrasında müəllim vəzifəsində çalışıram.
Sizcə mühəndis olmaq yoxsa müəllim olmaq daha çətindir?
Hər iki işin öz çətinlikləri var. Mən əvvəllər kompüter mühəndisi kimi çalışdığım üçün ancaq bu sahə haqqında danışa bilərəm. Kompüter mühəndisinin işinin əsas çətinliyi yeni həllər icad etmək və yaratdığı sistemin dayanıqlı çalışmasını təmin etməkdir. Bu o deməkdir ki, mühəndis araşdırma bacarıqlarına malik olmalıdır və daimi olaraq öz işində nöqsanlar axtarmalıdır. Mühəndis həm də mühəndis olmayan iş yoldaşlarına işlədiyi sistemi anlaşılan dildə izah etməyi bacarmalıdır.
Müəllim olmaq üçün isə əsas liderlik xüsusiyyətlərinə sahib olmalısan, insanlarla ünsiyyətdə olmaq və mürəkkəb mövzuları izah etmək bacarığın olmalıdır. Daimi olaraq auditoriyanı nəzarətdə saxlamalısan.
Hazırda BANM-da hansı fənni tədris edirsiniz?
Hazırda “İnformasiya Kommunikasiya texnologiyalarının mühəndislikdə tətbiqi” fənni üzrə dərs deyirəm.
İngiltərədə bir müddət işlədikdən sonra vətənə dönüb BANM-da işə başladınız. Geri qayıtmağınıza səbəb nə oldu?
Bu seçim mənim üçün çətin idi, çünki, həm İngiltərədən həm də Azərbaycandan aldığım bir çox iş təkliflərini dəyərləndirirdim. Əvvəl işlədiyim startapdan Amerikanın Silikon Vadisində işləmək təklifi almışdım. Lakin düşündüm ki, vətənimə dönüb burada məhsuldar həyat yaşamalıyam və qazandığım biliklərimi paylaşmalıyam.Daha sonra, BANM-ın rektoru Elmar Qasımov məni Ali Məktəbə dəvət etdi, mən də bu dəvəti dəyərləndirərək BANM-da işləməyi qərara aldım. Fikirləşdim ki, müəllim kimi cəmiyyətə, xalqıma daha faydalı ola bilərəm. Öz seçimimdə yanılmadığımı düşünürəm.
BANM sizi nə ilə cəlb etdi?
Yeni yaranmasına baxmayaraq Azərbaycanda qısa müddət ərzində nüfuz qazanan universitet olduğu üçün və universitet rəhbərliyinin mənə müəllim kimi məsuliyyətli işi etibar etdiyi üçün BANM-ı şeçməyi qərara aldım. BANM-da yaradılan şərait Azərbaycanın digər universitetlərində və eləcə də bir çox iş yerlərində yaradılan şəraitdən daha üstündür.
BANM-ın tələbələrilə çalışmaq gənc müəllim üçün çətindirmi?
BANM-ın tələbələri dərslərdə çox aktivdir və buna görə onlarla işləmək çətin deyil. Sadəcə olaraq tələbələri sual verməyə və aktiv olmağa stimullaşdırmaq lazımdır. Bu, dərslərin daha maraqlı və interaktiv keçməsinə şərait yaradır.
BANM-ın tələbələrinin bilik səviyyəsini necə qiymətləndirirsiniz?
Nəzərə alsaq ki, BANM-ın tələbələri respublikada ən yüksək nəticə göstərən tələbələrdir, onların sonrakə mərhələlərdəki bilikləri də getdikcə yüksəlir. Beş ilin sonunda onlar Ali Məktəbi ingilis dilli, bilikli, bacarıqlı və hətta təcrübəli gənc mühəndis kimi bitirirlər.
İngiltərə tədris sistemindən Azərbaycandakı tədris sisteminə hansı yeniliklərin tətbiq edilməsini istərdiniz?
İngiltərədə “A-level” adlanan tədris sistemi var. Tələbə ixtisas üçün lazım olan hazırlıq fənlərini orta təhsilin son iki ilində oxuyur və həmin fənlərdən imtahan verib universitetə daxil olur. Məsələn, kompüter elmləri ixtisasında oxumaq arzusunda olan məktəb şagirdi məktəbdə proqramlaşdırma fənini oxumalıdır və həmin fəndən imtahan verməlidir. Beləliklə, şagird universitetə daxil olanda artıq ixtisas fənlərinə hazır olur. Düşünürəm ki, Azərbaycanda bu sistem tətbiq olunsa həm tələbələrin, həm də universitet müəllimlərinin işi asanlaşacaq.
Oksfordda məzun olub BANM-da çalışırsınız. İki universitet arasında hansı oxşar xüsusiyyətləri sadalaya bilərsiniz?
