BMT-nin Proqram direktoru Bakı Ali Neft Məktəbində
Bakı Ali Neft Məktəbi (BANM) Birləşmiş Millətlər Təşkilatının (BMT) Təlim və Tədqiqat İnstitutu ilə təhsil sahəsində əməkdaşlığa hazırlaşır. Belə ki, BMT-nin dəstəyi və vasitəçiliyi ilə bir qrup xarici tələbənin BANM-da mühəndislik üzrə təhsil alacağı gözlənilir. Bu haqda Ali Məktəbin rektoru Elmar Qasımovun BMT-nin Təlim və Tədqiqat İnstitutunun Proqram direktoru Aleksandr Mexia və Azərbaycan Respublikasının Cenevrədəki BMT bölməsində və digər beynəlxalq təşkilatlar yanında daimi nümayəndəsi, səfir Vaqif Sadıqov ilə görüşü zamanı müzakirə olunub.
BMT-nin Təlim və Tədqiqat İnstitutunun Proqram direktoru Aleksandr Mexia qeyd edib ki, BMT bir sıra ölkələrdə insanlara daha yaxşı həyat şəraiti təmin etmək məqsədilə müxtəlif layihələr həyata keçirir. BMT belə layihələri özünün İnkişaf Proqramı vasitəsilə həyata keçirir. Güclü təhsilin bütün sahələrdə önəmliliyini vurğulayan cənab Mexia neft-qaz mühəndisliyi üzrə kadrların yetişdirilməsinə ehtiyyacı olan Afrika və Latın Amerikası ölkələrindən bir qrup gəncin BANM-da təhsil ala bilməsinin mümkün istiqamətlərindən söz açıb. O bildirib ki, əməkdaşlıq haqqında müzakirələr uğurla davam edərsə, cari ilin yeni dərs ilindən BMT-nin xətti ilə bir qrup əcnəbi gənc artıq BANM-da təhsilə başlaya bilər.
Təşəbbüsü yüksək qiymətləndirən rektor Elmar Qasımov, dövlətin BMT-nin müxtəlif sosial layihələrini dəstəklədiyini bildirərək bu istiqamətdə əməkdaşlıq etməyə hazır olduğunu bildirib. Rektor neft-qaz sahəsində Heriot-Vatt Universitetinin tədris proqramlarını tətbiq edən BANM-ın burada təhsil alan tələbələri sektorun aparıcı şirkətlərində yüksək istehsalat təcrübəsi ilə də təmin etdiyini vurğulayıb. Ali Məktəbin yeni istifadəyə verilmiş kampusunda yaşayış yerlərinin və idman-sağlamlıq kompleksinin xarici tələbələr üçün daha əlverişli şərait vəd etdiyini bildirən rektor, bugünki dünya standartlarına cavab verən BANM-ın dünyanın istənilən ölkəsindən tələbələri qəbul etməyə hazır olduğunu deyib.
Ölkəmizin Cenevrədəki BMT bölməsində və digər beynəlxalq təşkilatlar yanında daimi nümayəndəsi cənab Vaqif Sadıqov isə layihənin BANM-ın timsalında həm Azərbaycan üçün, eyni zamanda iştirakçı ölkələr də daxil olmaqla BMT-nin Təlim və Tədqiqat İnstitutu üçün böyük əhəmiyyətə malik olacağını qeyd edib.
Daha sonra proqramın detallarını müzakirə edən tərəflər arasında ümumi razılıq əldə edilib. Danışıqlardan sonra cənab Aleksandr Mexia və cənab Vaqif Sadıqov BANM-ın kampusunun infrastrukturu ilə yaxından tanış olmaq məqsədilə oradakı ən son texnologiyalarla təchiz olunmuş laboratoriyalar, mühazirə zalları, idman kompleksi ilə tanışı olublar.

Prospects of cooperation development between Baku Higher Oil School (BHOS) and the United Nations Institute for Training and Research (UNITAR) were discussed at a meeting of BHOS rector Elmar Gasimov with Program Director of UNITAR Alexander Mejia and Permanent Representative of the Republic of Azerbaijan to the United Nations Office and other international organizations in Geneva Ambassador Vagif Sadikhov. As expected, the partnership may include admission of a group of foreign students to the bachelor’s program in engineering at the Higher School.
Program Director of UNITAR Alexander Mejia told about various projects, which are implemented within UN Development Program in order to improve living conditions of people in a number of countries, and about the need to provide quality education for young generation in Africa and Latin America. UNITAR could support education of a group of students from the region at the Higher school with the purpose to train professional engineers for the countries, which are in need of highly qualified specialists, Alexander Mejia said. In his words, if the agreement on cooperation with the Higher School is reached, the foreign undergraduates can start studying at BHOS as soon as next academic year.
Rector Elmar Gasimov highly praised the new initiative and emphasized that Azerbaijani state always supported social projects implemented by the United Nations. He said that the management of the Higher School is interested in developing cooperation with UNITAR in this field. Educational programs for future petroleum and chemical engineers at BHOS are based on the curriculum of Heriot-Watt University and the Higher School students gain not only theoretical knowledge, but also practical experience during their internship at leading oil and gas companies, informed the rector. Elmar Gasimov also said that the Higher School’s new campus has all necessary conditions and infrastructure for undergraduates’ accommodation, studies, medical treatment, sports and social activities. The campus meets the highest international standards and can be a comfortable place to stay for students from any foreign country, he added.
Azerbaijan’s Permanent Representative to the UN Office and other international organizations in Geneva Vagif Sadikhov emphasized that implementation of this joint project would play an important role both for the republic and for the United Nations member states participating in this initiative.
Details of the future project and other issues related to its development and implementation were also discussed at the meeting. During the visit to BHOS, the guests were given a tour around the campus and were familiarized with its facilities including lecture halls and laboratories provided with the modern equipment and advanced technologies, and the sport complex.