Ümummilli Lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 101-ci ildönümünə həsr olunmuş: “Dayanıqlı Kimya və Kimya mühəndisliyinə doğru" Tələbə və Gənc Tədqiqatçıların V Beynəlxalq Elmi Konfransı
15-17 aprel 2024-cü il tarixində Ümummilli Lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 101-ci ildönümünün qeyd olunması ilə bağlı “Dayanıqlı Kimya və Kimya mühəndisliyinə doğru" Tələbə və Gənc Tədqiqatçıların V Beynəlxalq Elmi Konfransı keçirilib.
Konfransa aşağıda qeyd olunan 2 bölmə üzrə 111 tezis qəbul olunub.
Ekoloji problemlərin innovativ həlləri |
74 |
Dayanıqlı gələcək üçün qabaqcıl materiallar |
37 |
Təhsil səviyyələri üzrə konfransda iştirak etmiş gənc tədqiqatçıların statistikasına əsasən 0,21% doktorantura, 0,18% magistratura, 0,60% isə bakalavr səviyyəsində təhsil alan tələbələr təşkil edib.
“Dayanıqlı Kimya və Kimya mühəndisliyinə doğru" |
36 % |
12 % |
53 % |
1-ci yer - 7 nəfər
2-ci yer - 12 nəfər
3-cü yer - 6 nəfər
həvəsləndirici - 8 nəfər
Konfransda tələbələrin çıxışlarının qiymətləndirilməsi aşağıda adları qeyd olunan müəssisələrin nümayəndələri tərəfindən aparılıb: “SOCAR Midstream”, “SOCAR Upstream”, “SOCAR AQŞ”, ARETN-nin Aşqarlar Kimyası İnstitutu, ARETN-nin Neft-Kimya Prosesləri İnstitutu, ARETN-nin Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutu, Bakı Mühəndislik Universiteti, Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universiteti, Sumqayıt Dövlət Universiteti.
Konfranslarda tələbələrə “SOCAR Midstream”, “SOCAR Downstream”, “SOCAR Polymer”, “SOCAR Upstream” və “Maire Tecnimont Group” hədiyyələr təqdim etməklə dəstək göstərib.

Dedicated to the 101 th Anniversary of the National Leader Heydar Aliyev “Towards Sustainable Chemistry and Chemical Engineering” THE 5th INTERNATIONAL STUDENT RESEARCH AND SCIENCE CONFERENCE
On April 15-17, 2024, the 5th International Scientific Conference of Students and Young Researchers "Towards Sustainable Chemistry and Chemical Engineering" dedicated to the 101st anniversary of National Leader Heydar Aliyev was held.
111 theses were submitted to the conference per the 2 below sections:
Innovative solutions to environmental problems |
74 |
Advanced materials for sustainable future |
37 |
"Towards Sustainable Chemistry and Chemical Engineering" |
36 % |
12 % |
53 % |
1st place - 7 people
2nd place - 12 people
3rd place - 6 people
Incentive - 8 people
The students' performances at the conference were evaluated by the representatives of the following institutions: SOCAR Midstream, SOCAR Upstream, SOCAR AQS, the Institute of Chemistry of Additives of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan, the Institute of Petrochemical Processes of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan, the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan, Baku Engineering University, Azerbaijan State Oil and Industry University, Sumgait State University.
At the conferences, SOCAR Midstream, SOCAR Downstream, SOCAR Polymer, SOCAR Upstream and Maire Tecnimont Group supported the students by awarding them with gifts.