Öz təcrübəmdən deyə bilərəm ki, Oksfordda və BANM-da müəllim ilə tələbə digər universitetlərə nisbətən daha çox ünsiyyətdə olurlar. Hər iki universitetdə tədrisdən kənar çoxlu tədbirlər olur. Digər oxşar xüsusiyyətlər isə hər iki universitetin öz ölkəsində ən yaxşı universitetlər sırasında olması və universiteti bitirmiş tələbələrin ölkələrində və ölkə kənarında yüksək məvacibli iş tapmaq imkanlarına sahib olmalarıdır.
Tələbələrinizə dərsdən başqa uğur qazanmaq üçün hansı fərdi məsləhətləri verirsiniz?
Hər zaman özlərini inkişaf etdirsinlər və özləri təşəbbüskar olsunlar. Məsuliyyətli işə girişməkdən çəkinməsinlər. Tələbəyə deyirəm ki, əgər iş böyük görsənir və səni qorxudursa, işi hissələrə bölməlisən və kiçik addımlarla başlayıb hər gün işə sərf etdiyin vaxtını artırmalısan. Tədricən qorxu azalacaq və özünə inamın artacaq.

Each of two universities is the best in their countries
Interview with Eldar Babayev, a graduate of Oxford University and University College London, who is currently a lecturer at Baku Higher Oil School (BHOS).
– I was born in Kiev, the capital of Ukraine. After graduating from a secondary school in Baku I was enrolled in Baku State University to study Computer Science. Under the State Program on education of Azerbaijani youth abroad in 2007-2015, I graduated from the University College London and received a Bachelor’s degree in mathematics. Then I did a Master degree in Computer Science at Oxford University. After the graduation, I began working in London as a computer engineer on startup projects, but finally came back to Azerbaijan. I continued working on various startup projects until I started teaching at the Baku Higher Oil School.
– You are a computer scientist and a lecturer. What profession is more difficult for you?
– There are challenges and difficulties in every profession. For the computer scientist, the major problem is to develop new solutions and approaches for a system and ensure the stability of this system. It also implies possession of research skills and ability to find the errors in the work. It is also important to explain the concept to the colleagues who are laymen in the field of computer science.
Teachers, in their turn, must be true leaders and good communicators in order to reach out to the students and engage them in an effective dialog. In my view, any teacher shall have these main qualities. It is also crucial to constantly keep in mind and view the audience.
– What subject do you teach at BHOS?
– I teach Application of Information-Communication Technologies in Engineering.
– You worked in the UK, but then you came back home and soon after that you started working at BHOS. What were the reasons for that?
– Indeed, it was not an easy choice. I got many interesting job offers both in England and from Azerbaijan. Even before I started working on the startup projects, I was invited to work for a company in Silicon Valley in the USA. However, I did return home to apply my knowledge and skills here. So, when the BHOS rector Elmar Gasimov invited me to become a lecturer at the Higher School, I accepted the offer with gratitude. I realized that I could do something for my country by sharing my expertise with young people. I am confident that I have made the right choice.
– What is so appealing in the work at BHOS?
– What attracted me most was the fact that this relatively new higher educational institution gained recognition and earned a great reputation. I was also honored to see the BHOS management trust and confidence in my teaching skills. Moreover, when I was employed, I saw that working conditions at the Higher School are far better than at any national university or organization.
– Do you find it challenging to work with BHOS students?
– Not at all. They are very enthusiastic about learning, but you need to encourage them and conduct interactive lessons. Thus you make sure that the teaching process is interesting both for the teacher and the students.
– Are your students knowledgeable?
– Let’s not forget that only the most talented and skilled young people become BHOS students, and then they gain more knowledge and expertise. After five years of the study, the graduates are true professionals and excellent and ambitious English-speaking engineers.
– Is there anything in the educational system in Great Britain that you would like to introduce in Azerbaijan?
– The classic route to university in the UK is the General Certificate of Education (GCE) Advanced Level, or A Level. It is designed for confident students who aspire to the most competitive degree courses at UK universities and beyond. Obtaining A Level or equivalent qualifications is generally required for university entrance, with universities granting conditional offers based on grades achieved. It is a subject-based school leaving qualification offered by the educational bodies in the United Kingdom.
For instance, a high school student who wants to study information technologies at a university has to obtain A Level in this subject. This helps the prospective students to get better prepared for pursuing a Bachelor’s degree in this field. This approach could be used in the educational system in Azerbaijan, too. If introduced, this program would significantly help both the university teachers and the students themselves.
– Being the Oxford University’s graduate and the BHOS lecturer, could you compare these two higher educational institution?
– Based on my own experience, I can tell that in the both institutions the communication between the teachers and the students is very active and that there are much more curricular and extracurricular activities than in other universities. Each of them is the best university in their countries, and their graduates can easily find prestigious and highly paid job both at home and abroad.
– What would you advise the undergraduates to do to be successful not only in their studies but also in life?
– They need to always improve themselves, work hard and stay motivated. They shall not be afraid to take responsibilities. I often tell my students that every formidable challenge can be divided in small and simple tasks, which are easier to deal with. But it takes time and efforts. In this case, you will have no fear, but instead. you will have confidence in success.