BP şirkəti ilə SOCAR-ın Bakı Ali Neft Məktəbi Mühəndislər üçün biznes təhsili proqramına başladılar
Yerli mühəndislərin universitet təhsilindən biznes karyerasına rahat keçməsinə yardım edən innovativ təhsil layihəsi
Azərbaycanda SOCAR və BP-nin əsas sosial sərmayələrindən olan təhsil və bacarıqların yaradılmasına daha bir töhfə
SOCAR-ın Bakı Ali Neft Məktəbində (BANM) BP Azərbaycanın iştirakı və maliyyə dəstəyi ilə, yerli mühəndislərin inkişafına töhfə olaraq, “Mühəndislər üçün biznes təhsili” kursuna start verildi. Bu proqram Bakı Ali Neft Məktəbinin (BANM) 5-ci kurs tələbələri üçün nəzərdə tutulur. BANM-dakı təhsil müddətində mühəndislik üzrə yüksək səviyyəli bilik və tətbiqi səriştəliklərə yiyələnmiş tələbələrə yeni proqram çərçivəsində həm də menecment və biznes sahəsində geniş bilgilər veriləcək. Bununla da gələcək məzunların müasir biznes mühitinə daha effektli inteqrə olunması üçün şərait yaradılacaq.
Yeni kursun əsas hədəfləri mürəkkəb biznes problemlərinin qiymətləndirilməsi və həllinə dair bilikləri aşılamaq, müasir idarəetmə və qərarların verilməsi üzrə metodiki yanaşmanı formalaşdırmaqdır. Beləliklə kursun tədris planı səkkiz əsas moduldan ibarət olacaq: təqdimat və ünsiyyət bacarıqları; layihələrin idarə edilməsi; vaxtın idarə edilməsi və səmərəliliyi; liderlik; risklərin idarə olunması; maliyyənin əsasları, büdcə və xərclərə nəzarət; insan resurslarının idarə edilməsinin əsasları və danışıqların aparılması bacarıqları.
SOCAR-ın birinci vitse-prezidenti, akademik Xoşbəxt Yusifzadə demişdir: “Bu gün BP şirkəti ilə tərəfdaşlığımız yeni mərhələyə daxil olur. Əminəm ki, Bakı Ali Neft Məktəbində həyata keçirilən bu layihə gənclərimiz üçün faydalı olacaq, onları daha da böyük uğurlara doğru aparacaq. Bakı Ali Neft Məktəbi SOCAR-ın ən uğurlu sosial layihələrindən biridir. Azərbaycan Respublikasının prezidenti cənab İlham Əliyevin fərmanı ilə yaradılan bu ali təhsil ocağı artıq texniki təhsilin avanqardına çevrilib, ölkə daxilində yeni standartın əsasını qoyub. Bu da ölkədəki digər təhsil müəssisələri üçün əlavə stimuldur və ölkə başçısı cənab İlham Əliyevin müəyyən etdiyi “neft kapitalının insan kapitalına çevrilməsi” istiqamətində təkanverici rol oynayır.”
BP-nin Azərbaycan, Gürcüstan və Türkiyə üzrə regional prezidenti Qəri Counz: “Azərbaycanda öz sosial sərmayələri üçün təhsil sahəsini əsas istiqamət seçmiş bir şirkət kimi, BP üçün bu çox əhəmiyyətli bir layihədir. Bu layihə vasitəsilə biz universitet mərhələsində zəruri menecment və biznes bacarıqlarının yaradılmasına töhfə vermək istəyirik. Əksər məzunlar müasir təşkilatlarda öz biznes karyerasına başladıqları zaman bu bacarıqları əldə etməkdə çətinlik çəkirlər. Biz öz təcrübəmizdən də görürük ki, bir çox hallarda bu, universitet məzunları, o cümlədən mühəndislər üçün asan olmur. İnanırıq ki, bu proqram ali məktəbin axırıncı kursunda olan tələbələrə biznesin idarə olunması vasitələri və üsulları haqqında bilgilər verməklə onların universitet təhsilindən biznes karyerasına rahat keçməsinə yardım edəcək. Bu, həmçinin bizim üçün də gözəl bir imkandır ki, SOCAR və BANM ilə sıx əməkdaşlıq edərək ölkəyə yüksək keyfiyyətli yerli mühəndislərin yetişdirilməsində yardım edək.”
