BANM-ın daha bir tələbəsi Gənclər Fondunun qrant layihəsini reallaşdırdı
Bakı Ali Neft Məktəbinin (BANM) tələbəsi Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Gənclər Fondunun elan etdiyi 10-cu qrant müsabiqəsinin qalibi olaraq müəllifi olduğu “Mühəndislərlə gələn gələcək”  adlı layihəsini BANM-ın təşkilati dəstəyi ilə uğurla həyata keçirib.
Layihənin müəllifi, Ali Məktəbin “Kimya mühəndisliyi” ixtisası üzrə təhsil alan 4-cü kurs tələbəsi Anar Bədəlbəyli qeyd edib ki, bu layihənin əsas məqsədi gənclərdə mühəndislik sahəsinə, xüsusilə Neft-qaz mühəndisliyi, Kimya mühəndisliyi və Proseslərin avtomatlaşdırılması mühəndisliyi sahələrinə maraq yaratmaq, mühəndislik barədə kifayət qədər geniş məlumatlandırmaq və ölkənin gələcək mühəndislərinin formalaşmasına öz töhfəsini vermək olub.
Dörd sessiyalıq təlimlərdən ibarət olan layihəyə ölkənin müxtəlif universitetlərindən fərqli ixtisasa malik 300-dən çox tələbə maraq göstərmiş, lakin 80 nəfər iştirak hüququ qazanmışdır. Təlimlərdə həmçinin SOCAR-ın işçiləri də iştirak ediblər.
İlk sessiyalarda BP şirkətində Neft-qaz mühəndisi vəzifəsində çalışan təlimçi Əli Nağıyev “Neft-qaz mühəndisliyi” sahəsindəki öz təcrübələrini gənclərlə bölüşüb və mühəndislik üzrə karyera imkanlarından danışıb. Bakı Ali Neft Məktəbinin məzunu, hazırda BP şirkətində Rezervuar mühəndisi kimi çalışan Fidan Səlimzadə isə gənc kadrlar üçün iş imkanları, sosial və akademik həyatın balansda saxlanılmasından danışıb, yuxarı kurs tələbələrinə bu sahədəki təhsil imkanlarından söz açıb.
Növbəti sessiya “Proseslərin avtomatlaşdırılması mühəndisliyi” (PAM) sahəsini əhatə edib. BANM-ın Proseslərin avtomatlaşdırılması mühəndisliyi kafedrasının  baş müəllimi, təlimçi Abbas Əlili qeyd edilən ixtisasın keçmişdən indiki dövrə qədər keçdiyi tarixi inkişaf yolundan danışıb, PAM tələbələri üçün iş və gələcək təhsil imkanları barədə məlumat verib və ona ünvanlanan sualları cavablandırıb.
Layihənin yekunu münasibətilə təşkil olunan tədbirdə  isə onun sonuncu sessiyası baş  tutub. BANM-ın rektoru Elmar Qasımov da tədbirdə iştirak edərək, mühəndislik sahəsinə maraq göstərən gənclərə öz ürək sözlərini deyib. “Təkcə gələcək deyil, elə bugünümüz də mühəndislərindir”,- deyə  rektor öz çıxışı zamanı gəncləri bu sahəyə ruhlandırıb.
Sonuncu sessiya “Kimya mühəndisliyi” sahəsini əhatə edib. Təlimçi, H. Əliyev adına Neft Emalı Zavodunda Kimyəvi təhlil laboratoriyasının rəisi Vüsalə Məmmədova Kimya mühəndisliyi anlayışını geniş şəkildə izah edib, Kimya mühəndisliyi və Kimya ixtisası arasındakı oxşar və fərqli cəhətlərdən danışıb, bu ixtisasın tələbələri üçün iş imkanlarından söz açıb.

One more project funded by Youth Foundation implemented at BHOS
One more student project, which won 10th Grant competition conducted by the Youth Foundation under the President of the Azerbaijan Republic, has been realized at Baku Higher Oil School (BHOS). The project entitled “Future Coming with the Engineers” has been implemented by fourth-year Chemical Engineering student Anar Badalbeyli with organizational support from the Higher School.
It aimed at raising young people’s interest in engineering and their awareness of various professions available in this field, comments Anar. More specifically, the project focused on the prospects of receiving education in petroleum engineering, chemical engineering and process automation engineering, he says.
More than 300 students from national universities applied to attend training sessions within the project, and only 80 persons were selected for the participation. Staff members of SOCAR also participated in the training.
First sessions were conducted by representatives of BP in Azerbaijan including engineer Ali Naghiyev and engineer, BHOS graduate Fidan Selimzadeh who shared their working experience at this leading transnational oil company. They also told about career and professional development opportunities provided by BP for young engineers and internship and on-the-job training programs offered to undergraduates of national universities.
Senior lecturer of the BHOS Process Automation Engineering department Abbas Alili became a trainer of the next session. The participants were acquainted with the history and development of the profession of Process Automation Engineer and opportunities to receive education in this field provided by the Higher School. He also informed the trainees about scientific and practical activities carried out by BHOS process automation engineering students.
The next session was conducted by Head of the chemical analysis laboratory of the Heydar Aliyev Oil Refinery Vusala Mamedova. She provided detailed information about importance of chemical engineering for, and chemical engineers’ contribution to, economic development of the country. The trainer also informed the students about universities where they could receive education in this field.
BHOS rector Elmar Gasimov attended a meeting dedicated to the end of the project and made a speech. He emphasized that the project proved young people’s growing interest in receiving education in the field of engineering. “It is not only the future, but also the present that belongs to the young,” he said.
The project participants successfully completing the training were awarded certificates and memorable presents.