BANM 3-cü SOCAR Beynəlxalq Forumuna ev sahibliyi edəcək
Bakıda SOCAR-ın dəstəyi, Bakı Ali Neft Məktəbinin (BANM) və Böyük Britaniyanın “Confidence Capital Ltd” şirkətinin birgə təşkilatçılığı ilə 3-cü SOCAR Beynəlxalq “DOWNSTREAM Xəzər və Mərkəzi Asiya: Ticarət, Logistika, Neft Emalı, Neft-kimya” Forumu keçiriləcək. Azərbaycan xalqının ümummilli lideri Heydər Əliyevin anadan olmasının 95 illiyinə həsr olunan SOCAR-ın Beynəlxalq Forumu 23-26 aprel 2018-ci il tarixlərində təşkil ediləcək.
Regionunun neft təqvimində ən mühüm hadisələrdən olan SOCAR Beynəlxalq Forumunun məqsədi Xəzər və Mərkəzi Asiya regionunda karbohidrogen ehtiyatlarının ticarəti və satışı məsələləri üzrə ən son tendensiyalar və inkişaf perspektivlərinin təhlil edilməsidir. Forum həmçinin neft-qaz sənayesinin inkişafının əsas istiqamətləri haqqında strateji qərarlar vermək və gündəlik əməliyyatlar aparmaq üçün praktiki informasiyaların əldə edilməsinə imkan yaradan unikal platformadır.
Tədbir zamanı sözügedən regionların başlıca ixrac bazarları, yerli və ixrac tələblərinin xüsusiyyətləri, xarici kommersiya axını və neft limanları, borular və dəmir yolları daxil olmaqla maddi-texniki infrastruktur barədə təqdimatlar ediləcək. Eyni zamanda, Xəzəryani və Mərkəzi Asiya regionları ölkələrinin neft emalı sənayelərinin texnoloji vəziyyəti və kommersiya mövqeləri, neft emalı sahələrinin tikintisi və modernizasiyası layihələrinin səmərəli idarə olunması, regionda neft-kimya məhsullarına olan tələb və təkliflərin analizi, onların ixrac potensialı kimi məsələlərə dair müzakirələr aparılacaq.
Tədbirdə Azərbaycanın dövlət və hökumət nümayəndələri, SOCAR-ın rəhbər heyəti və struktur bölümlərinin rəhbərləri, Qazaxıstan, Qırğızıstan, İran, Rusiya, Türkmənistan, Türkiyə, Ukrayna, Gürcüstan və digər ölkələrin sahə nazirliklərinin və transmilli neft-qaz şirkətlərinin rəhbər nümayəndələrinin iştirakı gözlənilir.

SOCAR 3rd International Caspian and Central Asia Downstream Forum dedicated to 95th anniverisary of the National Leader of Azerbaijan Heydar Aliyev will be conducted by Baku Higher Oil School (BHOS) in cooperation with the State Oil Company of the Azerbaijan Republic (SOCAR) and British company Confidence Capital Ltd. It will take place in Baku on April 23-26, 2018.
The Forum on trading, logistics, refining and petrochemicals, which is a key event in the Caspian oil calendar, aims to analyze the latest trends in, and prospects of, hydrocarbon exports from the region including related export markets and routes. The event is also viewed as a unique platform for discussion of conditions for development of refining facilities and information exchange for strategic decisions and day-to-day operations in the Caspian region and Central Asia.
The presentations by the Forum delegates will provide an overview of petrochemical industry in Azerbaijan and other Caspian countries, prices and target markets for oil and oil products, and gas production prospects and export routes. They will also focus on commercial positioning and prospects for development of refining facilities, analyze supply and demand for petrochemical products, and discuss current markets and potential export routes for them from the region.
It is expected that representatives of state organizations of Azerbaijan including top management of SOCAR and managers of the company units as well as high-level officials, experts and industry leaders from ministries and transnational oil and gas companies from Georgia, Iran, Kazakhstan, Kyrgyzstan, Russia, Turkey, Turkmenistan, Ukraine and other countries will attend the event.
Registration for the participation in the 3rd International SOCAR Forum is open at the site http://socarforum.com.