Bakı Ali Neft Məktəbinin rektoru Elmar Qasımov: “Bakı Ali Neft Məktəbi SOCAR-ın strukturunda yaradılanda qarşımızda qoyulan məqsəd müasir tələblərə cavab verən mütəxəssislərin hazırlanması olub. SOCAR tərəfindən müasir tədris ləvazimatı ilə təchiz olunmuş və beynəlxalq tədris proqramını tətbiq edən BANM qısa müddətdə gənclərin texniki fənlərə olan marağını artırmağa nail olub. Bu gün bizdə ölkəmizin ən parlaq zehinli gəncləri təhsil alır. Ötən il minimal qəbul balı 662 olmuşdur. Bu ildə isə biz ilk məzunlarımızı yola saldıq. Onlar hamısı aparıcı şirkətlərdə işlə təmin olunub. SOCAR tərəfindən əsası qoyulmuş bu uğur hekayəsinə başqa şirkətlər də qoşula bilər. Bu gün biz uğur hekayəmizin yeni səhifəsini tərəfdaş BP şirkəti ilə birgə yazırıq. Yeni proqramın sayəsində gənc mühəndislər müasir biznes mühitinə daha effektli inteqrasiya edəcək, daha da yüksək müvəffəqiyyətlər əldə edə biləcəklər.”
Qeyd edək ki, layihənin müddəti 11 aydır (fevral – dekabr 2018) və ümumi dəyəri 180000 ABŞ dolları təşkil edir.

BP and SOCARs Baku Higher Oil School launch Business education for engineers
- An innovative educational project to help national engineers smoothly step from university to business career
- Part of strong support for education and capacity-building - a key direction of SOCAR and BP’s social investment in Azerbaijan
SOCAR’s Baku Higher Oil School (BHOS) has launched the “Business education for engineers” course, which will be conducted with participation and financial support from BP for development and capacity building of national engineers in Azerbaijan. The program is designed for fifth-year undergraduate students of Baku Higher Oil School and is aimed at providing extensive knowledge in management and business. That will add to the already high level of engineering education and industrial experience of the prospective graduates, facilitating more efficient integration into business environment.
The course shall develop skills in the analysis and evaluation of complex business problems, and cultivate a methodical approach to problem solving and decision-making. In line with the aim, the curriculum of the course will consist of eight core modules: presentation and communication skills; project management; time management and efficiency; leadership; risk management; introduction to finance, budget and cost control; HR management fundamentals; and negotiation skills.
First vice-president of SOCAR Khoshbakt Yusifzade said: “Today our partnership with BP enters a new phase. I am sure that this project will prove itself valuable for our youth, helping them reach new levels of success. Baku Higher Oil School is one of SOCAR’s most successful projects. This university was founded by the decree of the President of Azerbaijan Mr. Ilham Aliyev and it already assumed leadership within its sector of education, setting a new standard and motivating other universities in the country to strive for higher achievements. That created an accelerating effect within the scope of transforming oil revenues into human capital, as ordered by the head of state.”
Gary Jones, BP’s Regional President for Azerbaijan, Georgia and Turkey, said: “This is an important project for BP as a company which has selected education as a key direction of its social investment in Azerbaijan. With this project, we intend to contribute to building the necessary management and business skills at the university stage. These are the skills that most graduates find challenging to build when they start their business career in modern organisations. Our practice also shows that in many cases it is not an easy step to take for university graduates, including engineers. We believe this course will equip the targeted undergraduate students with business management tools and techniques that will help them achieve smooth transition from university education to business career. This is also an opportunity for us to closely cooperate with SOCAR and BHOS helping the country develop high quality national engineers.”
Rector of the Baku Higher Oil School Elmar Gasimov said: “Since its establishment as an integral part of SOCAR, Baku Higher Oil School has been assigned with educating high level specialists, in accordance with modern standards. With the modern equipment, provided by SOCAR, and its international curriculum BHOS quickly managed to drum up interest among youth for technical subjects. Today the brightest minds of our nation are being educated here. Last year the minimum required admission score was 662. Also last year, our first graduates took leave. All of them found jobs in leading companies. Although this success story has been founded by SOCAR, other companies are welcome to take part. Today we are building upon this success together with our partner BP. The new program will help to integrate young engineers into modern business environment, paving the way for their higher achievements.”