BANM tələbələri SOCAR Türkiyədə işləyəcək
Bakı Ali Neft Məktəbi (BANM) SOCAR Türkiyənin rəhbər üzvlərindən ibarət nümayəndə heyətini qəbul edib. Qonaqların Ali Məktəbə səfərinin əsas məqsədi BANM-ın sonuncu kurs tələbələrini SOCAR Türkiyə-nin Məzun Mühəndislik Proqramına, nisbətən aşağı kurs tələbələrinin isə Təcrübə İnkişaf Proqramına cəlb edilməsi olub. Bu münasibətlə Ali Məktəbdə SOCAR Türkiyənin İnsan Resursları departamentinin rəhbəri Dinar Məmmədova, STAR Neft Emalı Zavodunun İşlətmə departamentinin müdir müavini Elnur Məmmədli, Petkim Petrokimya Zavodunun İnsan resursları üzrə şöbənin müdiri Bəhruz Babayev və heyətin digər üzvləri ilə BANM-ın tələbələri arasında böyük görüş keçirilib.
Görüşü öz sözlərilə açan Ali Məktəbin rektoru Elmar Qasımov SOCAR Türkiyənin Bakı Ali Neft Məktəbinə göstərdiyi böyük diqqət və etimada görə “SOCAR Turkey Enerji A.Ş.” – nin baş direktoru Zaur Qəhrəmanov başda olmaqla Dinar Məmmədovaya və nümayəndə heyətinin digər üzvlərinə təşəkkür edib. Ötən il BANM-ın 30-a yaxın məzununun SOCAR Türkiyənin İzmir şəhərində yerləşən STAR Neft Emalı Zavodunda işləmək üçün göndərildiyini qeyd edən rektor, bu hadisənin artıq bir ənənə olaraq hər il təkrarlanacağından sevindiyini bildirib.
Görüşdə İnsan Resurları departamentinin rəhbəri Dinar Məmmədova tədbir iştirakçılarını salamlayıb, ilk öncə tələbələrə şirkətin ümumi fəaliyyətini əks etdirən prezentasiya və video çarxlar nümayiş etdirib. Daha sonra o “SOCAR Turkey Enerji A.Ş.”-nin gənc mühəndislər üçün nəzərdə tutulmuş karyera proqramı - Məzun Mühəndislik Proqramı və tələbələr üçün 2 aylıq təcrübə keçməsini nəzərdə tutan – Təcrübə İnkişaf Proqramı haqqında auditoriyaya məlumat verib. Xanım Dinar Məmmədova qeyd edib ki, seçim prosesi iki turda aparılacaq, birinci mərhələdə proqramlarda iştirak etmək istəyən tələbələr CV-lərini göndərməklə yanaşı ümumi qabiliyyət testi, şəxsiyyətin müəyyən edilməsi testi, İngilis dilinin mükəmməlliyi testi və Texniki biliklərin ölcülməsi test mərlələrini keçməlidirlər. İkinci turda isə bütün testlərdən uğurla keçən namizədlər individual müsahibəyə dəvət olunacaqlar.
Görüş zamanı STAR Neft Emalı Zavodunun İşlətmə dapartamentinin müdir müavini Elnur Məmmədli tələbələrə SOCAR Türkiyə, xüsusilə STAR Neft Emalı Zavodu, orada baş verən proseslər, görülmüş işlər və nəzərdə tutulan layihələr haqqında tələbələrə geniş məlumat verib, onları öz gələcək karyeralarını məhz doğma SOCAR-da qurmaq üçün ruhlandırıb.
İzmirdən tələbələrin görüşünə həmçinin BANM-ın keçən ilki “Kimya mühəndisliyi” ixtisasının məzunları, STAR Neft Emalı Zavodunun mühəndisləri Amail Məmmədova və Adil Babayev qatılıb, onlar özlərindən sonra yetişən gənclərə öz təcrübələrindən danışaraq dəyərli məsləhətlər veriblər.

BHOS students will work at SOCAR Turkey
Delegation of representatives of management of SOCAR Turkey Group of Companies (SOCAR Turkey) visited Baku Higher Oil School (BHOS) and met with the Higher School students. The main purpose of the meeting was to introduce the company Student Internship Program and New Graduate Engineering Program. The presentation of the programs was delivered by Head of SOCAR Turkey Human Resources department Dinar Mammadova, Deputy Head of Administration department of STAR Refinery Elnur Mammadli, HR Manager of Petkim company Behruz Babayev and other members of the delegation.
Opening the meeting, BHOS rector Elmar Gasimov expressed his gratitude to SOCAR Turkey Energy Director General Zaur Gahramanov, Dinar Mammadova and the company management for their attention and to, and confidence in, the Higher School and its students. The rector said that last year nearly 30 BHOS graduates were employed by STAR Refinery of SOCAR Turkey company in Izmir and emphasized that he would like to see this initiative becoming an annual event.
Head of SOCAR Turkey Human Resources department Dinar Mammadova made a presentation and demonstrated a video featuring the company activities and projects. Then she provided detailed information about New Graduate Engineering program and the Student Internship program, which includes two-month on-the-job training at SOCAR Turkey facilities. Dinar Mammadova also told about stages of the selection process and the requirements, which successful applicants should meet. As she informed, the students applying to either program will take various tests including tests of knowledge of English language and other disciplines. At the final stage, interviews will be held with those candidates who successfully passed the tests.
Deputy Head of Administration department of STAR Refinery Elnur Mammadli provided an overview of SOCAR work in Turkey including crude oil refining operations carried out by STAR Refinery and advanced technologies used in the production process. He also told about professional development and career growth opportunities that the company offers to young specialists.
Speaking at the meeting, Amail Mammadova and Adil Babayev, who graduated BHOS with Bachelor degree in Chemical Engineering last year, shared their work experience as engineers of STAR Refinery and provided practical advices and recommendations to the students.