Bakı Ali Neft Məktəbi TOP 10 universitet arasında liderdir
Bakı Ali Neft Məktəbi (BANM) 4 il ərzində ali təhsil müəssisələrinə qəbul imtahanlarında abituriyentlər tərəfindən toplanılan orta ballara görə ölkə üzrə bütün ali məktəblər arasında birinci yeri tutub. Bu haqda Azərbaycan Respublikası Təhsil Nazirliyinin 2017-ci ildə gördüyü işlərə həsr olunmuş hesabatında bildirilib.
2017/2018-ci tədris ili üçün keçirilmiş qəbul imtahanlarında abituriyentlər tərəfindən toplanılan orta balların təhlili zamanı ən yüksək nəticə nümayiş etdirmiş top 10 ali təhsil müəssisəsi arasında BANM yenə ən yüksək nəticə nümayiş etdirərək (678,4 orta bal) liderliyi qoruyub saxlamışdır. (Ətraflı cədvəldə)
Təsadüfi deyil ki, bu ilki ilk qəbul imtahanında I qrup üzrə 700 bal toplamış Əsra Bayramova və Vasif Əsədovun da seçimi məhz BANM olub. Əsra Bayramova “İnformasiya təhlükəsiziyi”, Vasif Əsədov isə “Proseslərin avtomatlaşdırılması mühəndisliyi” ixtisasını seçib.
Qeyd edək ki, ötən il də I qrup üzrə qəbul imtahanlarında 700 bal toplamış 7 tələbənin hər birinin seçimi BANM olmuşdu. Eyni zamanda ötən iI I qrup üzrə Prezident təqaüdünə layiq görülmüş 25 tələbənin 24-ü BANM-da təhsil alır.
| № | Ali təhsil müəssisələri | Orta bal | |||
| 2014/2015 | 2015/2016 | 2016/2017 | 2017/2018 | ||
| 1 | Bakı Ali Neft Məktəbi | 668 | 675,1 | 666,5 | 678,4 |
| 2 | Azərbaycan Tibb Universiteti | 569,5 | 574,8 | 580,9 | 603,1 |
| 3 | Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Dövlət İdarəçilik Akademiyası | 601,5 | 606,5 | 604,4 | 595,4 |

Baku Higher Oil School is first of ten top national universities
According to the results of the entrance exams to the higher educational institutions of Azerbaijan, Baku Higher Oil School (BHOS) occupies the first place among ten top national universities the fourth year in a row. This information is provided in the report prepared by the Ministry of Education of the Republic of Azerbaijan, which covers the Ministry activities in 2017. The documents states that the average score earned by the BHOS prospective students made up 679 points. This allowed the Higher School to maintain its leading position and be the first among top ten national universities admitting prospective students with the highest score for 2017/2018 academic year (see the table below).
In addition, both students who earned 700 points at the first stage of the entrance exams in the first group of specialties this year selected BHOS to obtain higher education. They are Asra Bayramova and Vasif Asadov who will study Information Security and Process Automation respectively. In 2017, all seven prospective students who earned 700 points at the entrance exams in the first group of specialities have chosen to study at the Baku Higher Oil School, and 24 out of 25 first-year undergraduates granted with the Presidential scholarship are now BHOS students.